Česká republika je vyhlášenou líhní počítačových expertů. To si uvědomila i jedna z největších světových akciových burz - německá Deutsche Börse. Včera v Praze oficiálně otevřela svoji pobočku její dceřiná společnost Deutsche Börse Services, která je zaměřena právě na správu a rozvoj počítačových systémů burzy.
Česko tak dostalo přednost před ostatními zeměmi v regionu, včetně Polska nebo Maďarska. Kromě toho, že Češi mají jako IT odborníci skvělou pověst, vyhovuje Němcům i poměrně malá vzdálenost od Frankfurtu, kde burza sídlí, a rozvinutá infrastruktura.
"Především díky vysoce odborným schopnostem Čechů padla volba právě na Prahu," sdělil HN Michael Gassmann z vedení české pobočky. "Hledali jsme místo, které bude blízko všem našim zaměstnancům. Nakonec nás přesvědčilo i jednání s agenturou na podporu zahraničních investic CzechInvest," dodal Gassmann.
V současnosti už v českém centru německé burzy pracuje čtyřicet osob. Do konce roku by jich měla být stovka a na sklonku roku 2008 již 150. Zaměstnanci přitom nejsou nutně jenom Češi. "Budujeme mezinárodní tým. Pracuje tu hodně lidí ze Slovenska, zaměstnáváme i jednoho Kanaďana," prozradil Jaromír Stiller, který spolu s Gassmannem pobočku řídí. "Lidé v Česku nás teď vidí jako atraktivního zaměstnavatele. To nám chvíli trvalo. Museli jsme je přesvědčit, aby nás nebrali pouze jako finanční instituci, ale také jako IT společnost," říká Gassmann.
Do dalších států v regionu se totiž Němci podobným způsobem pronikat už nechystají. Investice v hodnotě 500 až 750 milionů eur je pro burzu dostatečnou zátěží a další expanze by podle Gassmanna neměla smysl. Kromě Prahy a Frankfurtu funguje IT oddělení burzy ještě v Lucemburku. Čeští odborníci budou vyvíjet softwarové programy pro celou burzovní skupinu. Převezme i úkoly, které Deutsche Börse zatím zadávala externím dodavatelům.
Odborníky na informační technologie přitom "loví" v českých vodách stále více firem. V roce 2006 se agentura CzechInvest podílela na 44 projektech technologických center a center strategických služeb, které se u nás zavázaly vytvořit přes sedm tisíc nových pracovních míst. Mezi společnostmi, jež se minulý rok pro ČR rozhodly, patří třeba Red Hat, Skype, Accenture nebo Microsoft. Zahraniční firmy si podle Reného Samka, ředitele Divize podpory investic Czechinvestu, cení českých expertů i pro jejich věrnost. "Podle mých zkušeností je loajalita českých zaměstnanců v IT ve srovnání s jinými zeměmi poměrně vysoká a IT firmy si zde mimo jiné pochvalují právě stabilitu svých zaměstnanců," svěřil se HN Samek.
Velké IT společnosti navíc rády spolupracují i s českými vysokými školami, protože takové partnerství je výhodné pro obě strany. Škola získá zkušenosti z praxe a firmy si své zaměstnance mohou sami "vychovat".
Příliv firem zaměřených na IT tak bude pokračovat i nadále. "Očekáváme, že do Česka budou dál přicházet nové IT společnosti. Víme o zájmu nejméně deseti obdobných podniků, které by se v blízké budoucnosti mohly v ČR objevit," řekl Samek.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist