Suma, kterou si letos akcionáři tuzemských firem převedou na své účty ve formě dividend, dosáhne historického rekordu. Experti ji odhadují na 130 - 150 miliard korun, z toho dvě třetiny až tři čtvrtiny odtečou do zahraničí. Firem, které svým akcionářům přejí, podle zjištění HN letos přibude, zejména těch malých a středně velkých. Hlavní část dividend se začne vyplácet na podzim.

Přesné statistiky o objemu vyplácených dividend neexistují. Firmy, s jejichž akciemi se veřejně neobchoduje, totiž nejsou povinny informovat o svém čistém zisku. "Celkový objem dividend vyplácených v Česku bohužel neznáme," říká za Českou národní banku Pavel Zúbek z jejího tiskového oddělení.

Analytici se tak mohou jenom přít o to, nakolik vydatný letošní "zlatý déšť" pro akcionáře bude. Přitom vycházejí z toho, že český HDP loni vzrostl o 6,4 procenta, jednom o desetinku méně než v rekordním roce 2005.

Očekává se další růst

"Předpokládám, že letos vyplacené dividendy ve srovnání s loňskem stoupnou zhruba o čtvrtinu. To je v souladu s růstem zisku, který ve firmách nad sto zaměstnanců v průměru stoupl o 22 procent na 317 miliard korun před zdaněním," uvádí Pavel Sobíšek, hlavní ekonom české pobočky HVB Bank.

Podle něj lze předpokládat, že přibližně o tolik stoupl zisk i v menších firmách, s jejichž akciemi se většinou veřejně neobchoduje. "Řádově půjde nepochybně o miliardy navíc," říká Petra Doležalová z České informační kapitálové agentury, která údaje o vyplácených dividendách shromažďuje.

Akcionáři se mohou těšit na to, že dividendy porostou i v několika příštích letech. Důvody? Firmy už mají moderní zařízení, zbavily se nadbytečných lidí a také se v nich ustálily vlastnické poměry. "Očekáváme, že podnikové zisky příští rok v průměru vzrostou o 10 - 15 procent," sdělil Tibor Bokor z brokerského domu Wood & Co.

"Mnoho firem se vymanilo z předchozích ztrát a už je tolik netrápí nevyjasněné závazky či pohledávky. Tím více se mohou soustředit na štědrou dividendovou politiku," podotýká Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Ten odhaduje, že loni vyplácelo v Česku dividendu přibližně 40 procent firem, s jejichž akciemi se veřejně obchoduje. "Letos tento podíl vzroste, ale zůstane pod padesáti procenty," míní Hatlapatka.

Králové pražské burzy

Ti praví "dividendoví králové" vládnou na pražské burze. Jedenáctka společností s nejkvalitnějšími akciemi (blue chips) by letos mohla na dividendách dohromady vyplatit až 52 miliard korun, asi o čtvrtinu více než loni, odhaduje Petr Hlinomaz z BH Securities.

Z uvedené částky připadá více než polovina (28 miliard korun) na společnosti Telefónica O2 a ČEZ, které letos akcionářům dopřály více než loni.

Naproti tomu skoupější je Komerční banka, vyplácející letos 150 korun na akcii oproti loňským 250 korunám. Skoro o polovinu na 600 korun srazil dividendu také Philip Morris ČR.

Ale žebříček deseti nejštědřejších firem (TOP-10) nepatří jenom "králům" pražské burzy. Do TOP-10 letos svižně naskočily Třinecké železárny, s jejichž akciemi se obchoduje v rámci RM-Systému. Valná hromada společnosti koncem června rozhodla, že si vlastníci mohou dopřát 75 procent loňského čistého zisku, dohromady přes dvě miliardy korun. Je to asi dvaapůlkrát více, než se vyplácelo loni. Majitelé tohoto papíru si mohou mnout ruce hned dvakrát. Jeho kurz totiž od počátku letošního roku stoupl zhruba dvojnásobně.

Více peněz než loni ale akcionářům rozdávají i menší firmy. Patří mezi ně především distributoři plynu. Například Severomoravská plynárenská, patřící do skupiny německého koncernu RWE, letos na jednu akcii vyplácí 330 korun (loni 276). Z loňského zisku 719 milionů korun, který je o pětinu vyšší než v roce 2005, plyne na dividendy 95 % (683 milionů korun).

Vyšší dividendy než loni vyplácejí i další plynaři, kterým zbývají peníze, neboť investičních příležitostí ubylo. "Zájem lidí o přípojky kvůli vysoké ceně plynu ochabl," říká Pavel Sobíšek z HVB Bank.

K akcionářům jsou letos štědré také pivovary. Nejvíce Plzeňský Prazdroj, jednička zdejšího trhu, patřící do skupiny SABMiller. "Od roku 2003 se vyplácejí dividendy odpovídající stu procent základního jmění, tedy kolem dvou miliard korun," sdělil HN mluvčí firmy Alexej Bechtin.

Královský pivovar Krušovice, který loni vydělal skoro 182 milionů korun, akcionářům vyplatí více než třetinu - 55 milionů. Zbytek skončí jako nerozdělený zisk.

Ze stavebních společností výrazně zvýšil dividendy například Metrostav.

Firmy, kde nic "nekápne"

V tuzemsku je ale stále dost firem, jejichž akcionáři neuvidí ani haléř. Z hlavních titulů pražské burzy letos - stejně jako v minulých letech - zůstane skoupý Unipetrol. Stejně tak chemička Spolana, rovněž kontrolovaná polskými vlastníky.

Společnost Bohemia Sekt, největší výrobce vína v Česku, sice loni zvýšila zisk o 16 procent na 112 milionů korun, ale valná hromada koncem června rozhodla, že dividendy stejně jako loni nebudou. Veškerý nerozdělený zisk firma použije na další rozvoj.

Dividendy škrtla také firma Jihostroj, přední český výrobce hydraulické techniky a komponentů pro letecký průmysl. Akcionáři rozhodli, že zisk ve výši 21 milionů korun jim poslouží hlavně na úhradu ztrát z předchozích let.

Dividendy letos nevyplatí například také zadlužený Měšťanský pivovar Strakonice, přestože se mu daří a loni zvýšil čistý zisk o sedm procent na 4,1 milionu korun.

Výplaty dividend v Česku

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist