Více než 50 miliard vydělali podle odhadů odborníků za první pololetí letošního roku čeští podnikatelé na prodeji svých firem. Tento trend v posledních měsících ještě graduje.

O možnosti prodeje byl měl podnikatel uvažovat už v době, kdy mu ještě stačí síly a podnik je v dobré ekonomické kondici. "Pak už je doslova každá rada drahá," říká Jaroslav Kalina z agentury ProFirm, zabývající se prodejem podniků.

Podle Martina Dvořáka z agentury Trh firem se v Česku podaří prodat 30 až 40 procent firem, které o to usilují. Podotýká, že od rozhodnutí o prodeji k samotnému převodu často uplyne několik let a mezitím mnohdy prodávající značně sníží cenu. Jaroslav Kalina uvádí ještě nižší číslo. Prodejnost do dvou let odhaduje na 20 procent. Čeští podnikatelé mají podle něj rodičovský vztah ke svým firmám a přemrštěné představy o ceně.

Když všechno řídí majitel

Problémem je, když firma příliš závisí na vlastníkovi. "Získává-li majitel většinu zakázek nebo sám vytváří technicky náročný produkt, je to významná překážka prodeje," vysvětluje Martin Dvořák.

Například pražský podnikatel Jiří Klíma založil společnost, která vyráběla dřevěná sila na sůl a jiné dřevostavby. Používal speciální technologie, které nikdo jiný v Česku neznal. Když chtěl přestat pracovat, firmu neprodal, přestože jinak prosperovala. "Hlavním argumentem zprostředkovatelských agentur bylo, že společnost stojí a padá na mojí hlavě," vzpomíná.

Se zájmem kupců se nesetkávají firmy předlužené nebo s nízkým ziskem. Podnikání příliš závislé na několika málo zákaznících a špatné vztahy mezi společníky také nejsou dobrou vizitkou. Na ocet zůstávají firmy s krátkou historií nebo s často se střídajícími vlastníky.

Hodně záleží i na oboru podnikání. Prodejnosti neprospěje příliš mnoho konkurentů nebo podnikání v upadajícím oboru. "Žádanější jsou spíše průmyslové společnosti než ty s obchodními aktivitami," říká Jaroslav Kalina. Atraktivitu snižuje i nevyhraněnost firmy. "Provozuje-li zemědělskou výrobu a k tomu obchoduje s auty, prodává se obtížně," říká Martin Dvořák.

Velké problémy mají i podnikatelé, kteří krátí daně. Vykázané hospodářské výsledky bývají velmi špatné. Majetek může být několik milionů, ale zisk v řádech stovek tisíc. "Takovéto podvody se rozhodně nevyplatí," říká Martin Chamr ze společnosti Chamr and Partners zabývající se prodejem firem.

Prodejnost naopak podpoří ochranné známky, patenty, normy ISO a různé certifikáty. Firmy, které ochotně poskytnou dostatek informací o svém fungování, se také prodávají lépe. Zamlžování a zkreslování ničemu neprospěje.

Sehnat zájemce se často nedaří. Podnikatel toužící po odpočinku začne odmítat zakázky a propouštět zaměstnance. V takovém případě se může rozhodnout pro likvidaci. Tento proces stojí od třiceti tisíc. Někdy se vleče léta a spolyká desítky tisíc korun ročně.

O mrtvé podniky není zájem

I nepodnikající společnosti se však dají prodat. Kupují si je lidé, kteří chtějí svou firmu prezentovat dlouhou historií. Důvodem může být i získání dotací. Úřady někdy příspěvky podmiňují několika daňovými přiznáními. Musíte ale mít štěstí, protože o mrtvé firmy velký zájem není. Velmi obtížně se prodávají například mrtvé stavební společnosti se zárukami na své stavby. Garance mohou být i delší než ty na materiál, z kterého jsou postavené. "Riziko, že se stavba zřítí, nikdo nést nechce. Ručil by za cizí práci," říká Martin Chamr.

Podnikatel, jenž má zájem o prodej, zprvu může pátrat mezi dodavateli a obchodními partnery nebo si podat inzerát.

Potřebuje-li pomoc odborníka s bohatšími zkušenostmi nebo se chce vyhnout riziku vyzrazení svého záměru, může kontaktovat zprostředkující agenturu. Ta firmu zanalyzuje, poradí s cenou a zajistí právní pomoc při převodu. Cena u jednotlivých agentur je různá a záleží na rozsahu poskytnutých služeb. Odměna se počítá řádově v procentech z celé obchodní transakce.

Co komplikuje prodej firmy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist