Ruský plynárenský kolos Gazprom a monopolní přepravce ropy Transněfť mohou mít vlastní "armádu". V Rusku tak poprvé budou moci mít soukromé firmy ozbrojence, jejichž pravomoci budou mnohem větší, než mají stávající bezpečnostní agentury, a téměř se vyrovnají armádě či policii. Příslušný zákon minulý týden podepsal ruský prezident Vladimír Putin. Oficiálním důvodem je obrana ropovodů a plynovodů před ozbrojenými kriminálníky a teroristy.

Firemní strážci budou smět používat ruční palné zbraně, tanky zatím nedostanou. V případě nebezpečí teroristického útoku budou moci uzavřít přístup ke strategickým objektům. Co přesně je strategické, teprve určí ministerstvo vnitra a rozvědka.

Ze zákona má obavy soused Ruska, Gruzie. Polostátní Gazprom, který ovládá část tamního plynového potrubí, totiž může pod záminkou ochrany svých objektů přivolat vlastní ozbrojence do Jižní Osetie. Tu ovládají separatisté, kteří spoléhají na pomoc Ruska.

Zákon má svoje odpůrce i přímo v Rusku. Když může mít vlastní armádu Gazprom, protože je to strategický podnik, může ji za chvíli požadovat třeba elektrárenský gigant RAO nebo výrobci zbraní, tvrdí. Proti zlodějům se samopaly, a taková výzbroj je například u dagestánských gangsterů obvyklá, mohou firmy brzy požadovat těžší zbraně. "Může to skončit tím, že bude povolen nákup děla," obává se předseda ruského federálního shromáždění Sergej Mironov.

Navíc se firemní ozbrojenci zřejmě budu moci pohybovat skoro po celém Rusku. Například Gazprom vlastní naleziště plynu o rozměrech menších států. Transněfť má v zemi 50 tisíc kilometrů potrubí a celá země je protkána jeho speciálními cestami, takzvanými "něfťankami". Viceprezident Transněfti Sergej Grigorjev ale tvrdí, že nový zákon prý naopak pomůže Rusku zajistit si pověst stabilního dodavatelé surovin. Bez mimořádné ochrany prý stačí jeden nebo dva útoky, a může dojít k narušení dodávek plynu a ropy do Evropy.