AUTOR-DOMICIL: Viktor Meca

"Když chce malíř začít malovat, jde na výtvarnou akademii, aby se naučil používat barvy a plátno. Pokud chce muzikant psát muziku, jde studovat na hudební akademii, aby se naučil pracovat s notami. Ale u spisovatelů se vždy předpokládalo, že se takzvaně "narodí". Jednoho dne vydá úspěšnou knihu a je spisovatelem," vysvětluje rektorka Literární akademie prof. PhDr. Radoslava Brabcová, proč vznikla v Praze další umělecká vysoká škola.

"Samozřejmě nemůžete nikoho naučit psát. Ale tím, že mluvíte se zkušenými lidmi a zkušenými spisovateli, se můžete leccos dovědět o člověku, můžete se naučit lépe vyjadřovat. Studenti zde ovládnou techniku psaní, český jazyk. Snažíme se rozvíjet anglický jazyk a potom také disciplíny, které jim otevřou svět pohledem na divadlo, dějiny. A pochopitelně tou hlavní náplní je tvůrčí psaní."

Absolvování akademie ještě neznamená, že se ze studenta automaticky stane uznávaný literát. Student prvního ročníku Antonín říká, že škola mu pouze ověřila, zda má či nemá talent: "Není to prostě tak, že by se škola ten talent snažila naučit, spíš je to funkce kormidla. Může člověka nasměrovat, kam má předpoklady jít, v čem není dobrý. Výhoda je, že většina seminářů probíhá v malém počtu, že je výborný individuální přístup k jednotlivým studentům."

Pro Andreu, studentku 3. ročníku, znamenal vstup na Akademii začátek, když ne spisovatelské, tak alespoň novinářské dráhy: "Dřív jsem si ukládala tvorbu do šuplíku. Bála jsem se ji někde prezentovat. Přitom jsem měla vždycky chuť s někým to konzultovat, kdo by mi řekl, co je dobře a co je špatně. Škola mě otevřela sama sobě, víc jsem se rozepsala."

Na hodinách tvůrčího psaní se Andrea naučila psát různé literární a novinářské žánry a styly. Absolvovala také několik veřejných čtení, kde musela před svými vrstevníky obhájit to, co napsala. Její sebevědomí se zvýšilo natolik, že už své povídky do šuplíku neschovává. Navíc právě úspěšně obhájila bakalářskou práci. Nejednalo se však o odbornou práci, jaké se odevzdávají na většině jiných vysokých škol. "Někdo předloží k obhajobě rozhlasovou hru, druhý velkou povídku, třetí soubor lyrických básní. Tedy to, co vytvořili v posledním roce studia," vysvětluje rektorka R. Brabcová a dodává, že i u těchto uměleckých prvotin se posuzuje, jak student zvládl odbornou teoretickou přípravu.

V komisi jsou odborníci, kteří píšou rozhlasové hry, či kritici daného žánru a ti hodnotí, zda je to napsáno tak, aby to mohla být rozhlasová hra po stránce formální i obsahové. Hodnotí stavbu postavy, vyváženost postav, vhodnost závěru. Totéž se týká scénáře filmu či povídky. Zdejší obhajoba bakalářské práce má však jednu nevýhodu. Pokud ji student neobhájí, nemůže ji jednoduše doplnit či opravit. V takovém případě musí začít psát od začátku znovu.

Literární akademie (soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého)

Sídlo: Malovická 2751141 00 Praha 4 - Záběhlice, telefon: 02/72 77 30 45, 02/72 77 20 03

Studijní oddělení: 02-72 77 30 45

E-mail: lit-akad@lit-akad.cz

http://www.lit-akad.cz/

Ale ani úspěšné obhájení práce neznamená dle rektorky Brabcové získání bakalářského titulu (BcA.): "Další týden mají studenti státnici z angličtiny. Nejdříve musí předložit esej a na místě se píše písemná práce a skládá ústní zkouška z angličtiny. A další týden následuje zkouška z českého jazyka a české a světové literatury." Obdobným způsobem pak budou probíhat i magisterské zkoušky (MgA.), protože Literární akademie je první soukromou školou, která získala akreditaci k magisterským programům. Studenti oborů tvůrčí psaní, redakční práce, mediální komunikace a interaktivní média jsou však teprve ve druhém ročníku.

Studenti označují Akademii za "školu osobností", protože výuka je postavena na výrazných osobnostech v oblasti literární i jiné. Mezi vyučujícími najdeme jména Mirek Kovařík, Michal Viewegh, Jáchym Topol, ale i řadu zahraničních umělců, jako jsou Alessandro Baricco, Arnošt Lustig či Krzysztof Zanussi. "To je možná problém této školy, že stojí víc na osobnosti než na informacích, které by měla poskytovat," postěžoval si trošku student Antonín.

To, že škola klade větší důraz na tvůrčí schopnosti než na vědomosti, je podle jejího výkonného ředitele Václava Krištofa typickým znakem Literární akademie. "Nejprve jsem v roce 1989 založil Společnost Josefa Škvoreckého, v roce 1993 vzniklo gymnázium humanitně a literárně zaměřené a na to navázala Vyšší odborná škola tvůrčího psaní Josefa Škvoreckého, kde vznikl koncept učit tvůrčí psaní tak, jak je to běžné i jinde ve světě - s jednou výjimkou. Na rozdíl od USA a Kanady, kde se může přihlásit každý, pracujeme se studenty, kteří prokázali nějaký literární talent."

Oproti veřejnoprávním vysokým školám nedostává Literární akademie dotace od státu. "Pro financování školy je zásadní a v podstatě jediný zdroj školné studentů. Když pominu vstupní náklady, pokrývá školné v zásadě běžný provoz školy. Nejedná se o žádný nadstandard. To jsou provozní náklady nezbytné k tomu, aby ta škola vůbec fungovala," zdůvodňuje výkonný ředitel Krištof, proč výše ročního školného činí 49 500 korun.

Pro některé studenty je to poměrně vysoká zátěž a řada z nich se snaží přivydělávat psaním v novinách. Rektorka Brabcová připouští, že někteří studenti mívají s placením školného problémy, a proto jim škola umožňuje, aby ho spláceli po částech: "Tady si studenti většinou sami vydělávají. Pracují během týdne či o víkendu. Jeden student dokonce přerušil na rok studium, že si chce na školné vydělat. Funguje to tak jako jinde na světě. Samozřejmě jsou tady lidé, kteří na to mají takzvaně od rodičů."

Studenti pro přivýdělek často využívají i kontakty, které navázali s redakcemi televize, rozhlasu a novin, popřípadě s dalšími institucemi během povinných studijních praxí. Návratnost vložené investice do Literární akademie se však ukáže až později, například v uplatnění letošních absolventů bakalářského studia.

Ubytování: Literární akademie má uzavřené dohody s několika pronajimateli. Dražší ubytování je v blízkosti školy, levnější kousek za Prahou. Platí se nájem.

Autor je spolupracovníkem redakce

Dosud uveřejněné články o fakultách najdete na www.kariera.ihned.cz