Většina živnostníků a osob samostatně výdělečně činných si po reformě veřejných financí polepší. Na daních a zdravotním a sociálním pojištění zaplatí v souhrnu méně než nyní.
"Lze to shrnout tak, že novela se opravdu výrazněji projeví u vyšších příjmových skupin. Je správné, aby ti nejúspěšnější nebyli trestáni daňovou progresí," říká Jan Čapek z poradenské společnosti Ernst&Young. Do této privilegované skupiny však příliš nepatří běžní živnostníci, ale spíše právníci, advokáti či lékaři.
Pokud máte manželku a hypotéku, můžete prodělat
Existují ale i podnikatelé - fyzické osoby, kteří budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Například podnikatel, který má manželku a roční příjem po odečtení nákladů ve výši 2 064 000 korun, přijde kvůli reformě téměř o deset tisíc korun. Je to způsobeno několika důvody. Jednak si rodina podnikatele pohoršila, protože bylo zrušeno společné zdanění manželů. Druhým negativně působícím faktorem je zvýšení stropů na sociální a zdravotní pojištění. Maximální vyměřovací základ pro pojištění byl dosud stanoven na 486 tisíc korun. Po novele je to 48násobek měsíční mzdy, což je při průměru 21 500 korun měsíčně celkem 1 032 000 korun.
Zvýšení stropů přitom postihlo především skupinu podnikatelů s čistým příjmem před zdaněním od 972 tisíc korun až do výše zmíněných 2064 tisíc korun. Vyšší daň znamená také nově zavedené započítávání odvodů na sociální a zdravotní pojištění do základu daně.
Příznivě bude naopak na čistý zdaněný příjem podnikatele z příkladu působit zejména nižší sazba daně z příjmu fyzických osob, která se u těch nejvyšších příjmových skupin snížila z 32 na 15 procent. V menší míře také růst slev na dani, které se zvyšují například u poplatníka z 7200 korun ročně až na 24 840 korun.
Ještě hůře dopadne podnikatel, pokud má hypotéku a splácí na úrocích například 50 tisíc korun ročně. I když na nižších sazbách daně z příjmu ušetří, paradoxně kvůli odečitatelným položkám z hypotéky získá o zhruba osm tisíc korun méně než doposud.
Na změně vydělají ti s vyššími příjmy
Většina živnostníků a obecně osob samostatně výdělečně činných však příjmů kolem dvou milionů nedosahuje. Pokud má například ženatý bezdětný podnikatel restauraci s příjmem po odečtu nákladů 600 tisíc korun, tak si polepší o 15 500 korun. A to díky nižší sazbě daně z příjmu a vyšším slevám na dani. Na sociálním a zdravotním pojištění odvede stejně jako při současné právní úpravě - 129 300 korun.
Nepolepší si však živnostníci s nižšími příjmy, a to až do zhruba 154 tisíc korun. To vše za předpokladu, že takový podnikatel má manželku a je bezdětný. Daně totiž neplatí žádné, stejně jako doposud, a jeho odvody na sociální a zdravotní pojištění zůstávají ve stejné výši jako nyní. Na "zastropování" pojištění výrazně vydělají podnikatelé, kteří budou mít čistý nezdaněný příjem vyšší než 2 064 000 korun. Nic se zatím nemění na výši výdajových paušálů.
Podnikatelé více než změny daňových zákonů kvitují zrušení některých dříve přijatých opatření, například registračních pokladen. "Budeme samozřejmě usilovat o to, aby se mohlo od příjmů odečítat i sociální a zdravotní pojištění. To bude druhé kolo, ale uvědomme si, že kdyby reforma bývala neprošla, tak by každý živnostník musel od 1. ledna 2008 mít povinně registrační pokladnu, což by pro něho byl náklad 20 tisíc korun," říká Bedřich Danda, předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR s tím, že by to byly naprosto vyhozené peníze. Druhou pozitivní věcí podle něj je zrušení minimální daně.
Jednodušší administrativa při vedení účetnictví
Menším podnikatelům rovněž ulehčí život možnost vést jednoduché účetnictví až do obratu 25 milionů korun ročně. Dnes je tato hranice o deset milionů nižší. "Vedení podvojného účetnictví u drobných živnostníků typu zámečník, instalatér nebo kadeřnice je pouze zbytečná administrativa, která živnostníky zatěžuje a státu nic nepřinese," domnívá se ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Trochu překvapivě s ním ale nesouhlasí prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Podnikatelé s takovým obratem by podle něj měli vůči státu vystupovat jako právnické osoby a nikoliv jako osoby fyzické. Problém je podle Drábka v tom, že podnikatelé, kteří vedou podvojné účetnictví, musejí zdaňovat zásoby okamžitě. Kdežto ti, kteří vedou pouze účetnictví jednoduché, až v okamžiku prodeje. "Tím vzniká výhoda jedněch podnikatelům vůči druhým," vysvětluje Jaromír Drábek
"Pokud však chcete mít přehledné účetnictví, tak podvojné stejně povedete," oponuje předseda komory daňových poradců Jiří Nekovář.
Zamíchat kartami může zvýšená spodní sazba DPH
Strašákem pro malé a střední firmy se stalo omezení nákladové uznatelnosti úroků z úvěrů určitým procentem.
Fyzických osob, tedy i živnostníků a OSVČ se však toto opatření netýká. Zamíchat kartami může naopak zvýšení spodní sazby DPH z pěti na devět procent.
Nejenže bude muset každý živnostník zaplatit více jako spotřebitel, může se také ocitnout v situaci, že nebude schopen zvýšit cenu o růst DPH kvůli silné konkurenci. A tím se mu sníží zisk. To se může dotknout třeba prodejen s potravinami, provozovatelů ubytovacích zařízení či majitelů knihkupectví.
Tabulky
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist