Kdyby realitní makléři udělovali ocenění "skokan roku", určitě by letos putovalo do Ostravy. Zájem investorů o moravskou orco_ostrava.jpgmetropoli je totiž tak obrovský, že za poslední rok vyhnal ceny tamních nemovitostí až o třetinu.

Během posledních měsíců se tu rozběhlo hned několik miliardových projektů. Největší zájem je o moderní kanceláře, luxusní hotely a byty. Například společnost ECM se rozhodla přestavět v Ostravě Dům vodohospodářů na Palace Center, čili kanceláře s hotelem budovaným pro síť Marriot.

Obdobných projektů bude ale na severní Moravě přibývat. Poptávka tu totiž nebývale roste a rozloha kanceláří je zde zatím stále ještě malá. Podle včera zveřejněné studie mezinárodní realitní společnosti DTZ to bylo v Ostravě konci uplynulého roku jen 25 tisíc čtverečních metrů.

Měsíční nájem za čtvereční metr moderních kanceláří tu pak stojí od devíti do 13 eur.

Byty potřebuje i Hyundai

Developerské firmy mají v Ostravě zájem i o byty. Orco Group tu třeba postavila první padesátku luxusních bytů v Ostravě.

Zájem developerů o Ostravu překvapuje i místní lidi: "Čekali jsme celá léta, že investoři Ostravu objeví. Ale to, co se tu dneska děje, nikdo z nás nepředpokládal ani v nejdivočejších snech," říká náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý.

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského odstartovala zájem investorů o tento region budoucí továrna korejské automobilky Hyundai v Nošovicích. Dokazují to i jednání investorů se zástupci města a kraje na mezinárodním veletrhu nemovitostí MIPIM, který uplynulý týden skončil ve francouzském Cannes. "Vedli jsme jednání s investory z asijských zemí, Francie a Nizozemska, řekl Tošenovský.

Nejvíc láká Praha

I když poptávka investorů trhá na severní Moravě rekordy, největší zájem je stále o Prahu. V ní každým rokem přibývá několik desítek tisíc metrů čtverečních kanceláří. Zpráva DTZ uvádí, že v Praze na konci uplynulého roku byly téměř dva miliony metrů čtverečních kanceláří. Necelá polovina z nich přitom byla postavena v posledních pěti letech.

Pro developerské firmy je výstavba kanceláří v Praze stále zajímavá. Neobsazených kanceláří tu bylo loni totiž necelých osm procent, tedy výrazně méně než například v Londýně nebo Amsterodamu. Měsíční nájemné za kanceláře se v Praze nyní pohybuje mezi 14 až 19 eury za čtvereční metr.

Výnosy z investovaných peněz se tu pohybují na úrovni sedmi procent, tedy o jeden až jeden a půl procenta více než ve starých zemích unie. Na druhou stranu je tu podle poradenské realitní firmy Cushman & Wakefield menší riziko podnikání než například v Turecku, na Ukrajině, nebo Rusku.

V roce 2008 očekává DTZ vybudování prostor v Praze o rozloze téměř 400 tisíc čtverečních metrů. V příštích třech letech se bude výstavba soustředit hlavně v Praze 4.

Vedle Prahy a Ostravy lákají developery hlavně Brno a Plzeň.

V Brně je nyní kolem 150 tisíc čtverečních metrů kanceláří a nájemníci za ně platí od devíti do 16 eur za čtvereční metr měsíčně. Realitní makléři se shodují, že kancelářská a obchodní centra se tu budou stavět hlavně v centru města. Na rozdíl od Ostravy by v Brně mohlo mírně klesnout nájemné.

V Plzni je v současnosti kolem 25 tisíc čtverečních metrů moderních kanceláří. Stojí nejčastěji od sedmi do deseti eur na měsíc za čtvereční metr. Poptávka po volných plochách ale v posledních dvou letech výrazně roste. "Dá se očekávat i rostoucí zájem německých firem," uvádí zpráva DTZ.

Český realitní trh láká investory

070321_16.gif