Villandry 
Snímek: Petra Šustová

Zatímco jinde turisté obdivují klasickou architekturu, starobylé obrazy či sbírku loveckých trofejí, tady je hlavním lákadlem "obyčejná" zelenina. Zámek Villandry na řece Loiře je jakýmsi šlechtickým zelinářstvím. Přitom nechybělo mnoho a tento skvost s ovocnými stromy a zeleninou mohl nadobro zmizet. Před sto lety vrátil zahradě její původní renesanční podobu španělský vědec Joaquín Carvallo, pradědeček dnešních majitelů zámku. Carvallo zachránil zámek, který byl v dezolátním stavu, před demolicí a navrátil mu i jeho zeleninovou okrasu.

Nápadití mniši
Historie zahrady spadá až do středověku. Mniši tehdy rádi ve svých klášterech vysazovali zeleninu. Byli velmi nápadití a vymýšleli různé geometrické tvary. Aby zeleninová zahrada nebyla příliš "smutná", přidali do ní růžové keře - vysázeny jsou samozřejmě také přísně symetricky.
Z Itálie pak dorazily horké architektonické novinky, takže se zahrada dočkala dalšího vylepšení. Vznikly zde fontány, altánky a také "hezčí" květinové záhony. V 16. století tak francouzští zahradníci spojili oba hlavní proudy - mnišský a italský. Vedle sebe rostly růže i cibule. Tento způsob zahradničení zaznamenávali v různých dokumentech, díky nimž pak mohl Carvallo celý chátrající areál věrně obnovit. Vytvořil tak jedno z nejvýznačnějších děl francouzského zahradního umění, které je srovnatelné i s proslulým areálem ve Versailles.

Z badatele zahradníkem
Sídlo Villandry bylo dokončeno v roce 1536. Je posledním z velkých zámků postavených v období renesance v údolí Loiry, které každoročně zaplavují tisíce turistů včetně těch z Česka. Villandry nechal postavit Jean le Breton, ministr financí Františka I. Nejprve ale musel zbourat hrad z 12. století, z něhož zachoval pouze starou věž, která je vidět za hlavním nádvořím.
Zeleninové zahrady přežily až do 19. století, kdy musely ustoupit novému parku v anglickém stylu. V roce 1906 koupil Villandry zmíněný Joaquín Carvallo, který koncem 19. století vystudoval pařížskou Sorbonu, a pak dvanáct let strávil bádáním nad slinivkou břišní a žaludkem. Na zámek přišel vlastně náhodou. Se svou mladou americkou ženou se stěhoval z Paříže na venkov a hledal prostorné sídlo na své pokusy. Vybral si Villandry na břehu řeky Loiry, asi dvě hodiny cesty od Paříže. V roce 1924 založil Demeure Historique, první sdružení lidí, kteří vlastnili cenné historické zámky. Byl rovněž průkopníkem ve zpřístupňování historických objektů veřejnosti.

Na kocovinu zelí
"Ó, skvělé! Doprava, ještě kousek doprava!" diriguje mladá americká turistka svou kamarádku, aby do hledáčku fotoaparátu dostala kromě postavy také kapustu v popředí a zámek v pozadí. Carvallovi se skutečně podařilo vytvořil zahradní umělecké dílo. Areál je souborem desítek, možná stovek malých zahrádek se záhony, vyrovnanými v pravidelných obrazcích jako skládanka. A mezi nimi se proplétají písčité pěšinky. Někde jsou rovné jako podle pravítka, jinde umně zakroucené.
Než se sem nastěhoval Carvallo, našli byste tu i všelijaké "nepůvodní" kopečky, vyvýšeniny, umělé skály nebo jeskyně. Španělský badatel se s nimi vyrovnal radikálně: vyhodil je do povětří. Od té doby už žádná z rostlin ve Villandry nebyla vysazena jen tak nazdařbůh - každá měla svůj význam. Například dýně symbolizovala plodnost, hlávkové zelí zase sexuální a duševní zkaženost. Zahradníci ovšem mysleli i na praktické využití. Zelí mělo sloužit jako lék na kocovinu, speciální odrůda papriky zase podporovala dobré trávení.

Vějíře jako cizoložství
Zelinářská zahrada je sice největším turistickým lákadlem ve Villandry, ovšem není jedinou částí zahradnického areálu. Stačí vyjít několik schodů a návštěvník se ocitne v druhém patře, v takzvané okrasné zahradě.
Jedna její část, zahrada Amorova, původně sloužila jako místo, kde si dávali rande zamilovaní. Tomu odpovídají i tvary vysázených keřů: například vějíře a motýli znázorňují lásku cizoložnou, srdce lásku něžnou, dýky a rudé květy lásku tragickou. V další části okrasné zahrady vytvářejí keře a květiny tvary hudebních nástrojů - to se Carvallo nechal inspirovat unikátní zahradou Generalife ve španělské Alhambře. Dokonce si pozval na pomoc umělce ze Sevilly.
Ve druhém patře ovšem procházka parkem ještě nekončí. Chce to vyšlápnout ještě jedno krátké schodiště, které návštěvníky zavede do třetího, nejvyššího patra, do vodní zahrady. Její dominantou je jezírko, odkud vytéká voda protékající celým zahradním areálem.

Villandry_mV komnatách se žije
I když většinu turistů to táhne ven, do zahrad, mezi cibuli, květák či zelí, bylo by chybou vynechat zámek. Právě z něj je výhled na zahrady, na úžasné geometrické tvary, nejpůsobivější. Jak návštěvník postupně stoupá z přízemí až na střechu, která je upravena na vyhlídkovou plošinu, a vykukuje z oken, otevírá se mu park jako obří plastická mapa.
Uvnitř zámku na každém kroku poznáte, že "žije" a neslouží pouze výletníkům. Část šlechtického sídla ve Villandry je totiž stále obydlena. A tak třeba v jednom "obýváku" ucítíte z krbu kouř, protože se v něm běžně rozdělává oheň. V kuchyni - i když je to samozřejmě nazdobené pro turisty - zase leží na starodávném stole v ošatce voňavý domácí chléb a vedle něj jsou v košíku naskládány další dary zahrady. Vše čerstvé a lákavé. Svazek cibule do polévky nebo hlávkové zelí do salátu si tu ovšem nekoupíte.

Petra Šustová

Jak se tam dostat
Zájezd na zámky na Loiře nabízí mnoho cestovních kanceláří. Součástí obvykle bývá i zámek Villandry. Pokud vyrazíte vlastním autem, počítejte s asi dvanácti hodinami jízdy. Trasa vede přes Rozvadov, Norimberk, Saarbrücken, Paříž a Tours.


Ubytování
*Hotel Domaine De Beauvois ****, Route De Clere Les Pins - Luynes, tel.: +420 24 60 19 111, ceny: dvoulůžkový pokoj od 200 eur
*Hotel Escurial *** 4 Rue Eduard Branly - Joue Les Tours, tel.: +420 24 60 19 111, ceny: dvoulůžkový pokoj od 94 eur
*Hotel Chantepie **, 6 Rue Raymond Poincare - Joue Les Tours, tel.: +420 24 60 19 111, ceny: dvoulůžkový pokoj od 63 eur

Informace
*Vstupné: Základní vstupné do zámku a do zahrady stojí 8 eur, děti a studenti zaplatí 5 eur. Pokud chcete navštívit pouze zahrady, vyjde to dospělého na 5,5 eura, děti a studenty na 3,5 eura. Zahrady jsou otevřeny po celý rok.
*Zeleninová zahrada se osazuje každý rok dvakrát. Nejprve v březnu a podruhé v červnu. Každý rok je zde vysazeno na čtyřicet druhů zeleniny, ale třeba brambory tady nenajdete nikdy. Rozmístění zeleniny se při každém sázení mění, takže zahrada je neustále originální. Stále se však dbá na soulad barev a tvarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist