Je to vlastně malý zázrak. Drobná kovová dutinka doputuje přes polovinu těla až do srdce, kde díky ní lékař zjistí, v jakém stavu se jeho pacient nachází. Zároveň je okamžitě schopen řešit jeho zdravotní problémy, od poruch srdečního rytmu až po akutní ohrožení života infarktem myokardu.

"Infarkt je způsoben uzávěrem koronární tepny. Pokud se podaří do tohoto uzávěru zavést katetr, který má na konci nenafouknutý balonek, po jeho nafouknutí se uzávěr zprůchodní," říká Petr Neužil. Aby měl zákrok trvalejší charakter, bývá na samotném balonku nasazena kovová pružinka, takzvaný stent, který drží srdeční tepnu roztaženou. Když to nepomůže, je pacient odeslán na chirurgický sál, kde mu voperují by-pass, který funguje podobně jako objížďka uzavřené silnice. Tento klasický operační zásah ale ve srovnání s katetrizací zvyšuje pooperační riziko, podstatně také prodlužuje dobu potřebnou pro rekonvalescenci.

Infarkt myokardu je jen jednou z kardiologických diagnóz, při níž se metoda katetrizace s úspěchem používá. V posledním desetiletí dominují katetrizační postupy rovněž při preventivních zákrocích na zúžených koronárních tepnách, které se projevují jako angina pectoris a mohly by se stát příčinou infarktu. Stejně jako v akutním ohrožení života se do srdce zavede takzvaný balonkový katetr a postižené místo se vyztuží stentem.

Mezi velmi moderní zákroky patří například i léčba srdeční arytmie nebo tachykardie, tedy zrychleného tepu, při kterém může srdce pulzovat více než dvěstěkrát za minutu. Obě tato onemocnění jsou způsobena buď ohraničeným ložiskem v srdci, které dává okolní tkáni matoucí, životu nebezpečné impulzy, nebo krouživými impulzy, jež se šíří jak srdečními síněmi, tak i v komorách.

"Díky katetrizaci lze nalézt ložisko nebo cestu, kterou se poruchy srdečního rytmu šíří. Použitím vysokofrekvenční energie eliminujeme buňky srdeční svaloviny zodpovědné za vznik těchto onemocnění," vysvětluje Petr Neužil. Podle jeho slov umožňuje počítačová navigace mnohem stabilnější umístění katetru, a tím i daleko jistější zacílení zákroku, při němž jsou postižené buňky doslova spáleny. n

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist