Bankovní vklady domácností každoročně narůstají o desítky miliard korun. V loňském roce to bylo o 80 miliard. Nejrychleji rostou vklady na běžných účtech. Společně s termínovanými vklady a stavebním spoření mají Češi v bankách uložené úspory v hodnotě přes 1 bilion korun.
Termínované vklady nebo spořící účty nabízejí střadatelům bezpečí v podobě pojištěného vkladu do výše 90 procent uložené částky maximálně do 25 tisíc eur i jistý výnos, vzhledem k tomu, že jak jednorázový, tak opakovaný termínovaný vklad banka úročí konkrétní sazbou.
Sazby však nejsou nijak vysoké. Průměrná úroková sazba u vkladů do jednoho roku je 1,5 procenta. A výnos je třeba ještě danit 15 procenty. Naproti tomu například v akciovém fondu lze za rok vydělat desítky procent, ale také o celou investici přijít.
Vzhledem k omezené manipulaci s penězi vázanými na termínovaném vkladu hned několik bank na trhu nabízí tzv. spořící účty, které nejsou vázány žádnou výpovědní lhůtou, úspory jsou stále k dispozici.
Asi nejvíce z bankovních kont tohoto typu vyčnívá produkt ING Bank. Její spořící konto s úrokovou sazbou 1,9 procenta ročně pro jakýkoli zůstatek na účtu, nulovými poplatky za transakce a vedení účtu nemá na trhu příliš konkurenci zejména u částek do sto tisíc korun.
Než si klient vybere, kam své peníze vloží, měl by brát v úvahu i inflaci. Pokud je vyšší než sazba, kterou jsou vklady úročeny, reálná hodnota úspor klesá. Vloni byla průměrná výše inflace okolo 1,7 procenta.
Z pohledu úročení bankovních účtů, jsou bankovní spořící produkty vhodnější než nechávat peníze na běžném účtu. Kvůli nízkému úroku (okolo 0,1 procenta) se na něm vyplatí držet jen částku nutnou k úhradě běžných potřeb.


070219_20c.gif