Aby se v České spořitelně zapsal stejně dobře jako jeho předchůdce, chce nový šéf Gernot Mittendorfer udržet náskok před konkurencí v hypotékách, platebních kartách a platebních transakcích. Banka, u které má účet přes pět milionů Čechů, musí být ale podle něj vnímaná i jako ústav, který umí lidem vydělat peníze.
"V příštích letech budeme v Česku svědky velkého zájmu o správu financí. Ekonomika poroste, lidé budou bohatnout a budou potřebovat poradit, jak investovat. V této oblasti chceme sehrát aktivní roli," říká dvaačtyřicetiletý Mittendorfer, který přišel z rakouské Erste Bank, kde pracoval pro spořitelnu v Salcburku.
Mittendorfer, který před týdnem střídal Jacka Stacka, se včera prvně sešel s novináři. "Zatím se s Českou spořitelnou seznamuji, jezdím po mítincích se zaměstnanci," vysvětloval svou zdrženlivost mluvit o svých plánech. Věcnější komentář avizoval na 31. července, kdy budou zveřejněny výsledky banky za první pololetí.
Jeho záměr těžit z růstu příjmů lidí analytici schvalují. "Je to dobrá strategie. Češi mají stovky miliard korun na vkladech. Přitom z každé investované koruny do cenných papírů je marže banky jeden až dva haléře," říká Tibor Bokor ze společnosti Wood&Company.
Další recept, jak ještě více spořitelnu prosadit na trhu, hledá Mittendorfer u mladých Čechů. Nápady chce hlavně od poboček, které se vyznají v místních zvláštnostech. "A něco mi třeba i napoví moje osmiletá dcera," říká. Mittendorferovi se například líbilo, když na jedné pražské pobočce rozdávali na Mezinárodní den dětí 1. června zmrzlinu: "Důležité je, aby se vždycky klienti cítili dobře."
Od svého předchůdce se Mittendorfer bude lišit tím, že se chce naučit česky. "Chci se za rok domluvit na pobočce," tvrdí. Teď umí základní fráze, podle nejbližšího okolí ale česky rozumí. V Praze už žil od konce 90. let , kdy Erste spořitelnu kupovala.
Na rozdíl od Jacka Stacka si vezme do své kompetence i řízení obchodů s firmami: "Chtěl bych posílit pozici spořitelny v této oblasti," říká. Částečně se tak vrátí k tomu, co ve spořitelně dělal čtyři roky, když Erste Bank v roce 2000 koupila od státu majoritu. Ve spořitelně je považovaný za člověka, který může byznys s firmami ještě více rozjet. Zatímco běžní lidí mají na celkovém portfoliu půjček více než poloviční podíl, firemní úvěry jen jednu třetinu.
Manažerský tým spořitelny Mittendorfer zatím měnit nechce. "Žádné zemětřesení nechystám," řekl. V budoucnu je příchod nových lidí pravděpodobný. Podle něj z nově tvořeného holdingu Erste i jejích bank v cizině chodí zaměstnancům nabídky k práci... "Takových zajímavých příležitostí bude hodně, protože vedení Erste bank má zájem, aby lidé ve skupině přecházeli," uvedl. Z představenstva spořitelny vloni například odešel do rumunské akvizice Erste, banky BCR, Martin Škopek.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist