Zaměstnávat zahraničního pracovníka v Česku je stále jednodušší. V podstatě stačí, aby byl cizinec řádně evidován na úřadu práce a jeho pobyt na území republiky se stal legálním. Trh práce se mu poté otevře, což je podstatné především pro malé a střední firmy, které cizince využívají nejčastěji.

"Aby zde mohl někdo ze zahraničí pracovat, musí si nejdříve najít firmu, která ho vezme," tvrdí Jana Gavendová z Úřadu práce hl. m. Prahy. "Náš úřad poté zjistí, do jaké míry je o takové místo zájem, a v případě, že o něj Češi zájem nejeví, může se přenechat cizinci."

Nejdříve na úřad práce


V rámci Evropské unie může být na českém území zaměstnán kdokoliv. Aby mohl být cizinec přijat do zaměstnání, musí mít u sebe platný doklad totožnosti. Jako dokument o identifikaci poslouží občanský průkaz rodné země nebo cestovní pas. Další podmínky o pracovním poměru jsou uvedeny v zákonu o zaměstnanosti, ale obecně se jedná o to, aby úřad práce cizincovi pracovní poměr povolil.

"Pokud se cizinec rozhodne pracovat v nějaké velké firmě, musí navíc předložit odborný doklad, čímž se zavazuje, že vykonávanou práci ovládá a rozumí jí," uvádí Jana Gavendová.

Pracovní smlouvu může firma s cizincem sepsat prakticky okamžitě poté, kdy úřad práce rozhodne v jeho prospěch. Nejmenší problémy mají zdravotnická zařízení, která potřebují zdravotní sestry, dále stavební firmy a podniky, které se zabývají průmyslovou výrobou.

"Nejjednodušší to mají na stavbách, kde po cizinci často ani nepožadují odborný doklad. Jsou to také místa, která jsou českými občany nejméně obsazována," říká Jana Gavendová.

Ani zaměstnavatel nebude mít s přihlašováním zahraničního pracovníka na jakémkoliv úřadu práce v Česku velké problémy. Firma musí pouze předložit doklad o oprávnění k podnikatelské činnosti a zaplatit správní poplatek, který se pohybuje kolem dvou tisíc korun. Poté může okamžitě s novým zaměstnancem podepsat pracovní smlouvu, podle které za něho bude odvádět daně a platit pojistné.

Podle studie, kterou si nechala vypracovat síť EURES působící při ministerstvu práce a sociálních věcí, má zkušenost se zaměstnáváním cizinců čtvrtina českých firem.

V Plzni jsou tisíce cizinců


Například v Plzni tvoří cizinci desetinu pracovních sil, tedy více než 10 tisíc lidí. To je po Praze a Mladé Boleslavi třetí největší podíl zahraničních pracovníků v zemi.

"K zaměstnávání cizinců nás vede hlavně nedostatek pracovních sil, v našem případě nekvalifikovaných a kvalifikovaných dělníků ve výrobě. Cizinci mají v Panasoniku stejné platové a pracovní podmínky jako čeští zaměstnanci," říká Lenka Živná z tiskového oddělení společnosti Panasonic AVC Networks Czech, která právě v Plzni sídlí.

"Vzhledem k tomu, že cizinci, kteří u nás pracují, pocházejí ze zemí EU, odpadají i složité právní procedury," dodává.

Za podvody je i vyhoštění


Ne všichni cizinci ale postupují legálně. Po příjezdu do České republiky se často nechávají najmout na práce na stavbách, aniž by byli svým zaměstnavatelem jakkoliv informováni o celém postupu na pracovním trhu.

Práce "na černo" se samozřejmě nevyplácí nejenom pracovníkům, ale také firmám, které si je vyberou a vyhnou se tak povinným poplatkům.

"Každoročně se setkáváme s mnoha případy, kde jsou cizinci zadržováni hlavně kvůli pracovnímu povolení, které si po celou dobu pobytu nebyli schopni opatřit. Takovým lidem potom hrozí až několikaleté vyhoštění," říká mluvčí cizinecké policie Barbora Kudláčková. Firmám za nelegální pracovníky může hrozit až mnohatisícová pokuta, kterou většinou ukládá úřad práce.