Vietnam - asijské překvapení potřebuje účinný bankovní systém


České firmy začínají znovu objevovat vietnamský trh. Ovšem v době, kdy zde již aktivně působí investoři z USA, Japonska, Číny, Francie a Německa ve Vietnamu nečekají na to, co je pro české firmy tak typické. Tedy pouze vyvézt zboží. O tento druh spolupráce není zájem, sílí naopak snaha přilákat do země investory s dlouhodobějšími záměry.
Zároveň se očekává, že každá technická nabídka bude doprovázena i nabídkou financování. A to ať v perspektivní oblasti energetiky, ve výstavbě cementáren, pivovarů či infrastruktury, která je celkově zanedbaná, anebo v dalších sektorech, jako jsou vodní hospodářství a projekty v oblasti životního prostředí, zdravotnictví či školství.
Významné projekty drží v rukou stát. V praxi to znamená schválení ministerstvem plánování a investic, což je dlouhodobý, řádově dvouletý proces. Povolení je navíc vydáváno vždy jen na určitou dobu. Jakmile se s projektem nezačne do schváleného termínu, je nutné absolvovat celý proces znovu.
O financování mají vietnamští partneři zájem i z toho důvodu, že tamní bankovní sektor zůstává nadále dosti neproduktivní a nepružný. Je považován za jednu ze slabých stránek současného dynamického ekonomického rozvoje této asijské země.
Hanojská vláda si je nicméně vědoma nutnosti jeho reformy a liberalizace. Tímto směrem se sice ubírají jí přijatá opatření, leč tempo změn je zatím pomalé. Předpokládá se, že významným impulzem by mělo být členství Vietnamu ve WTO a blížící se rok 2010, kdy má dojít k uvolnění finančního trhu země.
Vietnamské banky si potrpí na formality a zdlouhavé vyjednávání. Počátek spolupráce je většinou podmíněn podepsáním oficiálního "Memoranda o spolupráci" s partnerskou bankou, což je též relativně zdlouhavý proces. Obsahem je zpravidla spolupráce bank v oblasti financování projektů v předem dohodnutých sektorech i spolupráce v oblasti korespondenčního bankovnictví, platebních a zajišťovacích instrumentů.

Vietnamský bankovní sektor je v současnosti tvořen 43 bankami, 31 pobočkami zahraničních bank a pěti zahraničními joint-ventures. Mezi bankami přitom dominuje pět státem vlastněných bank, na které připadá 80 procent trhu (v úvěrech 70 %), na zahraniční pak 8,3 procenta. Soukromé akciové a společné podniky se zahraničními finančními institucemi tvoří zbylých 11,3 procenta.
Již čtyři roky konečně funguje mezibankovní elektronický platební systém, zvětšuje se postupně i role dohledu centrální banky a modernizují se legislativní pravidla.
Razantnějším změnám prostředí však brání opatrný přístup vlády. Překážkou pokroku je přetrvávající velký podíl špatných úvěrů především ve státních bankách (některé odhady hovoří až o třetině všech úvěrů) a jejich dominantní podíl na trhu. Problémem je i nedostatek kvalifikovaného personálu bank.
"V poslední době dochází k výraznému zlepšení v této oblasti, a to za podpory významných mezinárodních bank. Příkladem je Evropská banka pro obnovu a rozvoj, která poskytuje rozvojovou pomoc nejen formou speciálních školení a stáží, ale přispívá i na investice do zastaralých informačních systémů bank," říká Nguyen Duong, bývalý předseda Svazu vietnamských podnikatelů v České republice.
"Stát si je vědom, že právě bankovnictví je hnacím motorem pro rozvoj ostatních odvětví," dodává Nguyen Duong.
Na druhé straně je patrný rostoucí zájem zahraničních bank, vyvolaný konjunkturou ekonomiky. Vietnamská vláda na to odpověděla tím, že nastavila pravidla pro jejich vstup do vietnamských bank, a to do výše 30 procent akciového kapitálu. Vedle již existujících poboček zahraničních bank je nyní registrováno deset žádostí o licenci.
A co je zásadní, vláda chystá převedení státních bank na akciové společnosti a jejich následnou privatizaci. Předpokládá se, že do roku 2010 bude privatizováno 71 významných státních podniků včetně státních bank.

Mezi hlavní vietnamské banky patří Vietnam Bank for Agriculture and Rural Development, Bank for Foreign Trade of Vietnam, Bank for Investment and Development of Vietnam a Industrial and Commercial Bank of Vietnam. Jednou z nejaktivnějších vietnamských bank je Bank for Investment and Development of Vietnam, s níž má Komerční banka uzavřené již výše zmíněné "Memorandum o spolupráci".
Také Société Générale aktivně působí na zdejším trhu a v Hanoji a Ho Či Minově Městě má reprezentativní kanceláře. Ostatně vazba na toto teritorium vyplývá i z historie. Co se týče současnosti, Société Générale realizovala v loňském roce pět ze svých 21 vybraných strategických exportních projektů právě ve Vietnamu.
-
Autorka je ředitelkou Financování obchodu a exportu Komerční banky

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist