Američané s nízkými příjmy, kteří nejsou schopni splácet hypotéky, se začínají bouřit. V jednotlivých státech USA hromadně hypo_usa_krize_192.jpgžalují banky a stavební firmy. Obviňují je, že je zlákaly falešnými sliby s jediným cílem - dostat je do dluhové pasti a poté v nucené dražbě získat jejich nemovitosti.

Úřady v USA neberou tyto žaloby na lehkou váhu. Do věci se dokonce vložil Federální úřad vyšetřování (FBI), který ustavil zvláštní vyšetřovací tým, napsal list International Herald Tribune.

Podle žalujících klientů je banky neupozornily na riziko, že sazby z hypoték mohou v budoucnu výrazně stoupnout. Zkresleně je také informovaly o výši měsíčních splátek, a hlavně - záměrně ignorovaly nevalnou finanční situaci svých budoucích "obětí".

"Banky i na ně napojené stavební firmy dnes a denně porušují zákony, jimiž se řídí poskytování hypoték," tvrdí Moe Bedard, realitní makléř, který na své webové stránce radí lidem, jak se z pasti dostat.

Jedním z finančních ústavů, který se ocitl v síti vyšetřovatelů FBI, je Ameriquest. "Makléř s námi sepsal smlouvu během oběda, na který nás pozval do restaurace," popisují jeho praktiky manželé Duane a Gertrude O'Connorovi.

FBI zaujalo město Charlotte

Nejvíce žalob přichází ze států, kde se trh nemovitostí v minulých letech "zahříval" nejrychleji - například z Kalifornie, Floridy, New Yorku či Texasu.

Vyšetřovatelé FBI se nyní zaměřili na stavební společnost Beazer, jednu z nejvýznamnějších v USA. Ta postavila ve městě Charlotte, stát Severní Karolína, na tři tisíce levných domů. Poté zahájila dravou prodejní kampaň, během které lákala nemajetné kupce na velmi výhodné hypotéky.

Úrokové sazby ale přes původní ujišťování firmy vylétly nahoru a lidé začali mít velké problémy se splácením. V Charlotte tak ze zmíněných tří tisíc dlužníků o svoji nemovitost přišlo již zhruba 400. To je více než 13 procent, zatímco v celostátním průměru takto každý rok dopadnou asi tři procenta zadlužených domácností. Právě proto se Beazer ocitla v centru pozornosti FBI.

Bude hůř, varují experti

Banky v USA jenom v letech 2005 - 2006 poskytly hypotéky za 3,2 bilionu dolarů, z toho se jako rizikové (subprime) označuje zhruba pětina. Pesimistické odhady hovoří o tom, že v nucené dražbě by mohlo skončit až 2,2 milionu dlužníků.

"To, co se děje, je teprve začátek. Pravá vlna nucených dražeb se zvedne během následujících 12 až 18 měsíců," varuje Karen Weaverová z Deutsche Bank.

Situace dlužníků se ještě zhorší, bude-li nadále klesat cena domů. Během druhého čtvrtletí ve Spojených státech v meziročním srovnání spadla v průměru o 3,2 procenta, nejvíce za posledních 20 let.

Zdá se ale, že se hypoteční ústavy v USA z krize nepoučily. Největší z nich - Countrywide, který nedávno dostal od Bank of America dvoumiliardovou injekci, právě vyrazil do boje o nové klienty se sloganem: "Máte špatnou bonitu? Zavolejte nám ještě dnes!"

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist