Možná to nezní příliš povzbudivě, ale realita je taková - sport se z čisté zábavy přerodil do ekonomického odvětví. Místo radosti z pohybu se cílem snažení sportovců často stávají smlouvy se sponzory, více reklam na dresech a popularita, která zajistí ještě lepší smlouvy. Sport dneška, to je nefalšovaný byznys se vším všudy, a proto se v něm uplatňují nejmodernější technologie, chcete-li digitální dopink.

Digitální počítačové technologie mění nejen profesionální sport, ale - zjednodušeně řečeno - i běžný amatérský souboj s nadváhou. Je sice podnětné, že speciální cyklistická kombinéza dokáže zvýšit rychlost jezdce v časovce na Tour de France, ale nenašlo by se něco podobně kouzelného i pro běžné amatérské sportovce? Drobky, které padají ze stolu profesionálního sportu mezi řadové milovníky pohybu na čerstvém vzduchu? Jistěže. Stačí se podívat na novinky nabízené předními výrobci sportovního vybavení nebo výživy. Svaly ale musíte mít vlastní. Zatím.

Co rána, to gól

Slavný fotbalový tým AC Milán není třeba nijak zvláště představovat. Kromě řady jiných úspěchů loňský vítěz prestižní Ligy mistrů, letošní vítěz italské ligy, tým z úplné špičky světového žebříčku. V roce 2002 odstartoval unikátní projekt nazvaný Milan Lab, který zcela postavil na hlavu představy o tréninkových, regeneračních a výzkumných procesech nejen fotbalových, ale i dalších sportovních týmů. Jádrem se stal týmový vědeckovýzkumný komplex, který byl ve spolupráci s firmou Computer Associates vybaven pokročilými a úzce specializovanými hardwarovými i softwarovými technologiemi. Jejich úkolem ale zdaleka není jen pasívní zpracovávání a archivace údajů o hráčích, jejich tréninkovém zatížení nebo výsledcích, ale naopak aktivní pokročilá prediktivní analýza, tedy možnost předpovídat na základě známých informací a existujících modelů zdravotní stav či metabolické procesy jednotlivých hráčů. Zní to trochu jako sci-fi, ale jde o realitu. Biometrické snímání hráčů, vědecké vyhodnocování testů, specifické údaje a plnohodnotné zapojení pokročilých počítačových nástrojů, to vše se AC Milán vyplatilo. Po zavedení systému došlo k devadesátiprocentnímu úbytku svalových zranění oproti předchozím pěti rokům, tým se očividně zlepšil v herním projevu - a v žebříčku evropských týmů poskočil ze čtyřiačtyřicátého na první místo. Fotbalisté si už zvykli, že na trénink vybíhají s čipy připevněnými na těle a že jsou stále pod dohledem odborníků. Ostatně, už nejen v Miláně vědí, že moderní sport na profesionální úrovni je ve znamení spojení kreativity s technologiemi.

Dvoustovkou do kopce

Regenerační linky propojené s daty napěchovanými počítači bezesporu pomáhají, ovšem to pravé se ukáže až na stadiónu nebo na běžecké trati. Důležitější než trénink a příprava jsou samotné okamžiky sportovního klání. Fotbalisté zatím při zápasech běhají bez čipů a ani se jim v uchu neskrývá miniaturní vysílačka napojená na trenéra řídícího jejich rozestavení. V řadě jiných sportů ale takové hračky jsou zcela běžné - a nemusí jít zrovna o vozy formule 1, kde se technologická smršť očekává jaksi sama sebou. Dobrým příkladem budiž vrcholoví cyklisté. Nejen že jejich kola jsou dnes již navrhována v počítačích a testována při virtuálních simulacích, ale přední týmy využívají i pokročilého monitorování výkonů jezdců během závodů. Nijak zvláštní proto nejsou čipy a senzory zabudované do řídítek, snímající během jízdy základní vitální údaje a pomáhající trenérům v doprovodných vozech odhalit blížící se problémy nebo naopak povzbudit jezdce do vyšších výkonů. Bezdrátový přenos dat je samozřejmostí, stejně tak komunikace pomocí vysílaček, které mají u sebe všichni jezdci.

Eso z druhého podání

Pokud chcete dostat do ruky nejmodernější sportovní náčiní využívající poznatků vědy třetího tisíciletí, tak jednou z nejsnazších cest je pořízení nové tenisové rakety. Právě v této oblasti se výrobci předhánějí ve využívání nevídaných technologií, které usnadňují tuto populární hru profesionálům i naprostým začátečníkům - i když ti možná zásadní rozdíly ve hře nepoznají. Firma Head například v současnosti intenzívně propaguje nové modelové řady založené právě na pokročilých technologiích a vyvíjených pomocí nejmodernější výpočetní techniky. Hitem se zdá být materiál Liquidmetal (tedy "tekutý kov"), jehož odlišná atomová struktura pomáhá o poznání lépe pohlcovat vibrace. Snad ještě zajímavější jsou ale modelové řady i.Radical a Intelligence X. První dokáže převádět mechanickou energii dopadu míčku na elektrickou energii, a tím zásadně snižuje vibrace, přičemž druhá už posouvá tenis o generaci dále. Model Intelligence X i.S18 totiž jako první na světě obsahuje zabudovaný počítačový čip! Také zde dochází po absorpci nárazu míčku k převodu energie na elektřinu, ta ale po piezoelektrických vláknech putuje k čipu zabudovanému v rukojeti, který bleskově (během dvou až tří milisekund) vydá pokyny uhlíkovým vláknům v raketě k tomu, jak mají na daný náraz reagovat. Kde absorbovat více energie, kde méně, kde zpevnit, kde povolit... Výsledkem je takřka inteligentní raketa, která prakticky na každý odpal reaguje jinak a má potenciál nepovedený return změnit na ideálně zahraný. Tento zázrak moderních technologií si nemohou hráči vynachválit, protože skutečně pomáhá: míček prý ideálně odlétá od strun prakticky bez ohledu na místo odrazu. Lahůdka, ale nikoli nedostupná. I v domácích obchodech se všechny zmíněné modelové řady dají pořídit, ceny u modelů Liquidmetal se pohybují zhruba v rozmezí od 5 do 8 tisíc korun, zmíněný "počítačový" model i.S18 je k dostání za přibližně 12 tisíc korun. Na tenisovou raketu je to sice poměrně závratná částka, ovšem neodsuzuje ji do kategorie nedostupných.

Žraloci v bazénu

Moderní vrcholové plavání, to už dávno není jen záležitost natrénovaných záběrů, odplavaných tréninkových dávek a talentu lehce okořeněného odříkáním. Meze lidských výkonů se nyní posouvají také díky výbavě, tedy speciálním plaveckým úborům. Ty nejsou módní záležitostí, jak by se možná laik mohl domnívat, ale ryze účelovým řešením, které skutečně stojí za nejlepšími současnými výkony.

Suverénní prim v této oblasti hraje firma Speedo a její modely Fastskin. Pomocí superpočítačů a technologií používaných například stájí Ferrari formule 1 byly vytvořeny speciální plavecké úbory, které pracují s každým aspektem pohybu lidského těla ve vodě.

Virtuální simulace pracovaly s detailně zmapovaným třením vody o lidské tělo, s vlněním a vibracemi, dynamikou pohybu i činností svalů. Výsledek? Speciální bezešvý materiál chovající se ve vodě jako kůže žraloka. Ten byl ostatně studován jako vzor: pohybuje se totiž s minimální námahou velmi rychle vodou navzdory tomu, že jeho tělo není ideálně hydrodynamické. Fastskin dokáže minimalizovat tření, optimalizuje proudění vody a zabraňuje vznikání zpomalujícího víření. Důležitý je také střih, který na přesných místech stahuje svaly, zabraňuje jejich pohybu v určitých nežádoucích směrech, a tak do jisté míry zabraňuje únavě. Uvádí se, že dokáže zrychlit plavce až o tři procenta. Chcete-li se plavání věnovat efektivně a naplno využít svůj potenciál, zapomeňte na bermudy. Řada plaveckých úborů Fastskin je poměrně rozsáhlá a ceny se pohybují zhruba od čtyř do osmi tisíc korun. Letošní olympiáda v Aténách, respektive plavecké závody v tamním bazénu, zažijí premiéru druhé generace technologie Fastskin, a je tedy pravděpodobné, že velké množství světových rekordů se opět dočká změn.

Vaše boty si šly zaběhat

Plavání patří k základním pohybovým aktivitám, ještě přirozenější je ale pro člověka běh. Pro běžného smrtelníka při něm není nutná žádná speciální výbava. Určitě jste ale slyšeli o tom, jak při běhání v nesprávně zvolené obuvi po tvrdém terénu značně trpí klouby. Také v tomto směru ale promluvily špičkové technologie, takže na trhu se zanedlouho (v prosinci letošního roku) objeví speciální běžecké body Adidas označené jako "1", které budou vybaveny počítačovým čipem. Zabudovaný v podrážce a napájený baterií dokáže dokonale zpracovávat údaje o stylu běhu, vynakládané energii i terénu. Tyto informace si ale nenechává pro sebe a pomocí důmyslného motorku dokáže nastavovat sklon a tvrdost části body pod patou běžce. Takže když se proběhnete po písku na mořském pobřeží nebo po asfaltové cestě za městem, tak se tatáž běžecká obuv bude chovat jako dva zcela odlišné páry. Americká pobočka Adidasu v utajení pracovala na prvních "inteligentních" běžeckých botách tři roky a nedávno je odhalila veřejnosti. Podle tvůrců by obuv měla "vnímat, chápat a přizpůsobovat se". Vysoká je zatím pochopitelně cena, která by se měla pohybovat na úrovni 250 dolarů, ovšem potěšitelné je to, že i tato technologická perla půjde do běžného prodeje.

Byť by byly sebechytřejší, žádné boty za vás maratón neuběhnou. Mohou ale přispět ke zvládnutí obtížné trasy a snížit nejen skutečnou únavu, ale nepřímo podpořit i psychiku běžce. Ta je také velmi důležitá, podle některých odborníků může tvořit až polovinu výkonu. Silné svaly tedy musí být v rovnováze se zdravou (či na výkon připravenou) myslí. Pro tyto účely se v rámci projektu Oregon, který zaštítila firma Nike, připravují mladí američtí maratónci pod dohledem vědců a za pomoci nejmodernějších a běžně nedostupných technologií na svůj cíl - maratónský běh na legendární trati z Marathonu do Atén. Speciální výživa, ultramoderní postupy a špičkové hardwarové a softwarové technologie jsou samozřejmostí, stejně jako ovlivňování složení krve, mozkových vln a "podprahový" trénink. I tohle je dnešní sport, i takhle se připravují budoucí hvězdy. Pokud ale uspějí, investice se bohatě vrátí. A o tom to vše je.

Odkazy

- AC Milán - www.acmilan.com
Stránky fotbalového týmu AC Milán
- Computer Associates - www.ca.com
Společnost Computer Associates, dodavatel technologií pro AC Milán
- Head - www.head.com
Společnost Head, výrobce tenisových raket
- Pro TennisJK Eobchod - www.etennis.cz/EObchod/
Pokud chcete koupit nejmodernější rakety, zde máte možnost.
- Speedo - www.speedo.com
Společnost Speedo, výrobce plaveckých potřeb
- Speedo Aqualab - www.speedoaqualab.com
Specializované stránky o moderních plaveckých trendech a technologiích
- Adidas - www.adidas.com
Společnost Adidas, výrobce sportovního oblečení a výbavy
- Nike - www.nike.com
Společnost Nike, výrobce sportovního oblečení a výbavy

040616-d5a ()

040616-d5b ()

040616-d5c ()