HN070521_27r.gifI mámy na rodičovské dovolené si chtějí občas oddechnout a zajít třeba s kamarádkou do divadla. Nebo pracují tři hodiny denně a jejich děti nemá kdo pohlídat. Dětská pečovatelka jim pak přijde vhod. Dělat ji ale nemůže každý. "Pečovatelku by si měli rodiče prověřit," říká Daniel Mašek z advokátní kanceláře Mašek, Kočí, Aujezdský.


HN: Pro informaci zaneprázdněným rodičům - kdo a za jakých podmínek může hlídat děti?

Pokud někdo chce děti hlídat často nebo pravidelně, měl by mít živnostenský list. Případně být v pracovním poměru k osobě, která živnostenský list má. U občasné nepravidelné činnosti živnostenský list potřeba není. Podle živnostenského zákona jde o podnikání tehdy, když je činnost za účelem dosažení zisku vykonávána soustavně.


HN: Jde o volnou živnost, nebo vázanou?

Aby mohl někdo v rámci svého podnikání pečovat a vychovávat děti mladší tří let, musí mít živnost vázanou. Pro její získání se prokazuje odborná způsobilost, a to vzděláním v oboru či rekvalifikací a praxí. To neplatí u péče o starší děti či krátkodobé hlídání. Tam stačí živnost volná, na poskytování služeb pro rodinu a domácnost.


HN: Může tuto činnost vykonávat i nezletilá osoba?

U nepravidelné či jednorázové činnosti je běžné, že tuto službu nabízejí například i studentky gymnázia. To však podle mého názoru není správné. Pečovatel by měl být způsobilý a uzavřít písemnou či ústní smlouvu - kvůli odpovědnosti. Pokud se třeba s dítětem něco stane a smlouva je uzavřená s nezletilou osobou, odpovědnost, a to v některých případech i odpovědnost trestní, může spadnout na vrub rodičům.


HN: Kdo tedy nese odpovědnost za to, když se dítěti, o které se stará pečovatelka, něco stane?

Pokud se dítěti něco stane a je pod dohledem pečovatelky, odpovědnost nese ona. Odpovědnosti se může zprostit, prokáže-li, že nezanedbala náležitý dohled. Odpovědnost můžou nést i rodiče, pokud k hlídání vyberou někoho krajně nevhodného, kdo se o dítě není očividně schopen postarat. Teoreticky by šlo například o nedbalostní ublížení na zdraví z jejich strany. Pokud například rodiče svěří dítě do péče jeho babičce, která je těžce nemocná, odpovědnost by pravděpodobně nesli rodiče. Posuzoval by to soud.


HN: Co když dítě pod dohledem způsobí někomu hmotnou škodu?

Odpovědnost nese buď pečovatel, dítě, oba dva nebo nikdo. V případě, kdy dítě není schopno ovládat své jednání, případně předpovídat jeho následky, není odpovědné za způsobenou škodu. V opačné situaci za škodu odpovídá. Pokud pečovatel prokáže, že nezanedbal náležitý dohled, může se odpovědnosti zprostit.


HN: Aby se rodiče vyhnuli tomuto riziku, je možné tuto odpovědnost upravit například ve smlouvě tak, aby se v plné výší přenášela na pečovatele?

Pravidla odpovědnosti za škodu upravuje občanský zákoník. Není možné se od nich odchýlit. Ve smlouvě je však možné dohodnout si konkrétní povinnosti, které daná pečovatelka musí plnit. Když ve smlouvě budou stanovené nějaké povinnosti nad rámec těch běžných, a pečovatelka je poruší a způsobí tím škodu, tak za to nese odpovědnost. Pokud by tam podmínky stanovené nebyly, odpovědnost by nést nemusela. Odpovědnost za dítě však obecně není možné smluvně přenášet na jinou osobu, než která ho hlídá. Nese ji prostě ten, kdo má možnost bezprostředně ovlivnit chování dítěte.


HN: Jakým způsobem se dá ověřit, že vyhlédnutá pečovatelka je dostatečně seriózní?

Agentury, které zajišťují tyto služby, při začátku spolupráce pečovatelky prověřují. Mezi běžné podmínky patří osmnáct let věku, trestní bezúhonnost. Požadovány jsou často i reference z předchozích rodin, v nichž se pečovatelka o dítě již starala. Prověřuje se jak fyzický, tak psychický stav pečovatelky. To ale není záruka. Pečovatelku by si měli vždy prověřit i rodiče. Já osobně bych zejména doporučil vyžádat si reference od předcházejících zákazníků pečovatelky a nechat si předložit příslušný živnostenský list a výpis z rejstříku trestů.


HN: Je možné ve smlouvě stanovit například i sankční pokutu na nedodržení podmínek?

Ve smlouvě se dají stanovit různé podmínky a za jejich porušení i smluvní pokuta. Může tam být stanoven například zákaz kouření v době hlídání a podobně. Pokud následně rodiče prokazatelně zjistí porušení podmínek, má pečovatelka povinnost sankci zaplatit. Tedy v případě, že je její výše konkrétně stanovena. Pokuta se však nevztahuje na následky porušení povinnosti a musí být v adekvátní výši. Pokud je sankce nepřiměřeně vysoká, je celé ujednání o pokutě neplatné.