Tradiční stavba májky v Pileticích u Hradce Králové v podání východočeských folklorních souborů.
Snímek: ČTK
A tak si vedle tohoto zvyku a s tím spojeného veselí budete moci prohlédnout také lidová stavení zdejší Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Ke stavění májky patřila zábava, láska i bitky. Bylo obvyklé, že mládež z různých vesnic si máje vzájemně kradla. Ostatně i ve Valašském muzeu by o tom mohli vyprávět, také z jejich skanzenu už šprýmaři několik májek ukradli. Uhlídají ji letos?
Výkupné a hanba
Zatímco většina (nejen) vesnic dnes večer 30. dubna žije pálením čarodějnic a doprovodnou konzumací, zvláště v moravských obcích se party mladíků pod rouškou tmy vkrádají do blízkých lesů. Snaží se co nejdříve najít co nejdostupnější a pokud možno co nejvyšší strom, který půjde porazit. Času není nazbyt, musí ho očistit, dopravit na náves a ještě do rána jej vztyčit a ozdobit. Tak, aby na prvního máje stála májka.
Jako nejlepší stavební materiál se hodí smrk, jedle nebo borovice. Na špičku pak přijdou barevné šátky, pentle, fáborky a zelené věnce. Májka má prostě zářit stejně barevně a svěže jako jarní příroda, jejímž je symbolem. Postavením májky ale chlapecká dřina nekončí, májku je totiž třeba hlídat ve dne v noci - to aby se nikdo ze sousední vsi nepřikradl pro změnu sem, kmen nepodřízl a neunesl jej doslova jako rukojmí. Ukradenou májku je totiž třeba řádně vykoupit - a navíc je to ostuda jako hrom. A pokud mají chlapci trochu času, měli by postavit ještě jakési minimájky - malé ozdobené břízky - před práh svých milých.
Výlet do 15. století
"Na rozloučení, mé potěšení, postavím pod okny máj! Aby věděli falešní lidi, že jsem já chodíval k vám." Slova Karla Jaromíra Erbena dokládají, že stavění májky bylo i v 19. století nahlíženo coby zvyk tradiční. A jak by také ne. Dokonce nejstarší písemná zmínka o této záležitosti pochází podle serveru České tradice až z roku 1422, kdy jistý hoch postavil máj a odměnou se mu pak dostala ruka vytouženého děvčete. Na základě postavení máje a vzájemného slibu pak manželství uznal církevní soud na Pražském hradě a dne 23. června 1422 se slavila svatba.
Staví i v Bavorsku
Stavění májky ovšem vůbec není jen tradice moravská. Bouřlivě se dodnes slaví například po celém Bavorsku. Tam tomuhle zvyku říkají Maibaumaufstellen, což v překladu neznamená opět nic jiného než "stavění májky". Na tradice a zvyky si u našich západních sousedů skutečně potrpí, a tak není divu, že i tenhle májový se vždy mění v nelítostné soutěžení mezi městečky a vesnicemi o to, kde postaví nejvyšší májku.
Některé z nich mívají až přes 30 m. Vzhled májky se liší podle jednotlivých oblastí. Někde se staví kmen i s kůrou, jinde pěkně ohoblovaný a natřený modrými a bílými pruhy (bavorské barvy), ověšený barevnými stuhami, ozdobený vyřezávanými postavami a věnci. Májka se staví tradičně jen za pomoci dlouhých tyčí, což může zabrat i víc jak dvě hodiny. Zvyk krást májky mají i zde. A když mladíci z konkurenční obce májku uloupí, je třeba ji pak vykoupit společným hodováním u bavorského piva.
(zel)
Akce
Stavění máje, Rožnov pod Radhoštěm, úterý 1. května
Zahájení hlavní sezony, zpřístupnění exteriérů Valašské dědiny a Mlýnské doliny.
Otevřeno od 9 do 17 hodin.
Valašské muzeum v přírodě, tel.: 571 757 111, www.vmp.cz
* Server věnovaný českým tradicím a zvykům: www.ceske-tradice.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist