Kde ty loňské sněhy jsou? I takto slovy klasika by si mohla povzdechnout kdejaká česká firma ve chvíli, kdy by se probírala nabídkami bank. Zhruba před dvěma lety se banky zaměřily na menší a střední podniky, vytvořily právě pro ně řadu specifických produktů, otevřely specializovaná poradenská centra. Zaměření na podniky bylo v souladu se vstupem České republiky do Evropské unie. Společnosti se totiž musely naučit, jak čerpat peníze ze strukturálních fondů, a banky - lákány vidinou slušného příjmu - se jejich požadavkům přizpůsobily. Loni se však situace poněkud otočila. Ne, že by firmy nežádaly o úvěry a že by je banky odmítaly poskytovat, udržet se v centru zájmu bank se jim ale nedaří. Má to však svá logická opodstatnění, alespoň co se týká pohledu bank. Objem bankovních úvěrů tuzemským firmám dosáhl za loňský rok cca 77,5 miliardy korun, což představuje zhruba meziroční patnáctiprocentní nárůst. Celkem ke konci ledna tohoto roku firmy dlužily bankám necelých 520 miliard korun. Čísla jsou to zajisté slušná a jako taková si jistou pozornost ze strany bank zaslouží. Oproti patnáctiprocentnímu růstu v této sféře však úvěrové produkty určené domácnostem loni rostly o třetinu a celkový objem bankovních úvěrů "pro lidi" je již rovněž zhruba půl bilionu korun. Navíc úrokové sazby pro domácnosti jsou pro banky zajímavější než klasické firemní úvěry. Banky na ně nicméně nezapomínají, začínají se však více specializovat. Například novinkou v oblasti bankovních produktů je větší zacílení na zemědělce. Důvodem je i zde přísun peněz z Unie - celkový objem úvěrů do tohoto sektoru loni vzrostl o několik desítek procent. Jaké novinky na trhu nabízejí jednotlivé banky?
ČSOB se daří
Obchodní úvěry ČSOB vzrostly podle finančních výsledků meziročně o 34 procent na 318 miliard Kč. ČSOB v Česku rostly všechny typy úvěrů vysokým tempem, nejvíce úvěry malým a středním podnikům (51 procent) a úvěry firmám (17 procent). Pro firmy má ČSOB jako jeden z novějších produktů (vedle standardních úvěrů, pomoci při čerpání evropských fondů) i tzv. službu Customer Desk. Ta nabízí širokou škálu speciálních a individuálně přizpůsobených instrumentů pro ošetření kurzového, úrokového nebo komoditního rizika. Ve chvíli, kdy firma potřebuje nakoupit či prodat jinou měnu, případně se zajistit proti pohybům kurzu, může tak učinit velmi jednoduše.
Česká spořitelna nechala přijíti maličkým
V České spořitelně vzrostly úvěry pro firmy meziročně o 7,7 procenta na 119,01 miliardy korun. Tento nárůst byl způsoben převážně úvěry malým a středním podnikům, které vzrostly o 18,4 procenta na 40,14 miliardy korun. Potíže se splácením úvěrů spořitelna nezaznamenala. "Růst je velmi zdravý," uvedl ředitel úseku úvěrových rizik ČS Frank-Michael Beitz. Česká spořitelna loni nabídla služby mikrofirmám a malým a středním firmám zdarma. Akce začala 1. srpna a týkala se nových klientů. Ti měli možnost zdarma otestovat služby banky po dobu tří měsíců, kdy ČS vedla jejich běžný účet (včetně zasílání měsíčních výpisů z účtu) a prováděla tuzemské platební transakce. Dále klient obdržel zdarma službu přímého bankovnictví Servis 24 nebo Business 24 Internetbanking.
Velkorysá Komerční banka
Komerční banka si na nedostatek klientů z řad firemní klientely rovněž nemůže stěžovat. Loni rozšířila počet poboček v celé České republice o osmnáct na 378, což zahrnuje také 35 obchodních center určených pro střední podniky a municipality. Osm bývalých obchodních center pro velké podniky prochází nyní reorganizací, z níž vzejdou čtyři firemní divize. Banka se snaží prosadit v pomoci menším a středním podnikům v mezinárodním obchodě. Poslední aktivitou v tomto směru byl podpis rámcové dohody o spolupráci při pojišťování předexportních úvěrů a bankovních záruk pro malé a střední podniky mezi KB a Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP). Dohoda sjednocuje proces analýzy finanční situace žadatelů o předexportní úvěr nebo záruku, a umožňuje tak EGAP upustit od vlastního hodnocení a převzít rating žadatelů stanovený bankou. Výsledkem je zrychlení a zjednodušení celého procesu. V druhé polovině roku 2006 zase KB vystartovala s podporou živností - tzv. Profi úvěr je určen pro stávající klienty z řad podnikatelů a malých a středních podniků, kteří mají účet u KB alespoň šest měsíců. Ti mohou získat úvěr až do výše 500 tisíc korun, aniž by museli předkládat finanční výkazy. Výhodou je také zkrácená doba schvalovacího procesu. Zjednodušený Profi úvěr lze čerpat především na běžné provozní financování, a to bez nutnosti zajištění. Úroková sazba se běžně pohybuje od 5,9 % p. a., KB pak zrušila u tohoto typu úvěrů poplatky za vyhodnocení a zpracování žádosti o úvěr.
GE Money na podniky nezapomněla
Ani ostatní banky nezahálely. V rámci své "guerillové" kampaně na přetahování klientů z jiných bank nezapomněla GE Money ani na podniky. Tzv. konto Genius Active s jedním měsíčním paušálem má svoji variantu i pro podnikatele a podle GE Money zhruba desetina nových klientů přichází právě z řad firemní klientely. Pro potřeby podnikatelů připravila GE Money Bank konto Genius Business Active, za nějž klient zaplatí každý měsíc 159 Kč. Aktivnější podnikatelé mohou využít komplexnější verze konta Genius Business Active+. Za 349 Kč měsíčně klienti získají navíc čtyři hotovostní vklady na běžný účet měsíčně (dohromady pět), pět položek z převodních příkazů zadaných na pobočce a jeden výběr hotovosti na pobočce GE Money Bank.
Citibank nemá předsudky
Na firmy se zaměřila i novinka Citibank - "malý splátkový úvěr". Od poloviny února nabízí banka podnikatelům, živnostníkům, malým a středním podnikům úvěr do výše až 750 tisíc korun. Výhodou je, že je tento typ půjčky poskytován i podnikatelům či firmám s krátkodobou historií (rok na trhu) a s nízkým ročním obratem. Předschválení úvěru zajistí a úvěrovou smlouvu sepíše firemní bankéř se zákazníkem ihned při první návštěvě u klienta, banka pak zaručuje, že úvěr bude finálně zpracován do 24 hodin. Úvěr je poskytován na financování provozních a investičních potřeb. Doba splatnosti je jeden rok až pět let, přičemž úvěr lze po dohodě s bankou splatit předčasně.
Úrokové sazby se v současné době pohybují od 9,9 % p. a. Z hlediska vývoje na trhu lze i letos očekávat, že banky připraví pro klienty z řad menších a středních podniků řadu nových produktů. Většina z nich bude s největší pravděpodobností směřovat ke zjednodušení procesu úvěrování, půjčky budou možné i bez ručitele a na vyšší částky. Jenom úroky asi neklesnou, to by totiž musela klesnout inflace. S tím se však nepočítá. Takže firmy se mohou těšit minimálně na dvě zprávy. Tou dobrou je, že úvěry budou a bude jich dost. Tou špatnou ovšem je, že rozhodně nebudou levnější.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist