Čeští zemědělci dosud sklidili šestaosmdesát procent obilí. Výnos 4,5 tuny z hektaru je o devět procent vyšší než loni, vyplývá ze šetření ministerstva zemědělství.

Většina zemědělců předpokládá, že sklizeň skončí již tento nebo příští týden. Spokojeni jsou i s výkupními cenami, které jsou až o třetinu vyšší než v roce 2006. Suché jaro navzdory očekávání až na výjimky obilí neuškodilo.

Výnosy jsou vyšší než loni u všeho obilí. U některých, třeba žita, představuje nárůst desítky procent. Nejmenší zlepšení, pětiprocentní, je u pšenice jarní.

Nad očekávání dopadli třeba pěstitelé na jihu Moravy, kteří už sklidili přes šestadevadesát procent všech obilných ploch. I na jihu Čech je pod střechou všechen ozimý ječmen a téměř všechna ozimá pšenice, končí sklizeň jarního ječmene, žita a triticale.

Větší část obilí byla sklizena i na Vysočině. "Celkové výnosy v kraji platí za lepší průměr," zhodnotil ředitel třebíčské agrární komory Karel Coufal.

Díky slušné úrodě i vyšším cenám zřejmě letos dokonce zemědělci v Plzeňském kraji vyrovnají loňské dluhy a mohly by jim zbýt peníze na další setí. Výnosy i kvalita obilí jsou slušné, za posledních šest let je to druhá nejlepší úroda, řekl předseda Krajské agrární komory Jaroslav Šíma. "Po hodně suchém jaru jsou letošní výnosy překvapivé."

Nejlepší ceny docilují farmáři u potravinářské pšenice, jarního ječmene a řepky. "S prodejem bych neváhal. Když přijde dobrá cena, prodáme," řekl Šíma, který šéfuje firmě Alimex Nezvěstice.

Zdražuje také jarní ječmen, kvalita na severu Čech je pěkná. Na Moravě, která je hlavním dodavatelem pivovarů, zaschl a je ho nedostatek. Cena, kterou nabízí například Plzeňský Prazdroj, je už nad 5000 korun za tunu, loni činila v průměru 3200 až 3300 korun. Díky tomu roste i cena krmného ozimého ječmene.

Stále rostou i ceny řepky, nyní se vykupuje v pásmu 7500 až 8000 korun za tunu. Na vině byly pohromy ve Francii způsobující úbytek olejnin.