Veronika Kořenová


Uzavřít předmanželskou smlouvu se vyplatí především těm, kteří vlastní firmu a tučné konto. Často jde o podnikatele, jejichž obchodní neúspěch - například krach firmy - by velmi drsně dopadl na manželku. Své opodstatnění má i u sňatků z rozumu, nebo tehdy, když je jeden z nastávajících manželů výrazně bohatší.

O výhodách předmanželské smlouvy by mohl hodiny vyprávět například známý americký realitní magnát Donald Trump.

Když se rozváděl poprvé, jeho žena si od rozvodu odnesla 25 milionů dolarů. Druhá manželka, se kterou již prozíravě předmanželskou smlouvu uzavřel, dostala už "pouze" dva miliony.

Smlouva uchrání partnera


Zásadní význam má uzavření předmanželské smlouvy především pro osoby, které v podnikání ručí za splnění svých závazků celým svým majetkem. Do této skupiny patří kupříkladu živnostníci, společníci ve veřejné obchodní společnosti a komplementáři v komanditních společnostech.

Tito lidé by měli v případě uzavření předmanželské smlouvy určitě upravit i předpokládané majetkové poměry vzniklé v souvislosti s následnou podnikatelskou činností.

Jinak by totiž mohlo dojít k tomu, že pokud se podnikající manžel či manželka dostane nečekaně do finančních problémů, tak při zachování společného jmění pocítí finanční problémy celá rodina. Případné finanční dluhy a povinnosti z podnikání budou totiž kryty majetkem ve společném jmění manželů.

Smluvní úpravou lze ale takové situaci předejít. Podnikatel může převést většinu společného a darovací smlouvou případně i část svého majetku do výlučného vlastnictví partnera.

Na sebe naopak převede veškerý společný majetek sloužící k podnikání.

Na druhé straně, nedošlo-li k zúžení společného jmění manželů, tak se peníze získané podnikáním stávají součástí společného jmění manželů. To vše bez zřetele k tomu, kterému z manželů patřily peněžní prostředky a jiné věci vložené do podniku.

Složité vypořádání majetku


Jestliže manželství zaniklo, provádí se vypořádání společného jmění manželů, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění manželů jsou v zásadě stejné.

Vypořádání společného jmění manželů, jehož součástí je podnik, je složitý proces. Představme si třeba případ, kdy je podnik pořízen výlučně z prostředků jednoho z manželů. I v tomto případě totiž platí, že majetek nabytý podnikáním bude náležet do společného jmění manželů, a tak vzniká například problém s jeho reinvesticí do podniku a následným vypořádáním.

Podnikatel je v takovém případě povinen do společného jmění nahradit takovou částku, jež se rovná ceně podniku, samozřejmě po odečtení peněz, jež do podniku investoval ze svých výlučných zdrojů.

Důležité je také zmínit, že vypořádání společného jmění musí probíhat v souladu s kritérii stanovenými občanským zákoníkem. Vypořádání musí být provedeno s ohledem na potřeby nezletilých dětí a přihlédnout je zapotřebí i k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o získání a udržení společného jmění manželů.

Upravit jmění může i soud


Pokud nedošlo k uzavření předmanželské smlouvy, lze majetkové poměry manželů upravit před soudem. Jak vyplývá z občanského zákoníku, může se jeden z manželů obrátit na soud s žádostí o zúžení společného jmění manželů až na věci tvořící obvyklé vybavení domácnosti.

Soud na návrh zúží společné jmění, jestliže jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti nebo se stal neomezeně ručícím společníkem obchodní společnosti.

Písemnou smlouvou se v uvedeném případě stanoví rozdělení příjmů, účastní-li se na podnikání i druhý manžel, který není podnikatelem.

Z výše uvedeného lze učinit závěr, že předmanželská smlouva může být pro podnikatele pragmatickým řešením, jak upravit majetkové poměry budoucích manželů, a vyhnout se tak případným sporům, které do harmonického manželského života nepatří. V případě manželské krize pak výrazně usnadní její vyřešení.


Veronika Kořenová je právničkou advokátní kanceláře ROWAN LEGAL