Vietnam zachvátila burzovní horečka, vláda si neví rady


Šestadvacetiletý manažer jednoho z vietnamských hotelů Nguyen Dung nikdy akcie nevlastnil. Jednak neměl možnost, jednak měl jako student jiné starosti. Teď se ale rozhodl k radikálnímu kroku; ohromen nevídaným růstem místní burzy kontaktoval kamarády ze studií a začal nakupovat. A není sám. Lidí, jako je Dung, ve Vietnamu rychle přibývá. A právě díky nim burza letí vzhůru. K nelibosti analytiků i vlády.

Dung má vše dokonale promyšlené. S kamarády se dohodli, že si budou vyměňovat poznatky o dění ve firmách, a podle toho budou investovat. Dung už přispěl 650 dolarů a věří, že se brzy hodnota jeho podílu výrazně zvýší. Protože chce maximální zisky, specializuje se na neregulovanou část trhu, kde jsou převážně polostátní firmy. "Ve Vietnamu se akciový trh mění každým dnem. Když má někdo ty správné informace, k penězům přijde snadno," věří si Dung. Od začátku loňského roku hodnota hlavního indexu burzy v Ho Či Minově Městě vzrostla o téměř 250 procent.

"Jsou jako šílení, v Hanoji se nemluví o ničem jiném než o lidech, kteří investují na burze. Nevím, jestli má někdo z nich vůbec ponětí, jakou hodnotu ty podniky mají. Oni prostě nakupují," neskrýval rozčarování hlavní ekonom místní organizace OSN Jonathan Pincus. S tím, jak se množí příběhy o celých rodinách, které už nemají v hlavě nic jiného než burzu, sílí i nervozita mezi vládními úředníky. Ti ale nevědí, jak lidem důrazně říci, že místo peněz může přijít velké zklamání. Vláda ale řeší velké dilema; pokud zakročí, riskuje, že jen uspíší kolaps burzy, který je podle analytiků už zřejmě nevyhnutelný. "Hodně pozorovatelů je přesvědčeno, že trh už je silně nadhodnocen. Pokud se ceny začnou rychle vracet na reálnou úroveň, může to způsobit problémy, protože je zde spousta místních investorů," říká zástupce Mezinárodního měnového fondu v Hanoji Il Hung Le.

Jedním z opatření, která vláda zatím přijala, je zpřísnění podmínek pro poskytování bankovních půjček na nákup akcií. Hovoří se ale také o tom, zda zákonem neupravit, aby zahraniční investoři měli povinnost zůstat na burze ve Vietnamu aspoň jeden rok. Protože právě zahraniční investoři představují riziko. Začnou-li ve velkém prodávat, burzu už před kolapsem nezachrání asi nic.