070315_28.jpgNezkušenost a konzervativnost - jsou hlavní vlastnosti, které charakterizují českého drobného investora. Josef Beneš, předseda AFAM a generální ředitel ČSOB Asset Management, říká, že procento lidí, kteří se umí pohybovat v oblasti investičního bankovnictví a využívají tak všechny nabízené možnosti, je u nás stále nízké.


HN: Jakých největších chyb se při investování a spoření dopouštíme?

Podle mého názoru je naše investorská veřejnost vcelku vyspělá. Jestli v něčem chybujeme, pak jsou to především mylná či spíše přehnaná očekávání. My Češi bychom totiž rádi za nulové riziko získali vysoký výnos. Tato velká očekávání pramení ještě z dob 90. let, kdy nominální úrokové sazby byly hodně vizuálně vysoké, ovšem ty skutečné, reálné byly v mínusu.

S určitým rizikem je však v investování nutné počítat téměř vždy. Je však recept, jak ho eliminovat - stačí investovat nižší částky, ale pravidelně. Tím se zvyšuje šance, že se investor v dlouhodobém horizontu vyhne dílčím propadům trhu. Toto pravidlo platí zejména pro drobné investory.


HN: Jak byste zhodnotil vývoj objemu majetku obyvatel uložených v podílových a zajištěných fondech? Roste zájem lidí o tato aktiva dle vašeho soudu dostatečně?

Čísla, která máme k dispozici, hovoří o velmi dynamickém růstu trhu, a to řádově o dvacet procent ročně, což pokládám za velmi solidní výsledek. V některých segmentech trhu, jako jsou například zajištěné fondy, je růst ještě rychlejší.

Lidé stále více zjišťují, že výnosy z podílových fondů jsou více než dobrou alternativou vůči nízkým a navíc zdaněným sazbám na depozitech. Proto jsme stále svědky přesunu obrovského množství depozit do fondů.


HN: Jaká aktiva byste doporučil lidem, kteří ještě nemají dostatečné znalosti a zkušenosti v investování?

Záleží na tom, o jakém typu investora mluvíme. Pokud jde o nejširší veřejnost, pak bych doporučoval určitě začít u produktů se státním příspěvkem a dobrým zhodnocením.

Takovým je určitě penzijní připojištění, které kromě státního příspěvku a daňových odečtů nabízí zajímavé zhodnocení. Teprve pak bych začal investovat do dalších aktiv, a to pokud možno pravidelně.