Axa hodlá bankovními produkty podpořit prodej pojistek


Ještě letos hodlá vstoupit na český bankovní trh polská mBank. Pokud své plány vyplní, stane se první východoevropskou bankou, která v České republice začne nabízet služby pro drobnou klientelu. A to výhradně přes internet. Právě v této oblasti vidí na extrémně konkurenčním tuzemském bankovním trhu mezeru.

Vstup mBank na český trh potvrdilo HN několik důvěryhodných zdrojů z bankovních kruhů. "O projektu zatím nebudu hovořit. Jako bankéř vím, kdy mám jaké věci říkat a kdy ne," řekl manažer projektu Sergiusz Najar z mBank.

mBank je internetovou divizí velké polské banky BRE, kterou ovládá německá skupina Commerzbank, a je obchodována na varšavské burze. V souladu s právem Evropské unie chce podnikání v Česku rozjet se svou polskou licencí.

Poláci hledají partnery


Vedení mBank v současné době v České republice hledá partnery, se kterými by spolupracovalo. "Jednou z možností je spolupráce s nějakým vyhledávačem, například se Seznamem," řekl HN jeden ze zdrojů. "S žádnou bankou jsem nejednal," uvedl však majitel Seznamu Ivo Lukačevič.

mBank bude jedinou čistě internetovou bankou v Česku. Jediný dosavadní pokus o vyloženě internetovou banku, kterým bylo založení eBanky, nebyl příliš úspěšný. Poté, co se po letech ztrát dostala do zisku, prodala ji PPF rakouské Raiffeisenbank, která ji hodlá začlenit do své české pobočky.

V nejbližší době se očekává také vstup další internetové banky, tentokrát z Maďarska.

Finanční skupina AXA v Maďarsku před několika dny koupila internetovou banku Ella, kterou hodlá využít jako platformu pro poskytování bankovních služeb ve východní Evropě.

Generální ředitel Axy Alfred Bouckaert na začátku tohoto týdne uvedl, že AXA hodlá vyžít know-how maďarské banky k postupnému rozvoji služeb v celém regionu východní a severní Evropy.

"V naší síti bychom chtěli nabízet bankovní služby, jako jsou kreditní karty, vedení běžného účtu či hypotéky. Tedy to, co se doplňuje s pojištěním. Když máte hypotéku, pojistíte se stejně, jako si pojistíte splácení úvěru," uvedl na konci února šéf české Axy Petr Žaluda. Kdy ke vstupu banky dojde, však zatím nesdělil.

Ceny mohou jít dolů


Polská firma má o něco jasněji - konkurovat chce hlavně nižšími cenami. V Polsku nyní nabízí vedení účtu a základní bankovní operace či platební karty zdarma, bezplatné jsou rovněž výběry ze tří bankomatových sítí. Nabízí rovněž volání prostřednictvím vlastního virtuálního mobilního operátora mMobile. Za používání bankovních služeb odměňuje zákazníky minutami volání zdarma. Pokud si její klient vezme například hypotéku, získá 500 volných minut.