Kep
Rybářská chatrč poblíž Kepu (vlevo). Výhled na moře od ruin francouzské koloniální Bokor Hill Station (vpravo).
Snímek: Archiv

Naleznete tam poklidné přímořské městečko Kep. Kep leží na břehu Thajského zálivu pod džunglí porostlými svahy hor. I když tu nenajdete mnoho klasických písečných pláží (většina břehů je kamenitá), objevíte tu opravdovou oázu kambodžského venkova. I osud Kepu je do značné míry unikátní.

Od letoviska k surreálnu -  zašlá sláva koloniálního letoviska Kep v Kambodži
Původně malá rybářská vesnice se za francouzské koloniální nadvlády stala vyhlášeným letoviskem, kam jezdila smetánka. Idylka trvala až do počátku 70. let dvacátého století.
Novinář Henry Kamm popisuje ve své skvělé knize o Kambodži mrazivě bizarní scénu, kdy z verandy kepské plážové restaurace u kávy sleduje, jak za zálivem na vietnamském území bojový letoun pálí rakety do džungle, a také bezelstnou radost číšníka nad mimořádnou podívanou. Netrvalo dlouho a kladivo historie dopadlo i na Kambodžu. Kep, který se vynořil z apokalypsy vietnamské války a krutovlády Rudých Khmerů, byl zcela jiný.
Jedinou připomínkou někdejší slávy jsou dnes ruiny krásných koloniálních vil, často ozobané dírami po kulkách, a také dosti surreálně působící sochy podél hlavní silnice, jako mořská víla nebo třímetrový krab. I díky nim má Kep tak mimořádnou a podmanivou atmosféru.

Pochoutky na uhlí a pepři
Socha kraba nestojí v Kepu náhodou. Největší chloubou je dnes trh, kam rybáři každé ráno přivážejí své úlovky a začerstva je připravují na dřevěném uhlí. Pozdě odpoledne ožijí drobné rákosové restaurace na pobřeží, kde naleznete skvělý výběr mořských plodů za neuvěřitelně nízké ceny. Nebo se můžete rozhodnout pro tzv. seaside picnic - místní terminus technicus: host je volně usazen v jednom z dřevěných přístřešků na pobřeží a prodavači docházejí za ním. Restaurace mají většinou menu s cenami i v angličtině, u individuálních prodejců se často kupuje na váhu, a je tak třeba dát pozor, kolik si objednáváte.
Oblast proslavilo i pěstování kvalitního pepře, a tak bez konzumace aspoň jednoho mořského pokrmu připraveného na čerstvém pepři nelze návštěvu Kepu považovat za kompletní.
Na dohled od Kepu leží také scénický Rabbit Island, kam se lze za několik dolarů vydat na výlet člunem. Opustíte-li tamější hlavní pláž, můžete být s teplým indočínským mořem a barevnými rybičkami úplně sami.

Bokor Hill Station
Na vysoké skále nedaleko Kepu trůní bývalá francouzská stanice Bokor. Kdysi se využívala díky strategické poloze nad zálivem, chladný vítr vanoucí od moře zase Evropanům usnadňoval aklimatizaci v tropickém podnebí. Každá z historických epoch, které se prohnaly Kambodžou, zde zanechala svou stopu. A tak tu dnes stojí katolický kostel (v němž se před lety opevnili Rudí Khmérové) a ruina francouzského kasina hned vedle těžkotonážního podstavce vietnamské artilerie, o něco níže pak opuštěná skromná královská rezidence. Budovy na jaře porůstají jasně oranžovým lišejníkem a zejícími okny často táhne hustá mlha, což dodává neskutečnou a tajemnou atmosféru.
Na vrchol vede zničená cesta, sice sjízdná autem nebo motocyklem, ale vydat by se na ni měli jen zkušení řidiči. Pro turisty jsou k dispozici jedno i vícedenní výlety s dopravou.

MAREXVOBODA


Kde bydlet

V Kepu naleznete uspokojivý výběr hotelů a hostelů. Za zmínku stojí zejména francouzský hostel Le Bout du Monde s vyvýšenými bungalovy ve svahu nad městem (6 - 8 USD) a také Seaside s houpacími sítěmi u pobřeží, kde vás nejlepší pokoj s vlastní koupelnou a terasou s dech beroucím výhledem na záliv přijde na 7 USD, tedy sto padesát korun.

Informace
Vietnamská hranice je na východě, co by kamenem dohodil, takže Kep může být ideálním vstupním nebo výstupním bodem z Kambodži pro cestovatele mířící tím směrem. Západně vede z Kepu dobrá cesta do 25 km vzdáleného Kampotu, odkud jezdí četné spoje do metropole Phnompenhu. Slabým místem jsou chatrné mosty, ale i když se náhodou stane, že některý pod velkou tíhou povolí, jako například letos v lednu (nákladní auto Kamaz), na místě se velmi rychle objeví armáda převozníků, a pokud cestujete na mopedu, na druhou stranu se bez problémů dostanete. Moped si lze půjčit prakticky kdekoliv za 3 až 5 USD na den. S vlastnictvím příslušného řidičského oprávnění si nemusíte dělat hlavu, nedělá si ji ani místní policie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist