Největší firmou na světě podle tržeb byl v loňském roce americký obchodní řetězec Wal-Mart. Vyplývá to ze žebříčku, který na konci minulého týdne zveřejnilo internetové zpravodajství magazínu Fortune.

Fortune zároveň vydal i přehled nejziskovějších a nejztrátovějších společností ze svého žebříčku pěti set největších světových firem. Nejziskovější je ropný kolos Exxon Mobil, který dokázal v loňském roce dosáhnout zisku ve výši 39,5 miliardy dolarů. Naopak nejhůře na tom vloni byla americká automobilka Ford, jejíž ztráta se kvůli problémům s odbytem a bojem s konkurencí přiblížila třinácti miliardám dolarů.

Klasika vítězí

"Ještě před pár lety odborníci předpovídali, že ropné kolosy a automobilky v popředí žebříčku největších firem světa budou vystřídány technologickými firmami, " tvrdí jeden ze spoluautorů žebříčku magazínu Fortune Telis Demos.

"A podívejte se, kdo je v popředí žebříčku nyní. Stále stejná jména. Šest firem z první desítky jsou olejáři. A další tři zase ropu potřebují na pohánění svých výrobků - automobilů," dodává Demos.

Podle něj se to dá říci také jinak. Wal-Mart se sice vrátil do čela žebříčku největších firem světa. A to díky jedenáctiprocentnímu nárůstu tržeb na 351 miliard dolarů. Ale loňský rok měl jiné ústřední téma číslo jedna. A tím byla jednoznačně ropa a nárůst její ceny na světových trzích.

Druhou, třetí a čtvrtou příčku v žebříčku obsadily ropné firmy - druhý je předloňský vítěz Exxon Mobil, který si vloni s Wal-Martem přehodil místa. Exxon Mobil zaznamenal tržby ve výši 347,3 miliardy dolarů. Nad tržby přes 300 miliard dolarů se dostala ještě třetí firma, nizozemsko-britská společnost Royal Dutch Shell (318,9 miliardy dolarů). A i čtvrtou příčku obsadila ropná společnost - britská BP s tržbami 274,3 miliardy dolarů. Pátá a šestá pozice v žebříčku potom patří automobilkám General Motors a Toyota. Osmý je i německý DaimlerChrysler. Před něj se dostal další zástupce olejářského průmyslu, americký Chevron, za DaimlerChryslerem navíc první desítku uzavírají další dva olejáři - ConocoPhillips a francouzský Total. Tyto firmy předstihly společnost General Electric a automobilku Ford, které tak byly oproti předchozím letům vytlačeny z první desítky.

Na dalších příčkách žebříčku jsou pak až na pár výjimek, jako jsou právě GE nebo Ford, šestnáctá automobilka Volkswagen a také sedmnáctý čínský ropný kolos Sinopec, již samé finanční ústavy, banky nebo pojišťovny. V první pětadvacítce je jich deset. Největší jsou třináctá ING Group, čtrnáctá americká Citigroup a patnáctá francouzská pojišťovna AXA.

Velký skok zaznamenaly v žebříčku i firmy zabývající se cennými papíry. Díky loňskému roku bohatému na fúze a akvizice výrazně stouply tržby takových firem, jako jsou Morgan Stanley, Merrill Lynch nebo Goldman Sachs.

Ropa a peníze vydělávají

Ropné kolosy a banky ovládly nejen žebříček největších firem světa, ale zároveň se řadí k nejziskovějším společnostem světa.

První dvě místa přitom mají ropné firmy Exxon Mobil a Royal Dutch Shell. Za nimi jsou třetí aerolinky UAL a pak čtvrtá opět ropná firma BP. Desátý je navíc ještě Chevron. Poprvé se do první desítky dostal díky výsadnímu postavení v Evropě i ruský plynárenský kolos Gazprom, který skončil se ziskem přes 20 miliard dolarů osmý. V první desítce jsou také na čtvrtém a pátém místě banky Citigroup a Bank of America.

Nejvíce firem v pětistovce kolosů magazínu Fortune je amerických. USA v ní mají 162 zástupců, Česká republika žádnou firmu. Na rozdíl od Poláků, jejichž PKN Orlen obsadil s tržbami přes 17 miliard dolarů 432. místo.

Žebříček časopisu Fortune