36vik21.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Vzpomínám si přesně na zvláštní vůni Místní lidové knihovny v Purkarci, vesničce u Vltavy, kde jsem bydlel do svých osmi let, stejnou vůni měly i knížky, které jsem si odtud nosil. Ale která byla ta první, to už si nepamatuju.

Co jste četl naposledy?
Román Všichni krásní koně odehrávající se na pomezí USA a Mexika, autor Cormac McCarthy. Chystám se přečíst celou jeho hraničářskou trilogii, kterou v češtině vydalo Argo.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Každý měsíc něco z knihkupectví přinesu, za rok tak patnáct knížek. Ale snažím se to omezit, už nemám místo v knihovně.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Julio Cortázar: Konec hry. Jsou to mistrovy rané povídky.

Jakému typu četby dáváte přednost? (literatura faktu, beletrie, historie...)
Jednoznačně beletrii, snažím se sledovat českou scénu a pak překlady, hlavně z americké a latinskoamerické literatury. Občas to proložím nějakou duchovní literaturou nebo třeba knížkami oceánografa J. Y. Cousteaua.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Takových je víc, třeba Choderlos de Laclos: Nebezpečné známosti, Hermann Hesse: Siddhártha nebo knížky esejů Josefa Škvoreckého. Tyhle knížky prostě přečíst jednou nestačí.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Uletět na chvíli do jiného světa a vrátit se zpátky bohatší.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Jmenovat tři je nemožné, ale pokud si to mohu zjednodušit a vybírat pouze z české literatury, tak snad - Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále, Ota Pavel: Jak jsem potkal ryby, Josef Kainar: Moje blues.

Jiří Hájíček (*1967)
narodil se v Českých Budějovicích, ale dětství a mládí prožil v Týně nad Vltavou, kde vystudoval gymnázium. V roce 1989 absolvoval Vysokou školu zemědělskou, poté pracoval tři roky v zemědělství. Od roku 1993 je bankovním úředníkem. Debutoval sbírkou povídek Snídaně na refýži (1998). Poté vydal romány Zloději zelených koní (2001) a Dobrodruzi hlavního proudu (2002). V roce 2004 se vrátil k žánru povídky ve sbírce Dřevěný nůž, o rok později vyšel jeho román Selský baroko. Brněnské nakladatelství Host chystá na letošní podzim jeho prózu Fotbalové deníky.

Snímek HN - Martin Svozílek