Raketový vzestup mladé Nizozemky je výsledkem pohybů v nizozemské vládě i dílem náhody. De Langeová byla v roce 2004 na devátém místě kandidátky CDA, ale voliči do Evropského parlamentu poslali pouze sedm křesťanských demokratů. De Langeová proto začala pracovat jako asistentka a poradkyně europoslance Alberta Jana Maata.

Letos v únoru ale odešel vůdce klubu CDA v europarlamentu Daniel Eurlings, který v nové nizozemské vládě dostal křeslo ministra dopravy. Předseda CDA Jan Peter Balkenende je totiž nizozemským premiérem. A nyní svůj post opustil i sám Maat, dosavadní šéf de Langeové, který dal přednost vedení Nizozemského svazu zemědělců. A tak nyní přišla řada na De Langeovou.

"Kdyby mi to někdo řekl v roce 2004, nevěřila bych mu," řekla europoslankyně HN. "Nikdo nečekal, že náš klub opustí hned dva poslanci."

De Langeová byla uvedena do nové funkce v pondělí odpoledne a večer už mluvila na plénu. A další vystoupení měla včera.

"Spadla přímo do vody, ale nikdo nepochybuje, že v tom umí plavat," řekl Eduard Slootweg, mluvčí nizozemské delegace v největší frakci lidovců, do které CDA patří.

Nová europoslankyně přináleží k nejmladším v parlamentu, ale přes svůj věk má řadu zkušeností. Jako asistentka tam začala pracovat už v roce 1999, je prý velice činná i uvnitř CDA a má pověst pracovité odbornice.

Zodpovědnosti přitom bude mít dost - po Maatovi převezme funkce v zemědělském a rozpočtovém výboru i výboru pro občanská práva. Navíc usedne i ve výboru pro práva žen.

Postup de Langeové je velice neobvyklý. V minulosti se sice několik politicky aktivních asistentů nechalo zapsat na kandidátky svých stran, ale ještě nikdy se nestalo, aby se poslankyní stala asistentka v polovině funkčního období europarlamentu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist