Uživatelé v ní najdou informace o téměř všech existujících druzích daní v členských státech unie a o jejich sazbách, daňových základech, výjimkách i výnosech.

Jde o první ucelenou databázi svého druhu. Přístup do ní je navíc zcela zadarmo. Každý tak může porovnávat třeba výši spotřební daně na naftu v Česku a v Polsku nebo odvody na sociální pojištění v Česku a v Německu.

"Tento nástroj je uživatelsky velice příjemný a poskytuje všem přístup k informacím, které až dosud byly roztříštěné," řekl daňový eurokomisař László Kovács.

Nová daňová databáze je k nalezení na adrese http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/gen_info/info_docs/tax_inventory/index_en.htm.
Cla a dovozní tarify v rámci EU obsahuje databáze TARIC na adrese http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/en/tarhome.htm.

Údaje do databáze, která se má průběžně aktualizovat, dodala přímo ministerstva financí států unie. Data z Irska, Kypru, Malty a Portugalska zatím chybí, ale měla by se na webu objevit v nejbližší době.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist