Na svého někdejšího diktátora Antónia de Oliveiru Salazara Portugalsko nezapomíná. A vzpomíná na něj tolik, že jej v show televize RTP zvolilo největším Portugalcem všech dob.

Salazar, který vládl zemi na Pyrenejském poloostrově v letech 1932 - 1968, obdržel v nedělním finálovém kole soutěže 41 procent ze 160 tisíc hlasů. Otázka pro diváky zněla: "Kdo nejvíce přispěl k velikosti Portugalska?"

Salazarova tajná policie přitom věznila bez soudu, mučila a využívala samozvané soudy, aby udržela oponenty režimu z ulic. Salazar zemřel v roce 1970, ale diktatura jej ještě o čtyři roky přežila.

S 19 procenty se jako druhý umístil bývalý vůdce portugalských komunistů Álvaro Cunhal. Třetí pozici získal diplomat Aristides Sousa Mendes, který pomohl tisícům Židů uniknout z nacistického Německa, a to navzdory rozkazům samého Salazara.

Výsledek vyvolal překvapení i šok v některých skupinách společnosti, jelikož Salazar se stal symbolem téměř čtyř desítek let diktatury, jež izolovaly zemi od ostatního světa.

Podle analytiků jsou mnozí Portugalci středního věku nespokojení s ekonomickou situací, a proto cítí sympatie k diktátorovi, jenž zemi přinesl stabilitu i růst a za druhé světové války udržel její neutralitu.