Jak se tam dostat

Letecky. Na cestu do Francie můžete samozřejmě využít služeb leteckých společností, přičemž do Paříže začaly létat francie_majak.jpguž i nízkonákladové linky (například Smart Wings, Sky Europe a další). Jedna cesta vás u nich vyjde přibližně na 1000 až 3000 Kč v závislosti na společnosti a termínu. Za letištní poplatky a taxy je potřeba navíc připočítat přibližně 2000 Kč. S klasickou leteckou společností zaplatíte sice přibližně o 1000 až 2000 víc, ale zase nejste limitováni pouze příletem do Paříže. Z Prahy se létá například do Nice, Bordeaux, Lyonu nebo Marseille.


Autobusem. Mezi většími českými městy a některými francouzskými existuje i přímé autobusové spojení (poskytují ho například společnosti Student Agency nebo Eurolines). Například zpáteční dospělá jízdenka Praha - Paříž vás vyjde přibližně na 4000 Kč. Je však potřeba počítat s tím, že cesta trvá zhruba šestnáct hodin.


Vlakem. Nejrychlejší cesta vlakem vám zabere necelých 13 hodin a přestupujete v Drážďanech, Frankfurtu a Kolíně nad Rýnem. Jen s jedním přestupem v Berlíně nebo Frankfurtu je to necelých 17 hodin.


Autem. Pokud se rozhodnete vyrazit autem, nejlepší cesta z Prahy do Paříže vede přes Norimberk, Mannheim a Remeš. Celá trasa měří přibližně 1050 km. Nevýhodou cestování autem po Francii jsou relativně vysoké náklady na benzin a mýtné, které se platí prakticky na každé dálnici.


Ubytování

Patříte-li mezi milovníky kempování, bude pro vás Francie představovat skutečně zemi zaslíbenou. Stanování a přespávání v karavanu je tu velmi módní, a najdete tu tudíž hustou síť kempů. Jejich nevýhodou je však vzdálenost od turisticky atraktivních míst, takže pokud budete stát o klasické atrakce, je zapotřebí mít k dispozici vlastní dopravu. Táboření na divoko se na většině míst netoleruje.

Pro "batůžkáře" a vůbec cestovatele s napjatým rozpočtem nabízí Francie dobrou ubytovací variantu ve formě ubytoven. Jde o jednodušší typ ubytování, ale na druhou stranu tady za jednu noc zaplatíte kolem 10 eur. V Paříži však počítejte s přibližně dvojnásobnou cenou. Hostel se dá najít v cenách kolem 15 až 20 eur, což platí i pro Paříž.

Co se týká hotelové sítě ve Francii, uplatňuje se tady klasické hodnocení od jedné do čtyř hvězdiček. Za jednoduché ubytování hotelového typu zaplatíte většinou od 20 do 30 eur (v Paříži je opět potřeba počítat s vyšší cenou). Pokud si potrpíte na luxus a dokonalý servis, počítejte s minimálně 60 eury na noc. Jestliže nepočítáte každý cent, připlaťte si i za snídani. Vyjde vás kolem 5 eur a ochutnáte při ní typicky francouzskou ranní skladbu: croissant, bagetu, vynikající francouzský džem a horkou čokoládu.

Co nakoupit: Navštívit Francii a nepřivézt si hvězdný trojlístek suvenýrů ve složení oblečení, víno a sýry je prakticky nemyslitelné. Každý z těchto provenience francouzské produkce je vyhlášený svou kvalitou. Co se týká oblečení, přijdou si ve Francii na své jak milovníci značek zvučných jmen, tak šetrnější povahy se zálibou v moderním oblečení. Drahé značkové butiky najdete především v Paříži. Vynikající příležitost k levným nákupům oblečení se naskytuje pravidelně v lednu a v červenci, kdy je v celé Francii období slev.

Vděčným suvenýrem z francouzských cest je zdejší vynikající víno. Můžete jej samozřejmě nakoupit v supermarketech, ale pokud si pro něj zajdete do sklípku, nejenže půjde o mnohem stylovější nákup, ale navíc budete mít lepší výběr a pravděpodobně dostanete i větší kvalitu.

Místní zvyklosti: Francouzi jsou proslulí svou galantností a velmi si potrpí na zdvořilé chování. Očekává se, že když turista kamkoli přijde, pozdraví, poprosí a poděkuje. Vyplatí se dávat si na tyto náležitosti pozor, protože místní dokáží dát nezdvořilému turistovi svou nelibost velmi najevo. Při rozhovoru se za tabu považují jakékoli poznámky o penězích nebo příjmech. Stejně tak Francouzi téměř nikdy neplatí svou útratu rozděleně, ale platí vždy ten, kdo zve. Velký úspěch vzbudíte, pokud se pokusíte s místními konverzovat francouzsky. Nemusí jít přitom o žádné hlubokomyslné hovory.



Základní informace


Mezinárodní volací číslo pro Francii: +33


Měna: euro, 1 euro = 28,25 Kč. Všechny banky mají otevřeno od pondělí do čtvrtka mezi 8 a 14 h. Otevírací doba bank je obvykle ve všední dny 9 až 16 h (někdy o hodinu déle). Bankovní pobočky v obchodních centrech mívají otevřeno i v sobotu a s bankomaty zcela určitě nebudete mít problém.


Internetové připojení: najdete ve Francii všude a bez problémů. Jeho ceny jsou však vyšší než u nás. Rozmach zažívají hotspoty v kavárnách.


Velvyslanectví ČR: 15 Avenue Charles Floquet, Paříž. Tel: +33 1 40 65 13 00, +33 1 40 65 13 01; paris@embassy.mzv.cz; www.mzv.cz/paris


Turistické informace před cestou

vám poskytne zastoupení francouzského cestovního ruchu v Praze: Maison de la France, Vinohradská 60, tel.: 222 514 246, www.franceguide.com



Praktické rady


Důležitá telefonní čísla: policie - 17, záchranná služba (všeobecná) - 115, první pomoc - 15, hasiči - 18


Pracovní doba úřadů a obchodů: otevírací doba se v podstatě shoduje s tou, kterou známe z naší republiky. Provozní hodiny jsou zpravidla od 9 nebo 10 hodin do 19 nebo 20 hodin (někdy s polední přestávkou), v Paříži někdy i později. Pekárny a prodejny s potravinami ve velkých městech otevírají velmi časně. Hodně obchodů má zavřeno v neděli. Na venkově se obvykle můžete vypravit na nákupy od úterý do soboty (kromě svátků), ale ne o polední pauze (13 až 14 h). Velké supermarkety mají často otevřeno do 21 nebo 22 hodin.


Pošty: známky zakoupíte zde nebo v tabáku. Do hmotnosti 20 g zaplatíte za dopis z Francie do ČR 0,60 eura (označení Priorotaire). Obvykle dojde do pěti dnů.


Spropitné: spropitné ve výši 10 - 15 procent je většinou zahrnuto už v samotném účtu, takže se další obvykle neočekává. Pokud jste byli s obsluhou, servisem nebo službami obzvlášť spokojeni, nechávají se další 2 - 3 procenta.


Elektrické napětí: ve Francii je elektrický proud o napětí 220 V, naprostá většina zásuvek je totožná s našimi.


Svátky během hlavní sezony: 14. července (Národní den) a 15. srpna (Nanebevzetí Panny Marie).