Studenti, kteří se hlásí na vysokou školu, si budou muset velmi dobře rozmýšlet nejen studijní obor, ale i to, na kterou školu svou přihlášku posílají. Firmy si totiž začínají zaměstnance vybírat i podle toho, odkud mají diplom.

"Personalisté se učí rozlišovat vysoké školy podle jejich kvality. A právě u absolventů může být kvalita absolvované školy jediným měřítkem vzhledem k tomu, že nemají pořádnou praxi," říká Jan Bubeník z personálně-poradenské firmy Bubenik & Partners, jež pomáhá vybírat lidi do nejvyšších pozic.

To potvrzuje i sedm významných a zaměstnanci oblíbených firem, které HN oslovily. "Jednoznačně nejvíc si ceníme stáží na zahraničních univerzitách," říká například Věra Newbold z personálního oddělení Telefóniky O2. "Z českých vysokých škol pak oceňujeme Vysokou školu ekonomickou, setkali jsme s mnoha jejími studenty, kteří se aktivně zapojili do praxe dávno před dokončením studia a to má pro nás opravdu velkou váhu."

"Díváme se na prestižní univerzity, kterými pro nás jsou VŠE, Univerzita Karlova, Univerzita Palackého a Masarykova univerzita v Brně," říká také mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. Zdůrazňuje však, že talenty lze objevit i mezi absolventy soukromých vysokých škol, které se nemohou chlubit dlouhou tradicí. "Například takový Bankovní institut," dodává.

Jak může volba školy ovlivnit budoucí zaměstnání, dokládá i případ, který připomíná František Mika, prezident České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která sdružuje personální šéfy největších firem působících v Česku.

"Vím o jednom čerstvém případu, kdy byl na nové místo přijat člověk s bakalářským titulem z pražské Vysoké školy ekonomické namísto hotového inženýra z Ekonomické fakulty Báňské vysoké školy v Ostravě jen kvůli pověsti obou škol," říká.

Anna Vitásková z odboru Trénink a rozvoj lidských zdrojů ve společnosti ČEZ tvrdí, že velmi kladně posuzuje absolventy, které škola dobře připravila pro praxi. "To samozřejmě každá škola pořád ještě neumí. Ale nemusí to nutně znamenat, že někoho předem odmítneme jenom proto, že přichází s diplomem ze školy, o níž se traduje, že takovou přípravu nezvládá. Jsme v takových případech samozřejmě mnohem obezřetnější, ale šanci dostanou všichni. Pokud prokáží, že se u nás uplatní, přijmeme je," tvrdí.

K praxi "bez předsudků" se hlásí i další velcí zaměstnavatelé. "Averze vůči soukromým vysokým školám není na místě. I z těchto institucí vycházejí velmi kvalitní absolventi, " zdůrazňuje mluvčí České spořitelny Gajdůšková.

Na trend, kdy si zaměstnavatelé všímají, odkud který absolvent přichází, začínají reagovat i některé školy. Třeba již zmiňovaná Vysoká škola ekonomická ve snaze udržet si dobrou pověst včera představila speciální program pro talentované studenty, který jim i přes narůstající počet přijatých studentů umožní pracovat v malých skupinách a rozvíjet talent.

Obdobně mluví i další firmy. Personalisté ze sedmi oslovených společností, které se umístily nejvýše v soutěži Nejžádanější zaměstnavatel, unisono tvrdí, že vysokoškolský diplom sám o sobě nestačí. Kromě předpokladů pro výkon konkrétního povolání a tolik ceněné praxe už začíná hrát roli i samotná absolvovaná škola.