Snímek: Libor Ševčík
Opékání masa i jiných potravin na ohni patří k lidstvu od dob, kdy si pravěký lovec mamutů poprvé opekl kus chobotnatce na ohni a zjistil, že je to lepší než jeho maso požírat za syrova. Postupem let se tento způsob tepelné úpravy potravin vypracoval k dokonalosti. Už nemusíte rozdělávat oheň třením dřívka o dřívko nebo čekat na zásah blesku, ale vše potřebné dostanete v obchodech. Různými grily počínaje a dřevěným uhlím či plynovou bombou konče. Také u nás je k mání dostatek ochucovadel, marinád a nejrůznějších směsí koření. Zbývá jen pokusit se po vzoru předků samostatně na rozpáleném roštu připravit kus teplého "žvance" nebo rafinovanou pochoutku.
Domácí mistři
Je radost se zúčastnit grilovacího večírku a snad ještě větší ho sám pro přátele umět připravit. Dnes griluje snad každý. Ti nezkušení si pro jistotu koupí už naložené maso a potom ho buď připálí, nebo nedopečou. Při grilování platí totéž co u ostatních lidských činností, že žádný učený z nebe nespadl a k dokonalosti se musí člověk vypracovat i za cenu pokusů a omylů.
Žár sice spolehlivě upeče různé bakterie, ale i v improvizovaných podmínkách je třeba dbát na základy hygieny a nespoléhat jenom na žhavé uhlíky. Správně odhadnout potřebnou dobu přípravy a grilovací teplotu chce praxi a cvik. Je potěšitelné, že vznikají celé party, jež se grilování programově věnují a dovádějí ho k dokonalosti. Ty tvoří i základ týmů, které se hlásí do soutěže o mistrovství republiky. V letošním finále jste mohli vidět mimo jiné například tým budějovických hasičů. S ohněm musí mít přece dostatek zkušeností...
Grilovat můžete takřka všude a nemusíte mít zrovna nejluxusnější špičkové grily. Když nemáte dřevěné uhlí ani gril a nechcete si vypálit trávník, dobře poslouží třeba staré plechové kolečko bez zbytků barvy. V něm rozděláte oheň a získáte dostatek žhavých uhlíků. Potom přes něj dáte dva pruty z armatury a drátěnou vložku z trouby a můžete grilovat. Stejná mřížka z trouby dobře poslouží i položená na dva kameny nad ohništěm. Praktické jsou dvojité mřížky s rukojetí, které můžete otočit, a neriskujete, že vám maso spadne do ohně. Hodí se obzvlášť pro grilování ryb, které se někdy velice obtížně otáčejí.
Zámečník lepší odborníků
Už potřetí se uskutečnilo mistrovství republiky osmičlenných týmů v této u nás pořád ještě trochu netradiční disciplíně. Po nominačních kolech, jichž se zúčastnilo v jednotlivých krajích 110 týmů, se jejich vítězové sjeli do Brna na velké finále. Vítězem Globus Grilmánie 2007 a mistrem České republiky v grilování se stal Alf Team z Karviné. Tvoří ho členové dvou rodin a nikdo není profesionál. Kapitán Alfred Herman pracuje jako zámečník na šachtě. "Povedla se nám i královská disciplína, grilování hovězího masa. Připravili jsme Alfovu kapsu. Do plátku hovězího jsme dali nasekanou hlívu ústřičnou s tučným sýrem. Na grilu se to vše krásně chuťově propojilo," uvedl Herman. Druhý skončil tým Charbuláci z Brna a třetí Vysmátí Celiaci, vítězové pražského kola.
Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: přípravě uzenin na dřevěném uhlí; grilování mletého masa na dřevěném uhlí; grilování vepřového masa na plynovém grilu; grilování hovězího masa a dezertu na plynovém grilu. Odborná porota hodnotila nejenom chuť připravovaných jídel, ale také úpravu příloh, servírování, nabídku nápojů a celkovou prezentaci jídel i soutěžních týmů. Existuje i světová asociace grilování (WBQA), která pod heslem "Make people happy by fire, food and fun" pořádá dokonce mistrovství světa. Příští bude v roce 2008.
Libor Ševčík
libor.sevcik@economia.cz
Jak správně grilovat
* Dobře očištěný rošt potřeme olejem či tukem, grilované kousky se potom nepřichytávají.
* Potraviny určené ke grilování dáváme až na rozpálený rošt, potom se nepřichytávají.
* Pokud máme rošt s většími oky a chystáme se grilovat menší kousky, dáme přes něj alobal. Dbáme na to, aby grilované potraviny "neolizovaly" plameny. Potraviny se připálí, což není chutné ani zdraví prospěšné.
* Ideální je, když jsou kousky žhavého uhlí zbarvené popelavě: vydávají dostatečný žár a potraviny se nepřipálí.
* Méně je více - nemá smysl příliš kombinovat koření, výsledkem je fádnost chuti. Na talíři by měly být maximálně tři výrazné chutě.
* Použijte někdy místo špízu větvičku z rozmarýnu, nabodnuté věci se pěkně zevnitř provoní.
* Hovězí maso solte mořskou solí až po grilování, zůstane šťavnatější.
Tip
Ke grilu patří pivo
Ke grilování v našich zeměpisných šířkách už tradičně patří pivo. Pravda, kultura pití vína se šíří a víno nabízely některé týmy ke svým výtvorům i na mistrovství v grilování, avšak dobře vychlazené pivo k propečeným kouskům masa nemá chybu. Ovšem problém byl s dobrým chlazením. Půjčit si průtokový chladič vyžaduje nejenom pár stokorun půjčovného na den, ale i 15 tisíc zálohy. Na český trh byl ale právě uveden samochladící víceplášťový sud Cool-Keg Staropramen. Tento systém byl poprvé použit v roce 2001 v Německu, kde si už získal u pořadatelů domácích zahradních večírků velkou popularitu. Během hodiny, bez zásahu a jakýchkoliv přísad zvenčí, dokáže vychladit dvacet litrů piva na ideálních 5 °C a tuto teplotu udrží dalších dvanáct hodin. Obsluha je jednoduchá, sud je vratný a od července je k dostání v obchodní síti Tesco, v pražské Staropramen Pivní pohotovosti a ve vybraných čerpacích stanicích. Doporučená cena je 790 Kč.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist