Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas včera oznámil, že chce, aby penzisté v příštím roce dostali o 700 korun měsíčně navíc. To ale znamená, že stát by musel na důchody vyplatit o dvacet miliard korun víc než letos, a tak Nečas bude muset tvrdě vyjednávat s lidoveckým ministrem Miroslavem Kalouskem. Podle představy šéfa financí by částka, o kterou se penze napřesrok zvednou, měla být totiž zhruba poloviční. Nečas zároveň hodlá prosadit, aby podíl důchodu vůči hrubé mzdě neklesl pod 41 procent. "Budu o to usilovat, považoval bych za nepříznivé, kdyby se rozevíraly nůžky mezi příjmy penzistů a zaměstnanců," zdůraznil Nečas.

Dobré argumenty pro vyjednávání dává Nečasovi výběr pojistného. Během pěti měsíců stát vybral už 120 miliard, o jedenáct procent víc než loni. Zásluhu na tom má nižší nezaměstnanost a osmiprocentní růst platů.

Na přelomu června a července by se měla poprvé sejít komise složená ze zástupců všech pěti parlamentních stran, aby posoudila už připravenou první fázi důchodové reformy a stanovila harmonogram své činnosti. Nečas včera řekl, že do konce tohoto volebního období chce vláda stihnout všechny tři etapy reformy penzí.

Kvůli stárnutí populace jsou podle něj změny nezbytné. Nechápe prý proto názory některých politiků a odborových předáků, kteří strkají hlavu do písku a tvrdí, že reforma není nutná.

Ministerstvo práce v nejbližší době rozešle paragrafové znění zákona měnící parametry penzijního systému jak všem politickým stranám, tak v rámci připomínkového řízení i ostatním ministerstvům a dalším úřadům. Na základě politické dohody a připomínek pak normu upraví a poté předloží vládě, uvedl ministr.

Předloha počítá mimo jiné s posouváním věkové hranice pro odchod do penze na 65 let či s prodloužením doby povinného důchodového pojištění z 25 na 35 let. Vláda si podle Nečase přeje dosáhnout co nejširší politické shody, aby se změny plánované na desetiletí dopředu neměnily s každou změnou politické reprezentace.

V rámci reformy hodlá ministr prosadit, aby si lidé spořili na důchod delší dobu a vyšší částky než dosud. Plánuje také motivovat starší lidi, aby déle pracovali. Změnit chce i systém invalidních důchodů - nynější plný a částečný důchod chce nahradit třemi stupni, což má zajistit větší spravedlnost.

Nečas bude v důchodové komisi zastupovat ODS společně s poslancem Vlastimilem Tlustým, který je nejvýraznějším oponentem reformy veřejných financí v koaličním táboře. KDU-ČSL vyslala do komise svého místopředsedu a náměstka ministra práce Mariána Hoška a místopředsedu sněmovny Jana Kasala. Stranu zelených budou v komisi zastupovat ministryně Džamila Stehlíková a Jiří Vopátek. Za ČSSD se budou na přípravě reformy penzí podílet její místopředseda Zdeněk Škromach a další místopředseda a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. KSČM reprezentují místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Miroslav Opálka a poslankyně Ivana Levá.

Nečas uvedl, že pokud o to budou mít strany zájem, může se komise scházet ke všem třem etapám důchodové reformy.