070523_35r200.jpgPočet českých držitelů zlatých karet pomalu roste. Přesto je platebních karet pro bonitní klienty stále poskrovnu. Na karty platinové či titanové si ještě budeme muset počkat. Jana Lvová pracuje jako manažerka společnosti Visa pro Českou republiku, která tyto karty vydává. Tvrdí, že služby poskytované k prémiovým kartám jsou v Česku na evropské úrovni.


HN: Komu jsou prestižnější karty typu Gold či Platinum určeny?

Náročnějším a bonitním klientům, kteří kartu nevyužívají jen k placení a vybírání z bankomatu.


HN: Kde všude je s těmito kartami možné platit? Znamená luxusnější karta více akceptačních míst?

Prémiové platební karty Visa Gold a Visa Platinum je možno použít na všech akceptačních místech a bankomatech označeným logem Visa. Ke konci roku bylo takových míst ve světě 28,5 milionu a přes 1,1 milionu bankomatů.


HN: Je využití těchto karet pro jejich vlastníky finančně výhodné, nebo tyto karty plní především funkci ukazatele společenského statusu?

Využití prémiových karet je finančně výhodné pro jejich držitele, využívají-li doplňkové služby. Mohou ušetřit na nabízených slevách u obchodníků. Používat zdarma různé typy poskytovaných služeb, za které by jinak museli platit.


HN: U nás tyto karty nejsou využívány tolik jako například ve vyspělejších zemích Evropské unie. Jak si stojí české zlaté karty oproti evropským, porovnáme-li např. služby, výhody, poplatky a cenu?

Myslím, že v České republice jsou služby poskytované ke zlatým a platinovým kartám na vysoké úrovni. A přidané služby se dají srovnávat s nabídkou v ostatních evropských zemích. Banky často nabízejí k těmto kartám kromě povinných služeb také další vlastní doplňkové. Poplatky za prémiové karty v České republice zhruba odpovídají poplatkům běžně účtovaným v zemích na stejném stupni vývoje platebních karet a bankovnictví jako celku.


HN: Kromě zlatých karet existují ve světě ještě luxusnější typy. Které to jsou a čím se od zlatých karet liší?

Společnost Visa nabízí tři typy prémiových platebních karet Visa - Visa Gold, Visa Platinum a Visa Infinite. Visa Gold je základním produktem z řady prémiových produktů a poskytuje svým držitelům expresní vydání hotovosti nebo karty v případě nouze a slevy u vybraných obchodníků na celém světě. Visa Platinum nabízí takové služby jako Visa Gold. Ale navíc ještě zdravotní a právní asistenční službu a členství v klubu Visa Platinum Club. Visa Infinite je potom nejprestižnějším typem platební karty Visy. Kromě expresního vydání hotovosti nebo karty v případě nouze k Infinite patří také právní a asistenční služby, 24hodinová zákaznická služba. Dále vlastní internetová stránka, časopis a nabídky z Celosvětového a Evropského programu privilegií.


HN: Platinovou kartu v Česku zatím nabízí pouze jediná banka, titanovou žádná. Proč?

V České republice je vydáno přes 16 tisíc prémiových platebních karet Visa. To je 0,4 procenta z celkového počtu vydaných karet. Drtivá většina z nich jsou zlaté karty. Tento podíl je ve srovnání se západní Evropou velmi nízký. Průměr zemí Evropské unie je okolo 13 procent. Musím ale říct, že naše necelé půlprocento ale odpovídá stupni vývoje a používání platebních karet u nás. Čeští klienti zatím ještě nejsou příliš ochotni platit za nadstandardní služby. Prémiové platební karty začnou být mezi nimi populárnější s častějším využíváním platebních karet u pokladen obchodníků a s nárůstem náročnosti klientů na kvalitu služeb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist