Splácení hypoték se v budoucnu prodraží. Po reformě veřejných financí se totiž budou 15 procenty zdaňovat hypoteční zástavní listy, které byly dosud od daně úplně osvobozeny. Zvýšené náklady se budou banky snažit převést na klienty.

"Kvůli zrušení daňového osvobození hypotečních zástavních listů se zvýší úrokové sazby až o půl procenta," říká mluvčí oddělení firemní komunikace České spořitelny Kristýna Havligerová.

Změna zákona se týká smluv uzavřených od prvního ledna příštího roku.

Prodejem hypotečních zástavních listů získávají banky peníze, které následně půjčují lidem na bydlení. "Doposud existující daňové zvýhodnění hypotečních zástavních listů přinášelo bance ekonomický efekt v tom smyslu, že takto získané finanční zdroje byly spojeny s nižšími náklady než standardní dluhopisy," říká Zuzana Čepelková z Komerční banky. Toto finanční zvýhodnění snižovalo úrokové sazby hypoték.

Nová právní úprava podle ní tento postup znemožní a dojde zřejmě ke zvýšení klientských sazeb.

Podle Aleše Michla se ale zrušení daňového zvýhodnění hypotečních zástavních listů na úrokových sazbách hypotečních úvěrů příliš neprojeví. "Banky, které nabízejí hypoteční úvěry totiž ve velké většině nejsou závislé na emisích hypotečních zástavních listů a financují své hypotéky nákupem prostředků na peněžním trhu," tvrdí.

"Mohu ubezpečit klienty, že ke zdražení hypoték u GE Money Bank v souvislosti se zdaněním zástavních listů nedojde," řekl kupříkladu před týdnem manažer hypoték u GE Money Bank Michal Tuček. Podobně se vyjadřují rovněž zástupci dalších bank.

Daňové odpočty se sníží

Citelným zásahem do rozpočtu domácností bude od příštího roku také krácení daňových odpočtů z hypoték. Vzhledem k vyššímu základu daně z příjmu nepřinesou daňové odečty úroků z hypoték a ze stavebního spoření takové úspory jako doposud.

U zaměstnance se totiž daň vypočte ze superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy, jež bude zvýšena o pojistné placené zaměstnavatelem.

Zatímco dnes lidé s vyššími příjmy spadají až do dvaatřicetiprocentní sazby daně z příjmu, se zavedením jedné patnáctiprocentní sazby se jim například odpočty z hypotéky výrazně sníží.

Tedy člověk, který svým příjmem dnes spadá do sazby daně 32 procent a platí na splátkách hypotéky 10 tisíc měsíčně, uspoří v současnosti na daních 3200 korun. Další příjmové skupiny ušetří 2500, 2000 a 1200 korun.V příštím roce bude ale daňová úspora z hypoték pro všechny stejná - 1500 korun bez ohledu na výši výdělku. Od roku 2009 pak už pouze 1250 korun.

Na této změně tak vydělají pouze lidé spadající do nejnižší příjmové kategorie s hrubou měsíční mzdou nižší než zhruba 12 tisíc korun. Ti si budou moci odečíst z daní za rok 2008 o tři sta korun víc než dosud. V roce 2009 pak už ale jen o 50 korun víc.

Celková výše čistého příjmu u osob splácejících hypotéku bude podle propočtů společnosti PricewaterhouseCoopers mimo jiné odvislá od výše úroku z hypotečního úvěru.

Například člověk s hrubým měsíčním výdělkem 40 tisíc korun bude mít v příštím roce čistý příjem vyšší než letos v případě, že měsíční úroky z hypotéky budou nižší než 4900 korun. Při platu 80 tisíc korun bude čistý příjem vyšší při měsíčních úrocích do 23 100 korun.

Úrokové sazby stoupnou

Největší vliv na zdražování hypoték budou mít především stoupající úrokové sazby České národní banky. Jen letos zvýšila ČNB klíčovou úrokovou sazbu třikrát. Naposledy minulý týden, a to o čtvrt procentního bodu na 3,25 procenta, nejvyšší hodnotu za posledních pět let.

Se zvýšením základní sazby zvedají úroky z úvěrů a hypoték i komerční banky. V současnosti se tak vyšplhaly na nejvyšší úroveň za posledních dva a půl roku a stoupat by měly i nadále.

"Vyšší sazby ČNB se velmi záhy projeví i na úrocích z hypoték. Přitom platí, že více podraží hypotéky s kratší dobou splatnosti - například na jeden rok," řekl před nedávnem šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl ale nečeká žádné drama. "Naše prognóza na příští rok počítá pouze s jedním zvýšením úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. V tomto rozsahu podraží i hypotéky. Trend je tedy růstový, ale postupný, krok za krokem," říká.

Zájem o hypotéky ochladne

I přes růst úrokových sazeb zájem o hypotéky na bydlení v Česku zatím neklesá. Jen za první pololetí poskytly banky klientům hypotéky ve výši 74,5 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst takřka o dvě třetiny.

Podle hlavního analytika České spořitelny Viktora Kotlána by ale tento trend měl v příštím roce zpomalit.

"Očekáváme, že počet nově prodaných hypoték bude na úrovni roku letošního, případně mírně nižší," tvrdí. Příčinou je jak znevýhodnění daňových odpočtů u hypoték, tak i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty na nové stavby.

Přestože se sníží zájem o hypotéky, ceny nemovitostí by měly podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky nadále růst. "Především ve větších městech bude poptávka po bydlení stále vysoká, a ceny tak půjdou nahoru," tvrdí.

Naopak ve středních a menších městech by nemovitosti mohly zlevnit. "Ceny se zde svezly vzhůru společně s cenami ve větších městech. Teď by tato bublina mohla prasknout," říká.

 

070905-26.jpg