Obavy z toho, že by rekreační cyklistika mohla vyvolat urologické potíže, jsou zbytečné. Tvrdí to urolog Michael Schuhmann a vyvrací tak některé poplašné zvěsti, podle nichž hrozí mužům pravidelně jezdícím na kole například vážné problémy s potencí.

"Pravdou je, že mechanické dráždění prostaty při velmi dlouhé jízdě na tvrdém sedle může způsobit aseptickou prostatitidu. To znamená, že prostata lehce nateče, čímž se zhorší tok moče," vysvětluje Michael Schuhmann. "Jenže tohle by se mohlo týkat jen profesionálních cyklistů, kteří najezdí mnoho set kilometrů týdně. V takovém případě by výrazná a dlouhodobá komprese pánevního dna mohla zapříčinit přechodné nedokrvení vnějšího genitálu nebo pudendálních nervů. A to se opravdu někdy negativně projeví na potenci. Avšak poté, co cyklista svou mimořádnou sportovní zátěž částečně sníží, se jeho stav po několika dnech či týdnech opět pozitivně upraví."

Michael Schuhmann svým pacientům nepovolí cyklistiku jen po operačních zákrocích. "Například po operaci prostaty jim zakazuji jízdu na kole zhruba na osm až deset týdnů," říká. A nejen cyklistům s urologickými potížemi radí, aby si na své sportování pořídili vhodné kalhoty s ochrannou vložkou a kvalitní gelové sedlo s výřezem či prohlubní uprostřed, které odlehčí jejich citlivým místům.

A jak jsou na tom cyklistky? Pro ně má urolog tu nejlepší zprávu: "Ženám jízda na kole neškodí v žádném případě." (pac)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist