Akcie zažívají těžké časy. V pátek většina světových burz opět výrazně oslabila kvůli problémům na trhu amerických hypoték. Panika mezi klienty evropských a amerických bank, kteří začali houfně vybírat vklady, donutila zakročit všechny významné světové centrální banky od USA až po Japonsko. V pátek dohromady poskytly komerčním bankám levné půjčky za 136 miliard dolarů.

Hypotéky má i WestLB


Americká centrální banka Fed vlila na trh 38 miliard dolarů. V takové míře naposledy zasahovala po teroristických útocích 11. září 2001 nebo při zhroucení burzy v říjnu 1987. Fed navíc vydal prohlášení, že je ochoten půjčit bankám neomezené množství prostředků. To trhy uklidnilo a americké akcie zmírnily pád. Index Dow Jones nakonec klesl jen o 0,2 procenta. Ukazatel Standard&Poor's dokonce uzavíral mírně v plusu.

Evropské centrální bance (ECB) se však takový kousek nepodařil. I když napumpovala na trhy přes šedesát miliard eur (kolem 84 miliard dolarů), akcie se dál prudce propadaly. Například burza v Paříži ztratila 3,1 procenta, německý DAX 1,5 procenta. Investory totiž znepokojuje zjištění, že krize, která se přelila z USA také do Evropy, je širší, než se zdálo.

Navíc vyšlo najevo, že německá státní banka WestLB má na americkém trhu hypoték pro méně spolehlivé klienty 1,25 miliardy eur. Zhruba poloviční sumu investic v hypotékách oznámila i Postbank.

Právě tyto hypotéky způsobily krizi. S tím, jak je lidé přestali splácet, začala klesat jejich cena. Díky výhodnému úroku však do cenných papírů, ze kterých se hypotéky financovaly, investovalo velké množství bank a fondů. S propadem cen hypoték se ale tyto cenné papíry staly najednou téměř bezcenné.

Ve čtvrtek přitom právě kvůli tomuto problému zmrazila výběr vkladů ze třech svých fondů BNP Paribas. Již minulý týden investice do hypoték téměř položily německou IKB, která půjčovala malým a středně velkým společnostem.

Rozsah krize lze v současnosti jen těžko odhadnout. K investicím na rizikovém trhu hypoték pro méně spolehlivé klienty se přiznávají stále další banky.

Pokles akcií zasáhl Česko


České banky a fondy, které na tuzemském trhu působí, shodně uvádějí, že do hypotečního trhu v USA neinvestovaly.

V průzkumu HN přiznala investice do amerických hypoték jenom rakouská Erste Bank. "Jedná se však o cenné papíry s nejvyšším ratingem, za které navíc ručí vláda. Těch se problém netýká," uvedl mluvčí rakouské banky Dieter Kerschbaum.

Češi tak pociťují celosvětovou krizi hlavně v pádu cen akcií. Pražská burza v pátek oslabila o 1,35 procenta v čele s největší českou firmou ČEZ, která se propadla o 2,1 procenta. Trpí i české podílové fondy. Například fond AKRO nových ekonomik, který mezi korunovými fondy stále kraluje žebříčkům roční výkonnosti, přišel za jediný den o více než čtyři procenta.

Podle analytiků budou propady na burzách pokračovat i nadále. Většina z nich však zatím tvrdí, že česká ani evropská ekonomika v ohrožení není.

"Finanční situace firem je velmi dobrá, ekonomika je robustní. Nevidím příliš důvodů, proč si o ni dělat starosti," řekl německému deníku Handelsblatt hlavní ekonom Standard &Poor's pro Evropu Jean Michel Six.

Podobně smýšlejí i tuzemští experti. "Věřím, že po všeobecném propadu cen akcií dojde k oddělení zrna od plev. Akcie, které nemají žádnou vazbu na rizikové hypotéky, pak půjdou opět nahoru," tvrdí Pavel Sobíšek z HVB Banky.


Páteční propad trhů

Země Pokles burzy (v %)
Česko -1,35
Velká Británie -3,71
Francie -3,15
Rusko -2,16
Německo -1,48
Brazílie -1,48
Austrálie -3,72
Hongkong -2,88
Japonsko -2,37
USA (Dow Jones) -0,23
Zdroj: Bloomberg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist