Developerské společnosti, které se donedávna specializovaly pouze na výstavbu bytů a rodinných domků, pokukují i po budování kanceláří a obchodů. Potvrzují to mimo jiné i dva největší hráči na trhu s byty - firmy Central Group a Finep.

Důvodem je podle realitních expertů vývoj trhu: ještě zhruba dva roky bude po bydlení silná poptávka. Ta by pak ale měla mírně klesnout, v lepším případě stagnovat.

"Developeři tak musí přijít na trh s něčím, co jim i v budoucnu zajistí odbyt. Může to být změna strategie - například to, že firma bude vyjma bydlení stavět nově i kanceláře, obchody nebo průmyslové stavby," říká Zdeněk Sikora, z realitní společnosti Reallo. "Může to být však i změna v projektování bytových komplexů - to znamená, nabídnout obyvatelům nejen kvalitní bydlení, ale i zázemí služeb."


V domech bude víc obchodů

"Během několika týdnů představíme v Praze první projekt, ve kterém bude minimum bytů. Více než polovina ploch budou komerční prostory," říká Martin Doležal, který mediálně zastupuje Finep. "Počítáme s tím, že v průměru deset procent plochy u bytových domů bude připraveno na pronájem obchodů a služeb."

"O výstavbě komplexů, kde by bylo více obchodů a případně i kanceláří, v poslední době mluvíme. Zatím samostatné kancelářské budovy ale stavět nebudeme. Komerční prostory v našich bytových komplexech však budeme rozšiřovat," přidává se Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group.

Již nyní nabízí jeho firma komerční prostory například v pražském Zličíně, Stodůlkách, na Zahradním Městě nebo v Pitkovicích.

"To, že developerské firmy v bytových domech počítají stále častěji s místem, kde budou restaurace, kavárny, fitness centra a jiné služby, je vzhledem k vývoji na trhu logické," říká Sikora. Podle něj je to totiž jedna z cest, jak si do budoucna zajistit stálou poptávku zákazníků, a to na úkor konkurence, která podobné vybavení v místě projektu nabízet nebude. "Dalším důvodem, proč se do přízemí a prvních pater projektují stále častěji obchůdky a malé provozovny, je i to, že řada bytů v přízemí a rušných komunikacích se velmi špatně prodává."


Část bytů lidé nechtějí

V současné době je jen v Praze podle realitních makléřů několik tisícovek bytů, které na své obyvatele marně čekají. Z celkového počtu nově postavených bytů v metropoli je to asi pětina. Před pěti lety to přitom byla pouze desetina, a na přelomu tisíciletí dokonce jen tři procenta.

Přesto zůstává zájem lidí po bydlení extrémní. "Jen za první čtvrtletí evidujeme dvacetiprocentní meziroční růst," říká Kunovský z Central Group. Enormní růst poptávky ovlivnily hlavně diskuse o výši DPH na stavební práce a nízké úrokové sazby u hypoték. To rozhodování některých lidí o koupi bytu urychlilo.

Oproti uplynulým létům roste zájem o velké byty.

"Nyní lidé chtějí především třípokojové byty. Před pěti lety to byly garsoniéry a dvougarsoniéry," říká Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska CZ.

Před pěti lety byli lidé ochotni kupovat byty a domky ještě předtím, než se vůbec začalo se stavbou. To se ale v posledním roce změnilo. Více než polovina zákazníků kupuje až v momentě, kdy stojí alespoň hrubá stavba. Těsně před dokončením se pak bytů a domů prodává nejvíce.

V současnosti je v České republice několik stovek developerských firem, které stavějí bytové domy. Větší problémy s prodejem mají ty menší, a to především mimo Prahu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist