Těžko najít lepší příklad: úředník na radnici má koupit nový nábytek nebo počítače. Zakázka za pár desítek, případně pár set tisíc.

Jenže o tom, od které firmy a za kolik úřad vše koupí, rozhoduje jen on sám. Kolik firem oslovil? Porovnával cenu? Vybral nejlepší nabídku? Kdo ví - žádné předpisy o tom, jak má při takovém nákupu postupovat, totiž radní nesepsali.

Právě takové "černé díry" na těch největších úřadech, tedy hlavně na ministerstvech, krajských úřadech a radnicích velkých měst, by měla odhalit novinka, kterou loni v říjnu nařídila vláda ve své koncepci, jak omezit uplácení.

Vznikne mapa korupce


Je to takzvaný protikorupční audit, kdy samotné ministerstvo nebo jím najatá odborná firma prověří, jak se na úřadě zachází s penězi a zda někde nemá místo, které zavání korupcí.

A také hodnotí svá minulá výběrová řízení podle dotazníku, který zpracovala protikorupční organizace Transparency International. Jaký má být výsledek? Jakási "mapa" toho, co na českých úřadech umožňuje korupci. "Výsledek bude znám na konci prázdnin," slibuje ministr vnitra Ivan Langer.

Ale přestože ministerstva mají podle téhož usnesení vlády, které audity zavádí, povinnost "chlubit se" tím, co proti korupci udělala, o výsledcích jejich zkoumání se toho příliš dozvědět nelze.

Například ministerstvo obrany, nejkritizovanější resort za rozdělování miliardových státních zakázek, zatím nechce zveřejnit, na co během auditu přišlo. "Tyto výsledky jsou zpracovávány k předložení Výboru pro obranu a bezpečnost a resort obrany je prozatím nebude sdělovat," zní odpověď Jany Zechmeisterové z tiskového odboru. Ministerstvo pro místní rozvoj, přes které zase tečou obrovské peníze z Evropské unie, odpovídá podobně.

Úřady: U nás korupce není


Výsledky budou o to zajímavější, že podobný audit se už jednou prováděl. Ale úřady došly k závěru, že u nich žádné podhoubí pro korupci nemají.

"Rozeslali jsme tedy jakési metodické doporučení, jak ministerská rozhodnutí posuzovat. Věříme, že tahle metodika je přinutí odpovědět velmi přesně," popsal nedávno týdeníku Respekt náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Žádné zavřené kanceláře


Někteří odborníci se také obávají, že úřady vládní úkol splní jen formálně, aby si udělaly "čárku". "Vláda přesně neřekla, jak mají audity vypadat," říká David Ondráčka z Transparency International.

Podle bývalého pražského primátora Jana Kasla záleží na tom, kdo audit provádí - když jsou to sami zaměstnanci úřadu, výsledky mohou být zkreslené.

"Víc bych věřil nějaké firmě nebo neziskové organizaci," vysvětluje Kasl. Poznal sám na magistrátu ty části úřadu, které byly náchylné ke korupci?

"Je to jednoduché: kdekoli sám úředník rozhoduje o penězích, jakmile se něco děje za zavřenými dveřmi. Otevřené prostory, možnost dohledat rozhodnutí úředníka i několik let dozadu, to jsou cesty, jak s korupcí bojovat," dodává exprimátor.

Některé firmy dnes nabízejí i audity, při nichž jejich lidé nic netušícímu úředníkovi nabídnou úplatek. I kdyby ten ale peníze přijal, podle současných zákonů ho přesto není možné postavit před soud.