Trhy i Českou národní banku (ČNB) včera překvapila poměrně nízká inflace za červenec. Ceny rostly totiž meziročně pouze o 2,3 procenta, ČNB přitom čekala 2,5 procenta, trh dokonce ještě o něco více. To ale podle odborníků rozhodně neznamená, že by Češi měli počítat s tím, že se dál nebude zdražovat, nebo že neporostou úroky.

Strašákem zůstává ropa


Většina ekonomů se shoduje na tom, že růst cen koncem roku zrychlí nad tři procenta a v příštím roce bude ještě o procentní bod vyšší.

"Klesá nezaměstnanost, rostou mzdy a Češi více utrácejí, proto poroste i inflace," vysvětluje Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT. Dalším rizikem je růst cen ropy, která sice v posledních dnech zlevnila, ale podle odborníků jen dočasně. Navíc se její vysoké ceny z minulého měsíce ještě plně nestačily promítnout do cen u čerpacích stanic.

Podle Radomíra Jáče ze společnosti PPF Asset Managment patří právě ceny černého zlata, ale i dalších ropných produktů k největším neznámým pro další vývoj inflace. Jedno je však jisté, rozhodně jí nebudou srážet dolů. "Musíme si uvědomit, že například loni zlevnil v létě zemní plyn. I když se teď ceny plynu nezmění, inflace tak oproti loňsku vzroste," tvrdí Jáč.

Svou roli sehraje i další deregulace nájemného a zavádění nových daní.

"V plánu je zavedení ekologické daně, zvyšovat se bude i spotřební daň z cigaret. Důležité bude zda projde vládní reforma veřejných financí, která plánuje zavést vyšší DPH z potravin a dalšího zboží. S tím zatím ve svých odhadech nepočítá ani ČNB," dodává analytik Jáč.

Peníze brzy opět podraží


ČNB tak zvyšováním úroků, a tím i zdražováním půjček a hypoték, bude bojovat proti inflaci i nadále. Naposledy sazby vzrostly před dvěma týdny z 2,75 na rovná tři procenta. Tedy už počtvrté od začátku roku 2006.

Všech sedm centrálních bankéřů bylo pro a objevil se dokonce i jeden hlas pro ještě výraznější zvýšení.

"O tom, že sazby půjdou nahoru, není pochyb, po včerejšku se však objevuje otázka jak rychle. Čísla totiž ukázala, že prognóza ČNB je přehnaná," tvrdí Vladimír Pikora z Next Finance. "To je studená sprcha pro spekulanty. ČNB teď bude více opatrná," dodává.

To připustil i viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Ten pro Reuters uvedl, že banka by si měla nechávat dostatek prostoru pro taková překvapení, jaké přišlo včera. "Ukazuje se, že překvapení mohou přijít z obou stran. Nepřeceňuji ale jedno číslo o inflaci a celkový obrázek si udělám až v průběhu srpna po prostudování dalších materiálů," řekl Singer.

Koruna šla dolů


I přesto ekonomové tvrdí: pokud ČNB nezvedne sazby v srpnu, udělá to určitě v září. Sazby by podle odhadů měly vyrůst až na 3,5 procent v příštím roce.

To potvrzuje i chování trhu. "Bezprostředně po oznámení čísel o inflaci sice sazby, za které si půjčují banky mezi sebou, klesly, postupně si ale trh uvědomil, že úroky půjdou tak jako tak nahoru, a sazby se dostaly zpátky na svou původní úroveň," popsal chování na mezibankovním trhu Dalimil Vyškovský z Komerční banky.

Na další růst sazeb se připravují i banky. Například Hypoteční banka zvýšila před dvěma týdny minimální sazbu u hypoték s pětiletou fixací na 5,19 procent. Splátka milionové půjčky na 20 let poskočila o více než stokorunu na 6704 Kč.

Mírně negativně zareagovala na zprávu o inflaci česká koruna. Proti euru oslabila o 7,5 haléřů na 28,17 korun za euro. Proti koruně hrálo také vnější prostředí. To, že z americké centrální banky Fed nepřišlo žádné znepokojivé hodnocení na téma hypotečního trhu pomohlo k růstu rizikovějším aktivům - akcie na světových trzích zaznamenaly slušný růst, přidaly také okolní měny v regionu. Nízkoúročená koruna naopak ztrácela.