Koupit letenku, vybrat místo v letadle a rovnou u svého počítače doma vytisknout palubní vstupenku půjde už během několika dní i s Českými aeroliniemi. Elektronické odbavení u největších tuzemských aerolinek přichází se zhruba s ročním zpožděním, co ruzyňské letiště tuto novinku pro letecké dopravce zavedlo.
"Cestující ČSA budou moci využít služby odbavení přes internet již o prázdninách," potvrdila HN mluvčí ČSA Daniela Hupáková.
Lidé, kteří cestují jen s příručním zavazadlem, se tak vyhnou dosavadním formalitám na klasických odbavovacích přepážkách. Ušetří si také fronty, které jsou na letištích před odletem běžné. S on-line palubní vstupenkou, která je podobná té klasické, totiž mohou zamířit přímo k pasové a bezpečnostní kontrole na letišti.
Nová služba státních aerolinií nebude ale na Ruzyni žádným převratem. V současné době ji nabízí už pět leteckých společností, vedle velkých leteckých společností Air France, British Airways, KLM, SN Brussels a SWISS je to i nízkonákladový dopravce easyJet, který se připojil letos v únoru.
Nejvíc na ní vytěží byznysmeni, kteří cestují na jednodenní pracovní cesty jen s příručním zavazadlem, které je dovolené vzít si do letadla. Novinku ale ocení i ti, kteří si chtějí vybrat konkrétní místo v letadle, třeba rodiny s dětmi, cestující na dovolenou. "Výrazně to urychlí a zpříjemní cestu. K pracovním cestám do Bruselu elektronické odbavení využívám, kdykoliv je to možné. Ale stejně to dělám, když jedu na dovolenou. Je to jistota, že s rodinou nebudeme sedět rozstrkaní po celém letadle," říká bankéř Jan Barta z ČSOB.
Kromě toho by Češi brzy měli mít na Ruzyni možnost samoobslužného odbavení u kiosků. Pražské letiště zařízení, které vypadá jako bankomat, své klientele zatím nenabídlo, ačkoliv sedm takových přístrojů už vlastní zhruba rok. Nový šéf Letiště Praha Miroslav Dvořák po svém nástupu řekl, že jde o jednu ze služeb, na jejíž rozjezd bude tlačit. "Zatím je letecké společnosti nevyužívají," uvedla mluvčí letiště Eva Krejčí. Přitom například British Airways, Swiss a Lufthansa již mají potřebné certifikáty. "Je na ekonomické úvaze samotných společností, jak rychle se jim vyplatí samoobslužné kiosky využívat," říká Krejčí.
Elektronické odbavení u samoobslužných kiosků je přitom snadné. Cestující kvůli identifikaci do přístroje vloží platební kartu a pak si zvolí leteckou společnost, se kterou cestuje. Přístroj mu nabídne, aby potvrdil svůj let, a pak si vybere místo, kde chce sedět. Poté pasažérovi vytiskne palubní vstupenku na jeho let.
Aerolinky využívají samoobslužné kiosky hlavně v západní Evropě a v USA, kde se už prodává i hodně elektronických letenek. Ty v Česku zatím nejsou tak rozšířené. Zatímco ve světě se podle údajů společnosti SITA prodá přes síť téměř třicet procent všech letenek, u nás je to asi desetina.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist