28vik21.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Moc bych si to přál, ale bohužel, tak hluboko do své minulosti nedohlédnu. Ale myslím, že to bylo něco s extrémně velikými písmeny, ke kterým se pomalu zase vracím...alespoň při psaní.

Co jste četl naposledy?
Naposledy jsem četl knihu Děda od Jana Nováka. Mírně melancholické, poetické - hezké. Tedy, mně se to líbilo.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Musím přiznat, že nakupuji barbarsky v Levných knihách většinou v edici klasiků, protože jsem na knížky pes. Různě je tahám po kapsách a batozích, mastím a polívám. U knihy za 50 korun mě to tolik nemrzí... a na obsahu to nic nemění. Taky si půjčuji knihy od kamarádů a nevracím je. Počítám, že koupím tak jednu až dvě knihy za měsíc.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Naposledy od Jeana-Claude Carri`era Léta utopie - o jeho spolupráci s Milošem Formanem a jeho pohled na rok 1968.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Vzhledem k tomu, že se snažím živit vymýšlením, dávám většinou přednost beletrii. Ale myslím, že literatura je spíš jen dobrá nebo špatná... ostatní dělení pro mě nejsou tak podstatná.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Spoustu. Kvalitní knihy stárnou se mnou a znovu mě oslovují. S každou novou zkušeností vnímám text jinak, vyzráleji nebo prostě jen z jiného úhlu, do kterého mě život právě postavil. Ale, jak říkám, umí to jen ty dobré texty...

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Pro mě je knížka, na rozdíl třeba od filmu, návod, jak si spustit vlastní fantazii. Je to jako pozvánka, ale cestovat musíte sami.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Nemám tři nejoblíbenější, je jich spousta. Je to jako s jídlem, vždycky si vzpomenete na další dobrotu. Nedávno jsem si znovu přečetl Martina Edena od Londona. Ta kniha je skvělá, stejně jako Tulák po hvězdách. A to už jsou dvě, že...

Marek Epstein (*1975)
Scenárista, spisovatel a pedagog. Vystudoval FAMU, dnes přednáší na Filmové akademii v Písku. Autor řady scénářů k televizním filmům (mj. Iguo-Igua, Trosečníci, první série Redakce aj.). Loni vydal novelu Ohybač křížů. V r. 2005 měl premiéru jeho první celovečerní film Ryna (režie Ruxandra Zenide), letos na konci května přišel do kin snímek Roming, který podle jeho scénáře natočil Jiří Vejdělek. Týž režisér právě natáčí i další Epsteinovu předlohu - první film z volného cyklu Prezidentské milosti, jenž má název Václav.

Snímek HN - Jan Šilpoch