Alcron
Snímek: Archiv

Hotelové restaurace obecně nepatří k tomu nejlepšímu, co si gurmet i gurmán můžou vybrat. Každé pravidlo má svou výjimku a tak je tomu i v případě dvou restaurací pražského hotelu Alcron (Štěpánská ulice). Stabilně se umisťují v první desítce Maurerova výběru Grand restaurant. Kuriozní je nejenom to, že jsou dvě, ale i to, že oběma šéfuje jeden šéfkuchař - Jiří Štift. V zatím posledním vydání Grand restaurantu s vročením 2007 byla restaurace Radisson SAS Alcron druhá a jenom setinky ji dělily od prvního místa a restarace Radisson SAS La Rotonde obsadila třetí místo.
Hotel a jeho restaurace jsou dvojnásobnými držiteli pětihvězdičkového diamantu (Five Star Diamond Award) od Americké akademie pro pohostinství za léta 2003 a 2006. Když se Jiří Štift zmíní, že absolvoval jako jeden z mála Čechů kurz v kalifornském C.I.A., mohlo by se nezasvěcenému zdát, že pokračuje ve špionské tradici hotelu. Ovšem zkratka nemá se špionážní americkou centrálou nic společného. Jmenuje se tak vyhlášený prestižní kulinářský institut, sídlící v centru kalifornské vinařské oblasti u San Franciska.

Trocha historie
Známý pražský architekt a stavitel ing. Alois Krofta dokončil hotel v roce 1932, kdy byl svět postižen hospodářskou krizí. Ta se však kupodivu na novém luxusním pražském hotelu nijak zvlášť negativně nepodepsala. O movité hosty totiž neměl ve své době nejmodernější hotel od samého počátku nouzi.
Stravitel Krofta byl v době, kdy se rozhodl pro stavbu nového hotelu, už zavedený praktik. Měl bohaté zkušenosti se stavbou bytových domů a penzionů. Nebál se riskovat a stavěl i v oblastech, na které Pražané zatím nebyli zvyklí. Riskoval na tehdejších městských periferiích. Dnes se tomu říká stavět na zelené louce, Krofta stavěl na polích a volných místech na okraji Prahy, například stavbařsky objevil dnešní Floru, která nyní patří k širšímu centru města. Dokázal předvídat, že se Praha stane přirozeným evropským centrem obchodu i kultury, kam zavítá spousta turistů i zahraničních firem. Měl úspěch a podařilo se mu splnit sen postavit špičkový hotel.

Alcron_mNejvětší a nejvznešenější
I když Praha v té době, jak píše Bohumil Hrabal v "Anglickém králi", dokázala pohostit i habešského císaře, byla spíše známá jako město, kde se bydlí špatně, a cizincům se doporučovalo ubytovat se jinde. V roce 1932 však stavitel Krofta otevírá "největší a nejvznešenější pražský hotel", jak o něm hovoří dobový text. Název vytváří ze zkratky svého jména a připojením posledního písmene vzniká název ALCRON: spojil tak své jméno se jménem bájné starořecké lodi Alcron. Plachetnice je proto také dodnes v logu hotelu. Můžeme ji zhlédnout na zachované mříži krbu v restauraci Alcron.
Hotel byl na svou dobu vybaven nejnovějšími technickými vymoženostmi. V domě byly čtyři osobní výtahy, stroj na mytí nádobí, podzemní garáže, speciální elektrický signální systém, nejmodernější chladicí zařízení, automatické protipožární zařízení, ale také psí hotel na střeše hotelu. Přesto se přihodilo, že zde ve výtahu uvízl rumunský král Carol II., kterého museli vytahovat za ruce ven.

Kniha hostí - herci i špioni
V jednom z antikvariátů našli zajímavou knihu hostí. Jsou v ní zachována období od roku 1932 - 1939 a 1948 - 1951 a jen některé podpisy. Značnou část si zřejmě ponechal sběratel podpisů. V knize najdeme například podpis francouzského kabaretníka Maurice Chevaliera z roku 1932, který byl v Alcronu ubytován před koncertem v Lucerně. Bydlel tady i americký generál Douglas MacArthur. V nejrůznějších memoárech najdeme vzpomínku na Alcron jako místo, kde se potkávali umělci, hvězdy filmového plátna, státníci, špioni i tehdejší nejbohatší pražská elita. S měnící se dobou i politickou situací se v této knize mění podpisy i národnosti hostů. Zvláště po druhé světové válce tady bylo neoficiální centrum všeho dění, kde se potkávali vlivní lidé ze Západu i Východu.
V 60. letech zde sídlily různé tiskové agentury a odtud vyšla do zahraničí první zpráva o okupaci Československa v srpnu 1968. O hotel a jeho hosty se zajímala StB. Dokonce vynalezla popelníky k odposlouchávání, které distribuovala do hotelů a pojmenovala je Alcron.
V závěru komunistické éry Alcron postupně upadal. Teprve díky novému majiteli byl v roce 1998 rekonstruován v původním stylu art deco a pod hlavičkou světové sítě Radisson SAS působí na trhu již devět let.

Libor Ševčík
libor.sevcik@economia.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist