Snímek: Archiv
Ale už cestou ke golfovému hřišti se hráči začali potit a na závěr hráli někteří jen v tričku. Golf na sněhu při plném horském slunci v nadmořské výšce 1200 metrů může být velký zážitek i pořádná makačka. Námitky jsou samozřejmě známé, člověk už je přímo tuší: Nikdo nechce věřit, že golf patří k namáhavým sportům. V létě, a jak je vidět, i v zimních horách.
Nejenom eskymácká varianta
Klasickou teorii nezasvěcených o volné procházce starých pánů po trávníku již netřeba vůbec vyvracet, to už svými dynamickými švihy vyřídil Tiger Woods a další profesionálové. Ovšem golf na sněhu - to je opravdu více než zimní kratochvíle, více než zábava zimních rekreantů u svařáku, více než zimní mutace golfu. Jenom laikové si totiž mohou myslet, že může být zábavný tak maximálně pro mrazuvzdorné Finy nebo Eskymáky. A navíc je snowgolf vlastně důsledné pokračování základní myšlenky golfu: pohyb v přírodě za každého počasí. Tak proč ne na sněhu?
Golfová hřiště byla v severních šířkách, kam bohužel patří i naše republika, během zimního období vždy důsledně zazimována, aby byl brán ohled na trávník, a hrálo se maximálně, jenom když nemrzlo na zimní gre-eny. S prvním sněhem byl s hrou venku konec. Kdo se přesto nechtěl golfu vzdát, musel vyrazit na jih směrem do Portugalska, na Floridu, Kanárské ostrovy, do jižní Asie či rovnou na jižní polokouli. Třeba do Jihoafrické republiky. Ostatně o těchto možnostech jsme informovali naposled v IN magazínu č. 2/2007.
Proč ale nevyužít domácích drsných poměrů, začali se ptát vášniví golfisté v Kanadě a Skandinávci - a začali hrát golf na zasněžených loukách nebo zamrzlých jezerech.
Průkopník snowgolfu
Kdo s golfem na sněhu začal první? Za průkopníka snowgolfu platí světoznámý britský spisovatel Rudyard Kipling, který, poté co se narodil v Indii a většinu života prožil v teplých krajích, se počátkem minulého století ocitl v kanadské Nové Anglii. A co učiní nadšený hráč golfu, jakým bezpochyby Rudyard Kipling byl, když najednou žije v zemi, kde zima nebere konce, a navíc v době, kdy nemůže vyrazit na Indoor Driving Range nebo se přinejhorším podívat v televizi na golfový turnaj profesionálů v teplejších krajinách?
Když teploměr ukazoval třicet stupňů pod nulou, sníh se kupil před domem a deprese a rozladěnost začaly sílit, přehodil si Kipling přes rameno svou golfovou tašku a v zahradě vytýčil ve sněhu pomocí plechovek v různých vzdálenostech něco, co dalo tušit fairway. Golfové míčky přemaloval inkoustem na červeno, aby je snadněji našel, a když bylo sněhu opravdu příliš, nazul sněžnice. Kdyby sousedé, kteří stejně považovali Kiplinga za podivína, věděli, čím se na zahradě zabývá, mysleli by si, že se už skutečně zbláznil. A když se Kipling svých sněhových golfových dobrodružství nasytil, posadil se za svůj psací stůl a začal psát historky z horkého pralesa o lesním chlapci Mauglím, vychovávaném vlky a jeho přátelích medvědovi Balú a panteru Baghérovi, které se staly jako Kniha džunglí literárním světovým úspěchem.
Za svou knihu obdržel Kipling v roce 1907 Nobelovu cenu a za své podivné až zarážející zimní golfové pokusy ho americký Svaz golfu později slavnostně prohlásil za zakladatele golfu na sněhu. Krátce nato byla vypracována platná pravidla, kterými se dodnes všichni, pro které je zimní golf něco víc než trochu komplikovanější procházka ve sněhu, řídí. Rozdíly mezi klasickým golfem a golfem na sněhu nejsou zase až tak velké. Barevnými míčky se již často hraje i v létě, fairway je bílá a ne zelená, green se jmenují white a rough je hluboký sníh namísto husté vysoké trávy. Míčky, které v něm zmizí, sice zanechají stopu, ale vyhrabat je z prašanu není nijak jednoduché. Hraje se už i u sousedů
Ve střední Evropě byl zimní golf objeven teprve nedávno a Alpské země rychle do tohoto rozjíždějícího se vlaku nových aktivit svižně naskočily. Ve švýcarském noblesním alpském středisku Gstaad je golfové hřiště v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů na příkrých svazích, v bezprostřední blízkosti lyžařské oblasti Wispile. Zdolání tohoto golfového hřiště, kde hráči překonávají velké výškové rozdíly, představuje slušnou výzvu. Jen stěží tu člověk potká nóbl dámy v kožiších, spíš zdatné lyžaře, kteří zkoušejí jiný druh pohybu mimo sjezdovky a běžecké tratě.
Dobře si lze zahrát zimní golf i v sousedním Rakousku. Ideální terén napříkald nabízí zamrzlé jezero Wei#223#ensee v rakouských Korutanech. Devět nových jamek je ohraničeno větvemi a sníh je na drahách řádně uválcován. Greeny, vlastně "whity", vyžadují obzvláště pečlivě volenou sílu rány, protože se hraje na ledu, lesknoucím se jako zrcadlo.
V Salcburku přilákala neobvyklá kombinace golfu na sněhu v roce 2005 na premiéru "1. Austrian Business Snow Golf Challenge 2005" davy golfistů. Do rakouského Raurisu v Národním parku Hohe Tauern přijelo 52 mrazuvzdorných hráčů z pěti zemí. V loňském roce uspořádali stejní organizátoři turnaj ve snowgolfu v Abtenau nedaleko Salcburku. Areál měl rozměry normálního devítijamkového golfového hřiště. Hardware jistili provozovatelé lanovek: sněhové fairwaye byly skvěle preparované. V loňském roce už bylo na startu 150 nadšenců ze sedmi zemí, kteří zkoušeli své štěstí na devíti zimních jamkách.
Letos se turnaje zúčastnili dokonce i hráči z Asie a Blízkého východu. Počasí bylo na rozdíl od předchozích ročníků naprosto atypické a na únor přímo jarní. Tentokrát se ovšem jednalo dokonce o první mistrovství světa ve snowgolfu "1. Snowgolf WM". Prvními mistry světa ve snowgolfu se stali Adi Hengstberger z Německa a Kathi Hämpel z Rakouska.
Alpská zimní střediska se snaží hostům stále nabízet nové atrakce, aby udržela jejich zájem a peníze. I zde v letošní podivné zimě zaznamenali nedostatek sněhu a sjezdovky měly podobu bílých pruhů na zelených stráních. Proto se organizátoři cestovního ruchu vrhli i na zimní golf. A když hotely navíc aktivně přizpůsobují svou nabídku wellness programů, aby znavení hosté po absolvování sportovních akcí měli kde spočinout, nemá to chybu. O inovace zimních programů, mezi které patří snowgolf, není už v alpských horských střediscích nouze.
Další možností je kombinace lyžování a "normálního" golfu. To nabízí mimo jiné v rakouském údolí Gastein. Pod heslem "Dopoledne na lyže, odpoledne na golf" organizuje místní Golfclub každé jaro koncem dubna velké sportovní klání v obřím slalomu a v golfu. Na této akci, která nese název "Internationale Ski-Golf Competition", se setkávají rok co rok prominenti ze světa sportu, hospodářství, politiky a showbusinessu. Díky zeměpisné poloze je v Gasteinu na sjezdovkách v nadmořské výšce kolem 2000 metrů pro obřák ještě dost sněhu a v údolí jsou už fairwaye zelené. O nezvyklý dvojboj je velký zájem. Letošní turnaj bude 29. dubna.
Natascha KAMES
Kam vyrazit
* Nejkrásnější golfová hřiště na sněhu mají Švýcaři. Zde se také koná největší počet turnajů ve snowgolfu. Jedinečné je hřiště v lyžařské oblasti Wispile nad Gstaadem, kde lze hrát od ledna do března. Zimní střediska Arosa, Pontresina a Scuol v kantonu Graubünden nabízejí také dobře udržovaná hřiště pro zimní golf. Vysokohorský turnaj "Golf Trophy" patří k nejaktraktivnějším a koná se v březnu v Leukerbadu v kantonu Wallis.
* V Rakousku je po celou lyžařskou sezonu, jsou-li odpovídající podmínky, otevřeno zimní golfové hřiště Hörnlepass v Kleinwalsertal.
* Kombinaci lyžování a golfu na trávě lze užít také ve slovenských Tálech. Lyžuje se na jižní straně Chopku z výšky 2000 metrů nad mořem a hraje se na krásné osmnáctce v údolí, kousek od spodní stanice lanovky. V případě dobrých sněhových podmínek lze lyžovat na severním svahu s vlekem přímo naproti hřišti.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist