V srpnu 2007 vejde v platnost zákon č.179/2006 o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Ten má lidem umožnit získání plnohodnotného dokladu o dosažené kvalifikaci na základě přezkoušení, aniž by museli několik let chodit do školy. MŠMT v této souvislosti iniciovalo projekt tvorby Národní soustavy kvalifikací, jehož řešitelem je Národní ústav odborného vzdělávání ve spolupráci s řadou dalších odborníků.

Národní soustava kvalifikací přehledně popisuje všechny kvalifikace, které nacházejí uplatnění na trhu práce. Kromě úplných kvalifikací se týká i kvalifikací dílčích. Všechny budou v NSK popsány pomocí kvalifikačních a hodnoticích standardů, které určují, co má umět člověk, který chce získat certifikát pro danou kvalifikaci. Díky těmto standardům bude možné hodnotit a uznávat kvalifikace nabyté mimo školu.

Protože mezi spolupracovníky NUOV je i Hospodářská komora ČR coby zástupce zaměstnavatelů, požádali jsme o názor na tuto novou formu uznávání kvalifikací jejího viceprezidenta Zdeňka Somra:

"Národní soustava kvalifikací je z pohledu zaměstnavatele nezastupitelný nástroj, který umožní zdokumentovat skutečnou kvalifikaci pracovní síly a tím zjednoduší podnikateli výběr zaměstnanců. Odborná úroveň totožných oborů z různých koutů republiky se velmi různí. Sjednocení standardu bude tento problém výraznou měrou řešit. Stejné požadavky budou kladeny na absolventa odborné školy, absolventa odborných kurzů i na člověka, který má v oboru mnohaletou praxi. Z tohoto pohledu je Národní soustava kvalifikací nezastupitelnou.

Zaměstnancům naopak umožní prokázat svoji kvalifikaci získanou například dlouhodobou praxí bez nutnosti absolvování příslušného učebního či studijního oboru. Dle stanovených kritérií budou moci složit zkoušku podle Národní soustavy kvalifikací. Tato zkouška bude zároveň uznávaná školskými zařízeními, jinými slovy obor bude možné absolvovat i bez znovusložení příslušných zkoušek. Takový přístup ale vyžaduje vysokou přesnost definovaných požadavků na znalosti, schopnosti a dovednosti jednotlivých kvalifikací. Na jejich vzniku se právě nyní při tvorbě Národní soustavy kvalifikací podílí Hospodářská komora ČR prostřednictvím svých živnostenských společenstev. Tato oborová sdružení musí navrhnout standardy jednotlivých oborů a kritéria pro složení zkoušky. V tomto směru vidím velkou příležitost pro zaměstnavatele, kteří se právě nyní mohou zapojit do tvorby těchto standardů a tím zajistit propojenost obsahu kvalifikací s požadavky praxe.

Pro školy by se tato soustava měla stát jakýmsi rejstříkem oborů, které budou nabízet svým studentům. Nedocházelo by tak k situacím, že jsou vyučovány obory, které praxe v podstatě nepotřebuje.

V neposlední řadě bude mít Národní soustava kvalifikací své opodstatnění také v rámci evropského trhu práce. Stane se součástí Evropské soustavy kvalifikací, kde budou požadavky jednotlivých států na konkrétní kvalifikace jednoduše porovnatelné. Zjednoduší se tím možnost českých zaměstnanců prokázat dostatečnou odbornost také v jiných státech Evropské unie."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist