Básník Václav Šolc maturoval roku 1860. Jedenáct ročníků před ním (maturity byly zavedeny v roce 1849) a několik desítek ročníků po něm se maturovalo se ze všech předmětů, jazyková písemná práce se obvykle psala pět hodin, další tři hodiny studenti strávili nad překlady z latiny a řečtiny. Tomáš Garrigue Masaryk složil maturitu v roce 1872, novinář a politik Jaroslav Stránský maturoval roku 1902. Jejich zkouška se nelišila. Tehdy už ale mohli maturovat nejen studenti osmiletých gymnázií, ale i žáci sedmiletých reálných škol. Roku 1873 se studenti v rakousko-uherské monarchii mohli zapsat ke studiu na vysoké škole pouze v případě, že předložili maturitní vysvědčení. Přijímací zkoušky se tehdy nekonaly. Oficiální ukončení gymnázia otvíralo maturantům dveře ke studiu na vysoké škole, a osudy zmíněných mladých mužů se proto zpočátku podobaly. Všichni ve studiu pokračovali.

Vrstevníci spisovatele Ladislava Fukse (maturoval v roce 1938) už mohli maturovat i na obchodních akademiích. K vysokoškolskému vzdělání je však němečtí okupanti pustit nechtěli a české vysoké školy nechali zavřít. Po roce 1948 povinná zkouška nebyla jen z češtiny, ale také z ruštiny, matematiky a výběrového předmětu. Tou dobou se maturitním vysvědčením honosilo necelých 350 tisíc Čechoslováků. Normalizační školství umožnilo maturovat také na čtyřletých oborech středních odborných učilišť a maturantů přibývá.

Z polistopadových maturit zmizela povinná ruština, nahradil ji cizí jazyk podle vlastního výběru. O deset let později (2001) už má maturitní vysvědčení čtvrtina Čechů, v posledních letech úspěšně skládají maturitu skoro tři čtvrtiny populačního ročníku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist