Požadavky se vyvíjejí



Účetnictví je dynamická profese. Požadavky zaměstnavatelů stejně tak jako zákonné požadavky se neustále vyvíjejí.Cesta, jak se stát profesionálem v oblasti účetnictví a financí, to je ACCA kvalifikace.

Jak se o ACCA dozvěděli a proč začali studovat, aby složili potřebných 14 zkoušek a stali se členy ACCA? Kolik stojí studium úsilí a co jim přináší pro praxi? Doporučili by kolegům z "branže" toto studium, nebo by je od toho raději odradili? Na tyto a jiné otázky odpovídají dva stávající studenti Marek Rybář a Jana Markovičová, (doplňující informace poskytuje Katka Benešová, Head of ACCA Czech Republic, Slovakia, Hungary).


Marek Rybář, Project Manager & Income Reporting, ING Bank ČR/SR

Čtvrtým rokem pracuji a chtěl jsem si nějakou formou prohloubit a osvěžit znalosti, které jsem získal, a zároveň jsem chtěl, aby tato kvalifikace byla mezinárodně uznávaná a mohl bych při ní normálně pracovat. O ACCA jsem věděl už ze školy - ukončil jsem vysokou školu ekonomickou v Sydney - ale neměl jsem konkrétní představu. Tu ale měli moji kolegové, jeden z nich už titul ACCA má, další dva studují, takže vím, že v oboru financí je tato kvalifikace hodně uznávaná. Navíc jsem zjistil, že je to daleko širší kvalifikace než jen účetní.

Přihlásil jsem se minulý rok. Je to studium flexibilní, časově dostupné. Byla mi uznána jedna zkouška na základě vystudovaného bakalářského oboru. Kolegové získali až čtyři, záleželo na oboru, který studovali. Na zkouškách, dělal jsem dvě, jsem byl poprvé v prosinci a dopadly úspěšně. Čekal jsem, že bude tak nějak ta zkouška vypadat, protože za studií v Austrálii jsem něco podobného zažil, je to stejný styl zkoušek jako tam - třihodinový test. Připravoval jsem se sám - vím, že existují i kurzy, ale zvolil jsem samostudium. Literatura je schválená ACCA, vydávají ji konkrétní nakladatelství v Anglii (ACCA poskytuje seznam studijních materiálů, my na ně dáme kontakt, dají se objednat hromadně, pokud je více kolegů v jedné firmě, další materiály jsou na webových stránkách ACCA, lze si i natrénovat zkouškové testy z předcházejících období). Toho jsem využil, vytiskl jsem si přehledy, analyzoval, co by ve zkouškách mohlo být.

Zda využiji informace, které jsem získal přípravou na první zkoušky? Určitě ano. Zkoušky se fakticky týkaly mé pracovní náplně: manažerský reporting, to je to, co využívám v práci. Momentálně pracuji v ING Bank na pozici v kontrolingu a jsem zodpovědný za finanční projekty a income reporting. Další dvě zkoušky ze 14 mě čekají v červnu. (Dají se dělat maximálně čtyři v jednom zkouškovém období, doporučujeme dvě - to je tak optimální).

Jak jsem se připravoval? Studoval jsem hlavně o víkendech, tak měsíc předem - udělal jsem si časový plán, těsně před zkouškou jsem si vzal volno a dohnal jsem skluz, který se mi nahromadil. Asi není dobré začít příliš brzo, stejně je třeba si před zkouškou všechno opakovat. (Optimální jsou tak dva měsíce).

Konzultace s kolegy? Byly jen minimálně, možná zpočátku při registraci, ale potom ne. Na nějaké detailnější konzultace není čas, studuju hlavně o víkendu. (Na akci pro studenty, kterou jsme měli koncem února, někteří přítomní hovořili o tom, že by přivítali možnost poznat ostatní, kteří studují ve stejném ročníku, ale spíš se jedná o pocit sounáležitosti než o potřebu scházet se a radit se - většinou na to nemají čas. Sylabus je hodně široký, studenti mají různá zaměření podle toho, co dělají v práci. Studijní skupinka by byla možná praktická, ale není na to čas).

Zatím to stojí za to, další předmět bude právo, na to se těším.

Pokud bych měl studium doporučovat, záleží, co od toho člověk čeká. Je to docela náročné skloubit studium s prací a osobním životem, nedá se to dělat jen proto, abych získal další titul. Navíc musí člověk něco obětovat, volný čas před zkouškou patří studiu. Bral jsem si dovolenou, ale ING mi financovala školné, literaturu a další poplatky. Podpora ze strany firmy je opravdu dobrá. Pokud chcete získat dobrý přehled v rámci financí, tak ACCA rozhodně doporučuji.


Mgr. ing. Jana Markovičová, Finance Manager Southern Central Europe, Genzyme Europe B.V.

Vystudovala jsem ekonomii a práva a začínala jsem v auditu firmy BDO. O možnostech studia ACCA jsem věděla, ale na začátku své pracovní dráhy jsem měla jiné priority. Zvolila jsem nejdříve českou kvalifikaci "Certifikace účetních". Byla jsem jedním z prvních absolventů s titulem "Účetní expert". V průběhu studia české certifikace jsem změnila zaměstnání a moje nová pozice byla více mezinárodně zaměřena a stejně tak moje praktické a jazykové zkušenosti byly dál, než když jsem českou kvalifikaci začínala. Rozhodla sem se tedy, že si kvalifikaci doplním a přihlásila se ke studiu ACCA. Díky české certifikaci mi bylo uznáno velké množství ACCA zkoušek. Věděla jsem, že tento kredit uznání zkoušek mohu získat, a proto jsem se snadněji rozhodovala. Nyní jsem v poslední fázi a zbývají mi tři poslední zkoušky. (Svaz účetních před 10 lety zavedl Systém certifikace v České republice, fond PHARE přispěl finančně a ACCA pomohla napsat tuto certifikaci vycházejíc z vlastních starších sylabů. Certifikace obsahuje 15 zkoušek ve třech stupních a vzhledem ke spolupráci s ACCA se zkoušky uznávají vzájemně. ACCA je flexibilní, mobilní, uznávají se vysokoškolké i profesní kvalifikace).

V loňském roce jsem zkoušky vynechala, protože jsem měnila zaměstnání a narodila se mi dcera. Na další zkoušky se chystám nyní v červnu.

Rozdíl mezi zkouškami českými a ACCA je především ve stylu učebnic. Studium ACCA je mezinárodně zaměřené a zkoušky probíhají odlišným způsobem. Česká certifikace se více orientuje na domácí prostředí. K některým zkouškám jsem využila nabídky přípravného kurzu, s jehož financováním mi pomohl zaměstnavatel. Na většinu zkoušek se ale připravuji samostudiem. Na ty poslední se jsem také zvolila formu samostudia. (Poslední jsou nejtěžší, ovšem od prosince 2007 se mění sylabus i systém zkoušení, ruší se pravidlo, že je třeba v jednom zkouškovém období udělat všechny tři poslední zkoušky - pokud se jedna neudělala, neplatila žádná z těch tří. Od prosince 2007 bude možné skládat zkoušky postupně, přičemž se budou uznávat i jednotlivé zkoušky. Poplatek za zkoušku je v průměru 60 liber).

Na konci studia už sama cítím profesní posun, a to jak díky studiu, tak i díky několika rokům praxe. V podstatě zjišťujete, že teoretický základ popsaný v učebnicích má vždy svoje praktické uplatnění. Čím více zkušeností člověk má, tím více mu studium přináší. Mně osobně prospěla příležitost pracovat jistou dobu v zahraničí. Všechno ze studia ACCA asi neuplatním, ale oceňuji široký záběr, který Vám umožní získat přehled o souvislostech. Ostatně, tyto znalosti člověk s rostoucími zkušenostmi více ocení. (Lidé ve financích začínají, ale jak postupují v kariéře, dostávají se do styku s dalšími obory a díky ACCA mají přehled, vědí, co jiné oddělení dělá, a snáz porozumí novým oborům).

Zaměstnavatel mé studium vždy podporoval. ACCA je uznávaná kvalifikace a firma vidí praktický přínos v tomto vzdělávání. Nyní jsem finančním manažerem pro středoevropský region v biotechnologické společnosti Genzyme. Využívám prakticky většinu svých dosavadních zkušeností a samozřejmě hodně znalostí získaných studiem ACCA.

Stíhat studijní plán je velmi náročné, není obtížné dostat se do časového skluzu. Studiu jsem obětovala mnoho víkendů. Před zkouškami si vybírám týden nebo čtrnáct dnů dovolené a studuji od rána do noci. Je to velmi objemné, týden či čtrnáct dní ležíte v učebnicích a studijních materiálech a najednou nacházíte souvislosti, propojují se vám jednotlivé kapitoly, takže se do studia zakousnete jako buldok a nepustíte. Skutečnost, že učebnice jsou v angličtině, dnes už člověk téměř nevnímá. V zahraničních firmách jsou už lidé na používání odborné angličtiny zvyklí. Někdy je pro mě těžké najít český termín pro něco, co znám v angličtině - v praxi se hodně užívají anglické termíny a ani se už mnohdy nepřekládají.

(Lidé se stále ještě angličtiny bojí, i když znalosti velmi pokročily - ale materiály jsou anglicky a už to je průprava, zadání zkoušky je třeba rozumět... po pěti šesti zkouškách už nemají problém)

V mé práci je přínos ACCA bezprostřední. Odpovídám za finance firmy v několika zemích a znalost IFRS, reportingu, rozpočtování a dalších procesů je nutností. Studium ACCA jsem doporučila i kolegům ze svého týmu. Každý musí ale zvážit oběti, které toto studium vyžaduje. Navíc, získáním titulu ACCA nic nekončí - musíte se celoživotně vzdělávat a dodržovat etický kodex. (ACCA titulem to nekončí, držitel a člen asociace musí i dál pokračovat ve vzdělávání, musí dokládat praxi a další vzdělávání, musí splňovat etický kodex - pořád je práce, i když není třeba obnovovat zkoušky při změnách sylabů).

V oboru financí je člověk nucen se neustále vzdělávat. S narůstající praxí získáváte více kompetencí, ale i manažerskou odpovědnost. Vnímání účetnictví a financí se tak stává jakýmsi zrcadlem širších souvislostí života firmy. Finance jsou dynamické, trendy se mění, musíte neustále studovat, chcete-li udržet krok s oborem v mezinárodním měřítku.

(Zkoušky z daňové legislativy, obchodního či podnikového práva mají takříkajíc českou variantu co do obsahu, i když se učí i zkouší v angličtině. Není to v každé zemi, ale tady se vyplatilo vytvořit lokální variantu, najít zkušebního komisaře a odzkoušet český obsah. Nabízíme i globální právo, vlastně od prosince už bude jenom to, české zůstanou jen daně. Účetnictví je vystavěno na základě mezinárodních účetních standardů, což běžně využívají i firmy v Čechách a tyto standardy jsou stále důležitější. V ČR termín professional accountant nemá zatím přesný překlad, za touto profesí se pořád vidí jen účetní, a to nevystihuje ten termín - profesní účetní není to samé co book keepper - to je účetní. Ovšem mezi těmito profesemi je rozdíl, profesní účetní je daleko širší, něco jako dříve ekonom - je to poradce, radí v rámci firmy, jak pracovat s financemi. Profesní organizace se snaží o využití termínu profesní účetní v onom širším smyslu slova. V Anglii ACCA bojuje za to, aby professional acountant byla registrovaná značka jen pro lidi kvalifikované).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist