Praha, 28. 6. 2004

Podnikatelé, kteří si po vstupu naší země do Evropské unie nevědí rady s některými problémy, se mohou se svými dotazy obracet mimo jiné také na Hospodářskou komoru. V rámci projektu zřízení tzv. Informačních míst pro podnikatele je zde možné získat cenné rady. Některé otázky a odpovědi uvádíme.


InMP: Jaké doklady musím předložit při žádosti o koncesní živnost - provozování cestovní kanceláře?
Na živnostenský úřad se předkládá občanský průkaz, kopie diplomu, ze kterého je patrné, že žadatel absolvoval odpovídající vzdělání a dále potvrzení o praxi. Zde je nutné uvést přesné termíny, od kdy do kdy žadatel v daném podniku pracoval, v jaké pozici. Musí vyplývat, že se jedná v tomto případě o podnik cestovního ruchu nebo pozici, jejíž náplní je činnost v cestovním ruchu. Dále je třeba uvést také kontakt na podnik, jméno žadatele a jméno osoby, která potvrzení vydává, razítko a podpis. Není potřeba předkládat kopie pracovních smluv. Zájemce o koncesi musí rovněž předložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení finančního orgánu o tom, že nemá vůči finančním orgánům státu žádné daňové nedoplatky.


InMP: Musí lékaři vést účetnictví nebo stačí daňová evidence jako doposud?
V případě, že lékař má roční obrat více jak šest miliónů korun, musí vést podvojné účetnictví. V opačném případě stačí daňová evidence. Další informace k účetnictví jsou například na internetové adrese www.ucetnisvet.cz, nebo na www.epravo.cz.


InMP: Německý partner /plátce DPH/ fakturoval české firmě nájem a pojištění motorových vozidel používaných k rozvozu zboží po Česku. Nájem a pojištění fakturoval dvěma fakturami a poté ještě dofakturoval 16 procent DPH. Jak si česká firma uplatní odpočet DPH a z jaké částky odvede srážkovou daň z nájmu?
Místem plnění těchto služeb je Spolková republika Německo. Německý partner proto správně fakturoval DPH, protože ta se musí odvést v SRN. Firma v Česku si tuto daň ale podle našeho zákona o DPH neuplatní. Musí požádat svého partnera v SRN, aby podle německého zákona o DPH prověřil, jak ji získají zpět. Srážková daň z nájmu se vypočte z částky včetně DPH.


InMP: Jaké jsou podmínky při zaměstnávání cizinců?
Pro cizince, kteří nejsou občany EU, respektive Evropského hospodářského prostoru, platí i nadále stávající režim, tj. nutnost pracovního povolení od místně příslušného úřadu práce tak, jak tomu bylo před 1. 5. 2004.
Občané Slovenska jsou na pracovních úřadech vedeni v evidenci pomocí stávajících registračních karet. Tato evidence se bude vztahovat i na občany jiných států EU a není pro ně již nutné získávat povolení ÚP k zaměstnávání cizinců.

Autorka je z Hospodářské komory