Rozhodčí v první fotbalové lize si půjčoval peníze od podnikatele, který ovládal prvoligový celek. Brankář a útočník dosvědčují případ, kdy jim majitelé konkurenčního týmu vyplatili milión korun, aby prohráli zápas.
Hospodářským novinám se během několikatýdenního pátrání v zákulisí českého fotbalu podařilo shromáždit nové a průkazné informace o finančních machinacích v nejvyšší soutěži.

Pučkova směnka

Lubomír Puček, elitní rozhodčí, nasazovaný často na důležitá utkání, byl loni miliónovou směnkou zavázán manažerovi celku, jehož umístění mohl rozhodováním na hřišti ovlivnit.
Opakovaně si půjčoval peníze od Radovana Krejčíře, a to i v době, kdy tento podnikatel ovládal tehdy ještě prvoligové Drnovice.
Puček potvrdil, že mu Krejčíř pomohl několikrát. "Kromě té jedné miliónové půjčky to byly statisícové částky," řekl HN. Tvrdí přitom, že s jeho profesí rozhodčího peníze nesouvisely. "Jsme kamarádi a bylo to normální podnikání, které nemá s fotbalem nic společného. A všechno bylo vrácené," řekl Puček, jehož fotbalový svaz už jednou dočasně sesadil z 1. ligy.
Vysvětlení Krejčíře, který nyní s obviněním z půlmiliardového podvodu sedí ve vazbě, nelze získat. "Bez souhlasu klienta se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl jeho advokát Tomáš Sokol.
Fotbalový svaz, který má dbát na dodržování pravidel v soutěži, zatím k Pučkovu případu zůstává chladný. "Obecně si myslím, že by rozhodčí takové věci dělat neměli. Žádná norma to sice nezakazuje, ale oni by měli dbát na pověst svého povolání a dodržování etiky. V případě Pučka však nevidím možnost, že by mohl cokoli ovlivnit. Drnovice v té době na tom byly špatně a nakonec sestoupily," prohlásil místopředseda svazu Jaroslav Vacek.

Milión za prohru

Druhý příběh, který se HN podařilo "zrekonstruovat", je spojen se čtyři roky starým utkáním Marily Příbram a Opavy.
Mužstva se tehdy na jaře proti sobě postavila v zápase, jenž rozhodoval o udržení v první lize. Ještě před utkáním však za majitelem Marily Jaroslavem Starkou přišli dva jeho hráči a oznámili mu, že jim Opavští nabídli milión, když zápas prodají.
Událost potvrdil Starka i oba tehdejší hráči, František Ondrůšek a Luděk Vyskočil. Bývalý manažer Opavy Alois Sommer naopak příběh označuje za nesmysl.
Obě odhalení navazují na články, v nichž HN tento týden popsaly, jak elitní fotbalovou soutěž, ovládanou soukromými firmami a podnikateli, rok co rok desítkami miliónů podporuje ze svého rozpočtu stát. Dotace, nad nimiž podle přiznání úředníků nemá dostatečnou kontrolu, přitom často pomáhají prosadit vrcholní politici.