Celozávodní dovolená není přežitkem

Miroslav Petr, Tomáš Fránek
Bagrista Karel Holina z Liberce si poslední dovolenou v létě udělal před pěti lety. Na týden odjel na Šumavu. Od té doby ho živnost na letní odpočinek nepustila. Volno má až v zimě. "Byla by to sebevražda, odjet a opustit práci," říká.
Naproti tomu velké firmy své zaměstnance v létě posílají na celozávodní dovolenou. Od 26. července ji nastoupí většina z 23 tisíc zaměstnanců Škody Auto. "Je to výhodnější. Lépe se plánuje výroba, údržby i rekonstrukce. Navíc se vyšlo vstříc o odborářům," uvedl mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Podobné to je i v dceřiných společnostech Škody Holding. Také zde jen malý počet lidí. Ti co zůstanou, budou dělat na nejdůležitějších exportních zakázkách - trolejbusech pro americký Boston a turbinách do Mexika. "Naše provozy jsou často propojené. Proto je důležité, aby si lidé vybírali volno současně," vysvětlil mluvčí strojíren Karel Samec.
Přerušit výrobu a poslat zaměstnance na celozávodní dovolenou nebo umožnit její individuální čerpání? V dnešní době o tom prakticky rozhoduje jediná věc - poptávka na trhu. Proto třeba stavební nebo potravinářské podniky v létě, kdy je hlavní sezóna, celozávodní dovolenou ani neznají. "Úspěchu na trhu musí zaměstnavatel podřídit všechno. Lidé by to měli chápat," říká ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška.
V Leteckých závodech Kunovice, které jsou v konkursu, proto místo původních 14 dnů bude volno jen týdenní. "Musíme dodržet termíny zakázek," vysvětluje šéf odborů Milan Blažek.
Podle prezidenta Svazu průmyslu Jaroslava Míla, ví-li zaměstnanec, že ho firma potřebuje, volno si nebere. "Jinak takové lidi nepotřebujete. Ale slušný zaměstnavatel a slušní zaměstnanci se vždy domluví," tvrdí Míl.
Ve Stavbách silnic a železnic zaměstnance, kteří se rozhodnou v létě pracovat, ještě odmění. Mohou dostat až týden dodatkové dovolené navíc a během zimy si dopřát šest týdnů placeného volna. Velká část toho využívá, kdo chce ale čerpat volno v létě, dostane ho.
Třenice o termíny už pomalu patří minulosti, uvádí předseda druhé největší odborové centrály v zemi Bohumír Dufek. "Letos nevím o žádné stížnosti na podnik, který by zakazoval čerpání dovolené," tvrdí.
Psycholog Rostislav Nesnídal sice uznává, že hlavní slovo musí mít firemní zájmy, ale svobodné, individuální rozhodování o pracovním volnu pokládá za schůdnější. Jsou-li ale už vyhlašovány i celozávodní dovolené, je podle něho důležité, aby byl termín řečen dostatečně dopředu. To zaměstnancům umožní si rekreaci dobře naplánovat. Pak se to stane rituálem, který se opakuje a nedělá problémy,
Typickým příkladem jsou Italové - v srpnu dva týdny odpočívá prakticky celá země. Zaměstnanci tady mají zákonný nárok vybrat si od června do konce srpna dva týdny volna. "Ale v srpnu se to už stalo nepsanou tradicí," říká úřednice italského velvyslanectví v Praze. Ústecká Spolchemie proto v této době v technologicky izolovaných provozech přerušuje provoz. "Odbyt pro některé výrobky máme hlavně na italském trhu. A tam je přes léto naprostý útlum," uvedl mluvčí firmy Zdeněk Rytíř.
Západoevropskému trendu, posílat zaměstnance na podnikovou dovolenou v srpnu, se přizpůsobuje i Tajmac-ZPS. Z 1100 zaměstnanců jich v práci zůstane jen asi desetina.
Na přelomu července a srpna se zastaví i provoz jednoho z největších světových výrobců televizorů - v plzeňském závodu Panasonic AVC Network Czech. Dovolenou dostane přes dva tisíce lidí, protože nutné úpravy výroby nelze dělat za provozu.
Zatímco se současnou praxí problémy nejsou, může je na čas přinést nový zákon o zaměstnanosti. "Pokud člověk do konce října dovolenou z loňska nevyčerpá, tak ho na ni pošle zaměstnavatel od 1. listopadu ze zákona," uvedla mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Nová norma slaďuje české právo s legislativou EU. Evropské normy trvají na tom, aby lidé měli v zaměstnání náležitý odpočinek. Kdo byl tedy zvyklý převádět si dovolenou do dalšího roku, nyní narazí. Zaměstnavatelé totiž začnou své pracovníky posílat na "nucené prázdniny". Umožní jim to norma, která nový zákon doprovodí.
"Pokud si nevybranou dovolenou nechá část lidí proplatit, rozhodně neplní svoji funkci, tedy dovolené na zotavenou," řekla ČTK mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. Jestli si budou muset lidé vybírat loňskou dovolenou už letos v listopadu, zatím však není jasné. Norma začne platit první den třetího měsíce po vydání ve sbírce zákonů. Pokud by tedy vyšel zákon ve sbírce v červenci, začne platit od října.
Pokud si člověk nemůže loňskou dovolenou vybrat z vážných důvodů, třeba kvůli nemoci, ani od listopadu do konce roku, nejspíš o ni přijde. "Proplatit se může jen v případě, kdy dotyčný v zaměstnání končí. Dál se převádět nebude," uvedla Beránková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist